“Rama, pazare me Alibeajn për Territorialen,” Bylykbashi: Do të shihni si është i përfshirë dhe Avokati i ri i Popullit

schedule22:21 - 18 Korrik, 2022

schedule 22:21 - 18 Korrik, 2022

Në fillim të këtij muaji janë ngritur në Parlament Komisioni për Reformën Zgjedhore dhe atë Territoriale. Në pjesën e dytë të “Log” me Endri Xhafon të ftuarit në studio po dikutojnë nëse ka një bashkëpunim Rama-Basha për këto dy reforma.

Nënkryetari i Partisë Demokratike, po ashtu edhe anëtar i Komisionit për Reformën Zgjedhore foli për pazare mes kryeministrit Edi Rama dhe asaj pjesë të PD-së që mbështet Lulzim Bashën.

“Duhet patjetër të shihet si do të mbyllen interesat dhe pazaret, e kanë parë dhe të tjerë. Janë pazare të mbyllura që në verën e vjetshme. Në tetorin e vitit që shkoi e kam denoncuar këtë pazar.”

Sipas Bylykbashit, bëhet fjalë për një marrëveshje që është bërë që në vjeshtën e vitit që shkoi dhe tashmë thjesht po “shpaketohet”  dhe po sillet në vëmendje pjesë-pjesë.

“Kësaj radhe, është marrëveshje e bërë më herët, e shpaketuar. E kanë të zorshme që t’i nxjerrin elementet menjëherë. Marrëveshja është për një sitëm zgjedhor proporcional dhe bonus për partinë më të madhe.”

Po ashtu, nënkryetari i PD-së paralajmëroi se pjesë e atyre që ai i cilësoi pazare do të bëhet edhe Avokati i ri i Popullit. /abcnews.al/