Moti

moti-i-vrane5t.jpg
in a07:34 | 28/03/2020

Dita e sotme do të shoqërohet me vranësira mesatare, shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme dhe me intensitet të ulët kryesisht në zonën e qendrore dhe atë veriore.

Në zonën e jugut do të ketë më tepër kthjellime, por edhe në zonat e sipërpërmendura nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell.

Gjithashtu lokalisht reshjet do të jenë edhe në formën e shtrëngatave.

987-2.jpg
in a07:24 | 27/03/2020

Dita e sotme do të ndikohet nga kushte atmosferike të paqendrueshme.

Moti parashikohet kryesisht i vranët. Reshjet e shiut do të jenë të herëpasherëshme, me intensitet të ulët.

Ndërkohë në zonat malore priten reshje të dobta bore.

Era do të jetë nga kuadrati i lindjes me shpejtësi 1-10m/s, përgjatë vijës bregdetare, ndërsa në jug hera-herës fiton intensitet deri në 15m/s.

963-4.jpg
in a08:37 | 26/03/2020

Ditën e sotme priten reshje të dobëta në të gjitha qarqet.

Sipas MeteoAlb në verilindje dhe juglindje reshjet do të jenë në formë dëbore.

Temperaturat maksimale do të shënohen në bregdet me 16 °C, ndërsa temperaturat minimale në vendet e ulëta do të arrijnë deri në 0 °C.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 10 / 16 °

në vendet e ulëta: 9 /15 °C

në vendet malore: 0 / 7 °C

mm.jpg
in a07:17 | 25/03/2020

Ditën e sotme moti parashikohet të nisë me kthjelime dhe vranësira të përqendruara përgjatë relieveve malore.

Ndërkohë në orët e pasdites, nisin reshjet e shiut të dobëta në jug e në mbrëmje shtrihen në të gjithë territorin, bën të ditur MeteoAlb.

Në orët e vona të mbrëmjes, në zonat malore e kodrinore parashikohen reshje dëbore, të cilat në juglindje do të marrin karakter të dendur.

Era, do të fryjë me drejtim verilindje-juglindje e lehtë e mesatare, ndërsa përgjatë orëve të natës me intensitet e fortë, kryesisht në bregdet e lugina, duke u shoqëruar me shtim të dallgëzimit në dete.

10.jpeg
in a07:32 | 24/03/2020

Sipas MeteoAlb: Gjatë paradites vendi jonë PARAQITET me vranësira të dendura , POR në zonat malore dhe pjesërisht atë të ulët do ketë reshje dëbore. NDERSA pasditja dhe mbrëmja sjellin përmirësim të përkohshmë të motit në të gjithë vendin, duke bërë që moti të ketë herë pas here me alternime kthjellimesh.

Temperaturat e ajrit ulen sërisht në vlerat minimale  dhe maksimale më e ndjeshme rënia do jetë në veri-verilindje të vendit duke luhatur vlerat ditore  nga -5°C mëngjesi deri në 12°C mesdita.

Era do fryjë mesatareme shpejtësi deri 45 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.

hakili.jpg
in a11:05 | 23/03/2020

I ftuar në “ABC e Mëngjesit” me Enkel Demin, meteorologu Hakil Osmani ka bërë parashikimin e motit për ditët në vazhdim. Ai u shpreh se ditët në vazhdim vendi do të shoqërohet me temperatura të ulëta dhe se në zonat malore priten edhe reshje dëbore.

Në zonat malore pritet të kemi reshje dëbore. Mëngjesin e ditës së nesërme Shkodra dhe Lezha mund të rrezikohen nga reshje dëbore. -3 gradë celsius pritet të shkojnë temperaturat në zonat malore.

Presim rënie termike edhe në ditët në vazhdim ndërsa në zonat e ulëta presim të shkojmë në 14 gradë celsius.

Pritet që ky 10 ditësh i fundit të mbyllet me mot të freskët. Por pavarësisht kësaj nga e mërkura se pritet rritje graduale sërish temperaturat do të jenë më ulëta.

Në orët në vijim intensiteti i erës pritet të ulët, e premtja pasdite sjell përmirësim të parametrit të erës duke mos shkaktuar probleme me trafikun detar”, tha Osmani./abcnews.al

mot-i-vranet.jpg
ger ta08:04 | 21/03/2020

Sipas MeteoAlb: Orët e paradites do të dominohen nga kthjellime dhe vranësira në të gjithë Shqipërinë. Më të dendura paraqiten në zonat malore, përgjatë kufirit lindor.

Ndërsa pasditja dhe mbrëmja përmirësojnë dukshëm kushtet e motit, duke larguar vranësirat dhe dominim të kthjellimeve në territor.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes, por mesdita ruan vlera konstante, duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 1°C deri në 23°C në.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Lindor-Verilindor duke krijuar në det dallgëzim 2 ballë./abcnews.al

moti-sot.jpg
ger ta09:42 | 20/03/2020

Sipas MeteoAlb: Alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare dominojnë në ultësirën perëndimore. Por vranësira të shpeshta paraqiten në zonat malore lindore të vendit gjatë paradites.

Pasditja mbetet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta përgjatë kufirit lindor por pa mundur të gjenerojnë reshje.

Temperaturat e ajrit do të rriten me të paktën 2° në të dy vlerat ekstremale ditore duke u luhatur nga 4-5°C mëngjesi deri në mbi 23°C në mesdita në rang territori. Era do fryjë mesatare në tokë dhe det me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono