Rajoni

covid-19.jpg
nev ila20:57 | 28/03/2020

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 2 raste të reja me koronavirus në vend.

Numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në 90.

Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK sot ka testuar 38 mostra, prej të cilave 2 kanë rezultuar pozitive.

“Rastet pozitive janë raste kontakti, një me vendbanim në Podujevë dhe tjetri në Prishtinë”, ka njoftuar IKSHPK.

ylber-isufi-maqedoni.gif
nev ila19:30 | 28/03/2020

Zv/ drejtori i spitalit të Kumanovës Ylber Isufi në një lidhje me skype në ABC News tha se numri i të prekurve nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut vazhdon të rritet po ashtu ditët e fundit edhe në Kumanovë.

Numri i të prekurve në Maqedoninë në Veriut është 241 persona ndërkohë që Shkupi shënon numrin më të madh të rasteve me një total prej 143 raste.

Më pas vjen Dibra me 45 raste ku shënon dhe 2 të vdekur. Në vendin e tretë është radhitur Kumanova ku shënohen 20 raste dhe 1 i vdekur.

Drejtori Isufi tha për ABC News se në Kumanovë janë infektuar edhe nga radhët e stafit mjekësor, 2 mjekë dhe 2 infermiere të cilët ndodhen në gjendje të stabilizuar.

Po ashtu Isufi bëri thirrje qytetarëve të Maqedonisë së Veriut dhe Kumanovës që të vazhdojnë të qëndrojnë në shtëpi dhe të zbatojnë të gjithë rregullat për tu mbrojtur nga koronavirusi.

“Në Kumanovë janë infektuar edhe personeli mjekësor me 4 raste, 2 mjekë dhe 2 infermierë të cilët për momentin ndodhen në gjendje të stabilizuar. Në Kumanovë është shtuar stafi dhe 1 tjetër repart ku trajtohen pacientët me covid-19.  Të infektuarit në Maqedoninë e Veriut janë kryesisht të moshës së tretë dhe mesatare, ndërkohë që është vetëm një fëmijë 4 vjeç në Shtip, i prekur nga koronavirusi.

Në lidhje me trajtimin e Covid-19 siç dihet nuk ka një mjekim specifik. Pacientët trajtohen më së shumti me serume pasi temperatura është e lartë. Ata që janë të diagnostifikuar edhe me bronko pneumoni, ata trajtohen me antibiotike dhe pjesë tjetër terapie shtesë.

Për sa i përket testimeve në Maqedoninë e Veriut, në Kumanovë ndodhet një pikë e testimit të pacientëve. Është duke vazhduar testimi masiv në këtë qytet. Testimi ndihmon shumë pasi nëse 1 test rezulton pozitiv, normalisht do të izolohet duke  mos patur kontakte të tjera, dhe në këtë mënyrë zvogëlohet numri i të infektuarve. Ndërkohë edhe në Maqedoninë Veriut janë marrë masa të kufizimit të qarkullimit dhe lëvizjeve të qytetarëve. Por si në çdo vend edhe në Maqedoninë  e Veriut ka qytetarë që neglizhojnë dhe nuk i binden të gjithë urdhrave”, tha Isufi. /abcnews.al

koronavirus-pozitiv.jpg
in a15:10 | 28/03/2020

Serbia regjistron 131 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit.

Në këtë mënyrë numri i rasteve të konfirmuar me COVID-19 ka shkuar në 659.

Shpërndarja e koronavirusit në Ballkan

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 2 vdekje ndërsa 334 persona ndodhen të shtruar në spital.

Tashmë Serbia është vendi me më shumë vdekje në rajon si pasojë e koronavirusit. Gjithësej janë shënuar 10 viktima./abcnews.al

kos.jpg
in a09:00 | 28/03/2020

Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës ka aprovuar kërkesën e Ministrisë së Shëndetësisë për ndërmarrjen e masave për parandalimin dhe kontrollin e përhapjes së COVID-19, duke ndryshuar orarin e kufizimit të lëvizjes së qytetarëve.

Në mbledhjen e mbajtur më 27 mars Qeveria ka miratuar vendimin për plotësim dhe ndryshim të vendimit të Qeverisë nr 01/15 i datës 23.03.2020.

Sipas vendimit të ri të Qeverisë, lejohet qarkullimi i qytetarëve dhe automjeteve private gjatë orës 06:00: 17:00 përveç aktiviteteve mjekësore, prodhim, furnizim dhe shitje të mallrave esenciale dhe për shërbime dhe aktivitete që ndërlidhen me menaxhim të pandemisë.

Ndalohet qarkullimi i qytetarëve në zonat (sheshet) e hapura të qyteteve të Republikës së Kosovës, përveç banorëve të këtyre zonave dhe personave të autorizuar nga organet përkatëse.

Farmacitë e liçensuara në Republikën e Kosovës ushtrojnë veprimtaritë e tyre prej orës 06:00-17:00. Pas orës 17:00 veprimtaria e tyre do të organizohet përmes kujdestarisë. Farmacitë kujdestare do të përcaktohen nga Ministria e shëndetësisë/AKPPM  në koordinim me Odën e Farmacistëve të Kosovës (OFK) dhe komunat përkatëse/autoritetet komunale.

Shkelësit e këtyre masave të përcaktuara me këtë vendim do të ndëshkohen sipas dispozitave ligjore në fuqi, thuhet në njoftimin e Qeverisë.

shda.jpg
in a08:09 | 28/03/2020

Departamenti amerikan i Shtetit ka ndihmuar Kosovën me 1.1 milion euro për lufën ndaj koronavirusit.

Qeveria në largim e Kosovës tha se është informuar në lidhje me vendimin nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë.

“Ky është edhe një lajm tjetër shumë i mirë për qytetarët e vendit tonë, ngase pardje nga Bashkimi Evropian siguruam 68 milionë euro. Përkushtimi i Qeverisë është në nivelin e duhur për t’u përballur me këtë pandemi”, thuhet në komunikatën për media të qeverisë në largim.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka thënë më 26 mars se Shtetet e Bashkuara kanë ndarë afro 274 milionë dollarë fonde humanitare për të ndihmuar vendet e rrezikuara në luftën kundër koronavirusit.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, përmes një postimi në “Twitter”, ka thënë se ky është një lajm i mirë për Kosovën. Në Kosovë janë të infektuar 88 persona me koronavirus, ndërsa një pacient ka humbur jetën.

WhatsApp-Image-2020-03-27-at-23.20.48.jpeg
ger ta22:57 | 27/03/2020

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas deklaratave të Richard Grenell, cili tha se i ishte premtuar heqja e taksës 100%.

Përmes një postimi në Facebook, Kurti shkruan se Grenellin e ka parë në sy dhe kurrë nuk i ka premtuar heqjen e taksës 100%.

“Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 tetor 2019, në ora 13:45, në Ambasadën e ShBA-ve në Prishtinë. Takimi i dytë ishte më 23 janar 2020, në ora 10:30, në selinë qendrore të LVV. Në takimin e parë me mua ishte z. Glauk Konjufca. Në takimin e dytë me mua ishin z. Glauk Konjufca dhe znj. Fitore Pacolli-Dalipi. Të dy herët, z. Grenell e kam shikuar në sy. Por, asnjëherë nuk i kam thënë që do ta heqim tarifën 100% pa reciprocitet. Është për t’u përshëndetur dhe inkurajues deklarimi i qartë i sotëm i Ambasadorit Grenell kundër planeve për shkëmbim territorial”, shkruan Kurti.

Sot në një intervistë për emisionin ‘Pressing”, Grenell tha se kurti i ka premtuar heqjen e taksës, por nuk e ka bërë një gjë të tillë.

koronavirus-1-1100x620-2.jpg
eri Ida21:46 | 27/03/2020

Dy raste të reja janë konfirmuar mbrëmjen e kësaj të premteje në Kosovë duke e çuar në 88 numrin e përgjithshëm të të infektuarve.

Sot janë testuar 108 mostra të marra në rastet në terren nga Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK.

Sipas IKSHPK bëhet me dije se një nga rastet është në Prishtinë dhe tjetri në Gjakovë, që të dyja raste të kontaktit.

Me këto dy raste, numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë shkon në 88. /abcnews.al

nena-e-vetme.jpg
ger ta20:48 | 27/03/2020

Kryeministri në detyrë Albin Kurti ka vizituar sot një zonjë, të cilës 21 vite më parë serbët i vranë 4 djemtë e familjes dhe burrin.

Në foton e publikuar nga Kurti, në shtëpinë e Ferdonije Qerkezi shihen portretet e burrave të familjes dhe tavolina e shtruar për gjashtë persona, ndërsa ajo është e vetme.

Kurti thotë në shënimin e tij në facebook se eshtrat e Artanit dhe Edmondit janë kthyer në atdhe në vitin 2005, ndërsa nuk dihet asgjë për fatin e tre të tjerëve. Sipas Kurtit, ky është një krim i vazhdueshëm e një drejtësie të munguar.

Postimi i plotë:

Sot pasdite bisedova me zonjën Ferdonije Qerkezi nga Gjakova, në ditën që u mbushën 21 vjet prej kur forcat policore të Serbisë ia rrëmbyen katër djemtë dhe burrin: Artanin, Edmondin, Armendin, Ardianin dhe Halimin.

Eshtrat e Artanit e Edmondit janë kthyer në vitin 2005. Asgjë nuk dihet sot e kësaj dite për fatin e tre të tjerëve.

Të pagjeturit janë plagë që kullon ankth. Dhembjet e vuajtjet e nënës Ferdonije sigurisht që ne s’arrijmë t’i marrim me mend.

Ky është një krim i vazhdueshëm pasi që është drejtësi e munguar. Të pagjeturit duhet të jenë çështja e parë në dialogun e ardhshëm Kosovë – Serbi.

okokoballina-800x450-1.png
eri Ida19:28 | 27/03/2020

Qeveria e Kosovës ka reaguar këtë të premte ndaj deklaratës së lëshuar një ditë më parë nga Departamenti Amerikan i Shtetit ku demantohen zërat se ekziston një marrëveshje e fshehtë midis Kosovës dhe Serbisë për shkëmbim territoresh.

Në këtë deklaratë thuhet se ky është lajmi i mirë dhe këtë qeveria e Kosovës e sheh si rikonfirmim së SHBA-të do të jenë edhe më tutje pranë popullit të Kosovës.

Ndër të tjera përmes një njoftimi për mediat qeveria e cilëson të rëndësishëm faktin se kjo deklaratë e përbashkët mohon planin e fshehtë dhe gjithashtu se Grenell nuk e ka parë e as nuk e ka diskutuar një plan të tillë.

Njoftimi i plotë:

Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës e vlerëson Deklaratën e Përbashkët nga i dërguari i posaçëm presidencial, Richard Grenell, përfaqësuesi i posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Mattheë Palmer, dhe ambasadori amerikan, Philip Kosnett, si rikonfirmim se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të jenë pranë popullit të Kosovës, dhe se ato mbështesin angazhimin e institucioneve tona shëndetësore për tejkalimin e situatës me COVID-19. Në të njëjtën kohë, thirrjet e tyre për t’u respektuar Kushtetuta,  çmohen po aq lart.

Mbi çështjen e tarifës, me vendimin e Qeverisë së datës 20.03.2020 kemi bërë një hap të rëndësishëm duke liruar nga tarifa 100% produktet e lëndës së parë të cilat importohen nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina.

Për Qeverinë në detyrë të Republikës së Kosovës është tejet i rëndësishëm fakti se në Deklaratën e Përbashkët thuhet se nuk ekziston një plan i fshehtë për ripërcaktim kufijsh dhe se i dërguari i posaçëm presidencial, Richard Grenell, nuk e ka parë dhe as diskutuar një plan të tillë.

Kjo paraqet një mbështetje dhe inkurajim për Qeverinë në detyrë. Por, për ne thirrjet e vazhdueshme të Presidentëve Thaçi dhe Vuçiq (korrigjim kufijsh me kompromis të dhimbshëm, veriu si dhuratë e Rankoviqit, razgraničenje, etj.) vazhdojnë të jenë kërcënim, dhe që nga gushti i vitit 2018, ato janë përsëritur nga dy presidentët të cilët kanë vendosur lidhje të shkurtër me njëri-tjetrin pa ndërmjetësim ndërkombëtar.

Dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë duhet të udhëhiqet nga Qeveria, përkatësisht Kryeministri i Republikës së Kosovës, sipas parimeve kushtetuese të Republikës së Kosovës. Dialogu duhet të rifillojë i përgatitur mirë, të ketë qëllim njohjen e ndërsjelltë si dy shtete sovrane dhe me integritet territorial, për marrëveshje të qëndrueshme si garant për normalizim të marrëdhënieve bilaterale dhe paqe e siguri në rajon.​/abcnews.al

auto_12vig1583997501.jpg
eri Ida18:16 | 27/03/2020

Greqia vijon të jetë vendi më i prekur nga përhapja e koronavirusit në Ballkan. Në raportin më të fundit të publikuar rezulton se dy viktima të reja janë shënuar në vendin fqinj.

Mediat greke ndër të tjera bëjnë me dije se gjithahstu janë shënuar edhe 74 raste të reja të personave të infektuar me koronavirus.

Në Greqi deri më tani janë shënuar 28 persona dhe afërsisht 1 mijë të prekur, apo saktësisht 966 raste të konfirmuara./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono