Oerd Bylykbashi

bylyk-1.jpg
So Nila12:55 | 04/03/2020

The representative of the DP and the opposition on Electoral Reform, Oerd Bylykbashi has provided details to the media after today’s meeting with foreign ambassadors.
Bylukbashi explains that they talked about their stance on the Electoral Report.
“It was an invitation from representatives of EU countries, where we had the opportunity to express not only our technical aspects, but above all our position, stated Bylykbashi.

Bylyukbashi also responded to Damian Gjiknuri, who have said that the DP should be more logical on some issues.

Asked if he have received the DP support from diplomats to stop the vetting process for Electoral College members: “There was not such detailed discussion on the meeting. We made it clear that Albania needs an independent and functioning court on election day. The whole opposition will not have an electoral court that is all in the hands of Prime Minister Rama. ” /abcnews.al

bylyk.jpg
ger ta12:33 | 04/03/2020

Përfaqësuesi i PD dhe opozitës në tryezën politike për Reformën Zgjedhore, Oerd Bylykbashi ka dhenë detaje për mediat pas takimit të sotëm me ambasadorët e huaj. Bylukbashi sqaron se shpalosën qendrimin e tyre për Reforën Zgjedhore.

“Ishte një ftesë e bërë nga përfaqësueit e vendeve të BE, ku ne patëm mundësinë që të shpalosnim jo vetëm aspektet tona teknike, por mbi të gjitha qendrimin tonë. Mbi të gjitha thekson angazhimin e palëkundur të opozitës, bërja e Reformës është një ndër kushtet themeolre të Bundestagut.  Shqiptarëve u duhet një reformë zgjedhore që i garanton ata nga vullneti i një kryeministri grabitqar që grabit zgjedhjet”, tha ai.

Më tej Bylyukbashi iu përgjigj edhe Damian Gjiknurit, i cili më herët është shprehur se PD duhet të jetë me këmbë në tokë për disa çështje.

Nëse PS vjen me idenë se mund të vendosë ajo çfarë janë propozie të arsyeshme me këmbë në tokë dhe çfarë nuk janë, ka hyrë gabim më 14 janar. Ne nuk pranojmë asnjë reformë zgjedhore që të kalojë sa për të mbyllur një faqe.

Konsensusi arrihet për të garantuar standarte. Siç tha sot ambasadorja amerikane se rekomandimet e OSBE janë thjeshtë dyshemeja. Dhe pikërisht ato rekomandime kanë ardhur se PS ka masakruar zgjedhjet”, u shpreh ai.

I pyetur më tej nëse mori PD mbështetje nga diplomatët për të frenuar procesin e vettingut për anëtarët e Kolegjit Zgjedhor: “Nuk ka asnjë diskutim kaq të detajuar në tryezë. Ne bëmë të qratë se Shqipërisë i duhet që në ditën e zgjedhjeve të ketë gjykatë të pavarur dhe funksionale. E gjithë opozita e bahskuar nuk do të parnojë një gjykatë zgjedhore që është e gjitha nën duart e kryeministrit Rama”. /abcnews.al

Tryeza-Gjiknuri-Vasili-Bylykbashi-Hajdari1.jpg
ger ta10:51 | 04/03/2020

Përfaqësuesit e tryezës politike për Reformën Zgjedhore janë duke zhvilluar këtë paradite një takim me ambasadorët në vendin tonë.

Gazetari Juxhin Mustafaraj duke cituar burime nga takimi, raporton për abcnews.al se përfaqësuesi i PD dhe i opozitës për Reformën Zgjedhore, Oerd Bylykbashi, identifikoi Edi Ramën si pengesën kryesore për zgjedhje me standarde demokratike.

Bykykbashi po merr pjesë në një takim me përfaqësues diplomatikë të vendeve të BE, Britaniasë së Madhe, Zvicrës, SHBA , OSBE dhe ODIHR, të cilët marrin opinionet e palëve të përfshira në reformën zgjedhore.

Zgjedhjet kane arritur nivelet me te uleta ne raport me standartet e OSBE. Nëse në 2009 zgjedhjet arritën shumicën dërrmuese të standarteve tëOSBE, nga 2015-2019 raportet e ODIHR kanë si shqetësim prioritar shkeljen e standarteve bazë: lirisë dhe sekretit të votës, shitblerjen e votës, lirinë nga frika e ndëshkimit, ndarjen e shtetit nga partitë dhe fushën e barabartë të lojës.

Produkt i këtyre standarteve të dhunuara është Parlamenti i dalë nga votat e blera dhe të dhunuara në 2017 dhe pushteti vendor i emëruar nga Kryeministri në të gjitha bashkitë, emërim i ratifikuar me votim monist.

Legjitimiti i Parlamentit dhe pushtetit vendor, dy mbajtësve të përfaqësimit demokratik me votë, nuk është thjesht i minuar, ai thjesht nuk ekziston.

Parimet që kanë dështuar në zgjedhje janë parime kushtetuese. Dhunimi i tyre masiv, në çdo vend normal do të çonte në anulim të zgjedhjeve ‎nga Gjykata Kushtetuese dhe sistemi gjyqësor. Por në Shqipëri asnjë gjykatë nuk ekziston apo nuk është e lirë nga presioni. Këtë e thotë ODIHR. Rënia e kësaj garancie nuk është vetëm rënie e shtetit të së drejtës, por e demokracisë përmes zgjedhjeve. “- u shpreh Bylykbashi. /abcnews.al

byly-1280x708.jpg
in a20:01 | 03/03/2020

Ish deputeti i PD, Oerd Bylykbashi i ftuar në “Mbrëmje në ABC”, ka komentuar vendimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta për shpërndarjen e Parlamentit.

Bylykbashi tha se Kushtetutës i është vrarë gardiani dhe po shpartallohet, kjo sipas tij është edhe arsyeja që asnjë shqiptar nuk do të mungonte në mbrojtje të saj.

“Kërkesa jonë e fortë është ulja drastike e shpenzimeve të partive. Partitë mund të shpenzojnë dhjetëfishin e shumës më të madhe publike. Pse shqiptarët duhet të pranojnë fushata luksose. T’ja ulim koston shqiptarëve”, tha Bylykbashi.

Pjesë nga intervista në studio:

Problematike ka qenë blerja te votuesi. A keni arritur në draftin tuaj të diskutoni depolitizimin e Komisineve të përpunimit të votës dhe a mundet që me këtë reformë të shmangni blerjen e votës në gjenezë?

Bylykbashi: Finacnimi i partisë politike është pjesë e 9 kushteve që ka Bundestagu. Transparenca është një nga elementët thelbësorë që në po përforcojmë. Duke rritur mekanizamt e kontrollit, partitë të mos bëjnë deklarime fallco por të kenë mundësinë që këto të kontrollohen. Pasojat duhet të jenë të ashpra deri në humbje të mandatit, kur kemi shkelje të finacimit.

A mundet të çrrënjoset totalisht shitblerja e votës, kjo besoj është e vështirë por synojmë ta reduktojmë në mënyrë drastike këtë fenomen kriminal

Si po ecën puna me reformën zgjedhore, si është bashkëpunimi me PS?

Bylykbashi: Ne kemi një marrëveshje të datës 14 janar që detyron PS të vijë në konsensus me ne. Opozita e bashkuar po sjell paketa me radhë. Sot është diskutuar manipulimi me zgjedhjet. Problemet janë aq të mëdha sa pala tjetër përpiqet ti zvogëlojë. Reforma zgjedhore nuk do të pranohet nëse është jo efikase. Kërkojmë që Kodi Zgjedhor të japë garanci maksimale për të mbrojtur votën.

Ne po punojmë për rregulla të shtuara të Kodit zgjedhor. Do të ketë rregulla të shtuara në ligjin e finacimit të PD.

Ne shkojmë me datën 15 mars për një reformë të mbyllur. Ne punojmë për atë datë. Kemi dhënë maksimumin tonë dhe tani është çështja të arrijmë  në kompromise.

Ndërsa sa i përket manifestimit të thirrur nga Presidenti Meta, Bylykbashi theksoi se ka një pakënaqësi popullore ndaj kryeministrit Rama.

“Tubimi i Presidentit bënte çdo shqiptar të dilte në shesh. Ne populli shqiptar krenar për nga vijmë.

Kushtetutës i është vrarë gardiani që është Gjykata Kushtetuese dhe po shpartallohet. Për këtë arsye kushdo do të ishte pjesë e manifestimit”, tha Bylykbashi.

Sa mundësi ligjore ka Presidenti të shpërndajë Parlamentin?

Bylykbashi: Një Parlament me dinjitet ka të drejtë për tu vetëshpërndarë.

Në vullnetin e plotë dhe të lirë ajo që prevalon në historin është interesi i publikut shqiptar. Po shkelin Kushtetutën për të grabitur pasuritë e qytetarëve. Presidenti nxjerr dekrete dhe ne kemi një Parlament që ka dalë nga kontrolli.

Nëse Meta mbledh njerëzit përpara Parlamentit, opozita do ta mbështesë?

Bylykabshi: Di të them që Kushtetuta kërkon përfaqësim të shqiptarëve. Ne na ka rënë kontrolli mbi qeverinë.

Sa i përket komentit të kryeministrit Rama se: “Opozita është bërë servis i Metës”,  Bylykbashi theksoi:  Rama zvogëlon çështjet e rëndësishme shpesh ia ka dalë, por dëmi është i shqiptarëve. Ata që vjedhin qindra milion janë të lirë. Ndërsa një hallexhi për 10 euro përfundon në burg.

Ky vit nëse nuk do të ketë ketë zgjedhje të parakohshme shumë shprejt mund të mbledhë tërmetë të mëdha Kushtetuese që vijnë më pas.

/abcnews.al

bylykbasi.jpg
ger ta12:48 | 20/02/2020

Oerd Bylykbashi në një deklaratë për mediat ka zbardhur atë që është diskutuar në tryezën e Reformës Zgjedhore e cila u mbajt sot.

Bylykbashi sqaroi propozimin e opozitës për gjyqtarët, ndërsa tha se ky propozim hasi një reagim të fortë nga mazhoranca.

Sot opozita bëri propozimin e paketës tjetër në përputhje me kalendarin e  miratuar. Opozita ka prezantuar tashmë 6 paketa dhe do të ketë edhe një të shtatë. Propozimi i sotëm ishte shumë i rëndësishëm, është një element themelor, e drejta për t’ju drejtuar një gjykate të pavarur, që për fatin e keq të shqiptarëve jo vetëm që nuk u garantohen zgjedhje por u mohohet edhe e drejta për tu ankuar në një gjykatë të pavarur.  Kjo konstatohet edhe nga raporti i OSBE.

Duke qenë se është një rekomandim prioritar, duke qenë se pa një garanci gjyqësore procesi zgjehdor nuk mund të jetë kurrë një proces në përputhje me standartet demokartike, kjo paketë është telbësorepër të arritur kompromison. Pati një reagim shumë të fortë nga mazhoranca, e cila do të vazhdojë të kontrollojë mekanizmta ata sot kapin gjyqësorin dhe ushtrojnë presion. Ne këtë nuk do e lejojmë”, tha Bulykbashi.

Në mbledhjen e sotme u diskutua për Kolegjin Zgjedhor Gjyqësor. Opozita ka parashtruar draftin që parashikon moratorium 4-vjeçar nga vettingu për gjyqtarët e zgjedhjeve./abcnews.al

bylop-1280x652.jpg
in a20:06 | 13/02/2020

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi në studion e “ABC News” u shpreh se propozimi i PD për qeverinë kujdestare synon të sjellë një rol të ri në Policinë e Shtetit. Sipas tij është me rëndësi që komisionerët të mos e cënojnë zgjedhësin, ndërsa theksoi se ligj “Anti KÇK” i jep mundësi policisë që për 6 muaj rresht ti hyjë në shtëpi çdo shqiptari dhe ti bëjë presion.

“Kjo që ne propozojmë ka të bëjë me rolin e Policisë së Shtetit në procesin zgjedhor. Propozojme rol të ri të Policisë së Shtetit, të rrisim masat që komisionerët të mos e cënojnë zgjedhësin”, tha Bylykbashi.

Si e ndaloni blerjen e votës tek i varfëri?

Bylykbashi: Askush nuk pretendon që një fenomen të tillë kriminal ta ç’rrënjosë. Në po flasim për ta goditur. Policia gjyqësore dhe Prokurori mund të ndërhyjnë menjëherë sa po ta zbulojnë.

Gjatë bisedës në studio ish-deputeti i PD, sa i përket vlerësimeve të ndërkombëtarëve për ligjin “Anti KÇK” nuk u shpreh pozitiv duke mos i pranuar qëndrimet e tyre,ndërsa theksoi se me paketën “Anti KÇK” shqiptarët do të jenë të vëzhguar si në kohën e sigurimit të shetit.

“Ligj “Anti KÇK” i jep mundësi policisë që për 6 muaj rresht ti hyjë në shtëpi çdo shqiptari dhe ti bëjë presion. Shqiptarët do të jenë të survejuar si në kohën e sigurimit të shtetit. Ky ligj nxjerr nga loja Prokurorinë dhe Gjykatën. Gjykata Kushtetuese është në një shkelje brutale të Kushtetutës dhe të Drejtave të Njeriut”, u shpreh ish-deputeti i PD.

Komisioni i Venecias i pritur në mënyrë spektakolare nga Presidenti Meta dhe ardhja shumë shpesh në Shqipëri?

Bylykbashi: Kemi ligje që po trondosin themelin e së drejtës dhe shtetit shqiptar. Në më pak se dy vjet kemi 6 kërkesa nga Komisioni i Venecias. Këtij vendi i mungon gardiani i Kushtetutës që është Gjykata Kushtetuese dhe mungesa e saj ka bërë gjykatë Komisionin e Venecias dhe ky është një turp./abcnews.al

bylykbashi.jpg
in a19:33 | 13/02/2020

I ftuar në “Mbrëmje në Abc” me Mirela Milorin, ish-deputeti i partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi ka folur për propozimin e bërë nga PD për krijimin e një qeverie kujdestare.

Ai u shpreh se qëllimi i një qeverie kur vijnë zgjedhjet është të garantojë neutralitet, ndërsa theksoi se të gjithë qytetarët të kenë mundësi të votojnë partitë që duan.

“Duhet qeveri me integritet moral që të respektojë të drejtat. Rama është gati të shkelë çdo lloj statdardi që të qëndrojë kryeministër. Synohet mbajtja nën kontroll e Policisë së Shtetit, mos guxojë policia të bëjë as militantin as mburojën për kriminelët që mbledhin vota.  Ky propozim trajton vetëm këtë pjesë, qasja është më globale. Kemi presion mbi zgjedhësit në administratën publike, pra punonjësit e administratës (zgjedhësit) nuk duhet të kërcënohen. Kërkojmë një qeveri kujdestare që të garantojnë neutralitetin”, tha Bylykbashi.

Më tej ai theksoi se propozimi do të jetë derisa Shqipëria të hyjë në BE, dhe në këtë periudhë tranzitore të ketë qeveri kujdestare.

“Pavarësisht ngjyrave politike qeveria është kujdestare 100 ditë para zgjedhjeve. Çështja është kriteri moral. Parimi mbi të cilën kjo lloj qeveri dhe objektivi që ka: neutraliteti në zbatim të ligjit dhe qeveria të mos prishë procesin zgjedhor duke ushtruar presion”, u shpreh ai.

PS ka reaguar duke u shprehur se nuk ekziston mundësia për krijimin e një qeverie tranzitore?

Bylykbashi: Nuk prisja tjetër reagim. Këtë duhet t’ja lëmë procesit politik.

A do të ketë rezultat pozitiv?

Bylykbashi: Kemi mundësinë të bëjmë një qeveri kujdestare që në 300 ditë garanton zgjedhjet dhe  më pas i hapet loja politikës. Propozimi ynë ishte i qartë.

Besoni që PS mund ta pranojë deri në fund?

Bylykbashi: Nuk meremi me spekulime  e themi shumë thejshtë që një minsittër i brendhëm i qeverisë kujdestare ndryshon drejtoein e policisë.

Ka takime joformale që nuk i njeh publiku?

Bylykbashi: Jo nuk ka.

Sa i i përket qëndrimit të ndërkombëtarëve Bylykbashi u shpreh se për sa kohë që propozimet janë në standardin e BE edhe ndërkombëtarët  duhet ta mbështesin./abcnews.al

bylykbashi.jpg
ger ta14:52 | 26/01/2020

Kur demokratët zgjerojnë listën e denoncimeve të tyre për kryebashkiakë socialistë me të kaluar kriminale, hartuesi i ligjit të dekriminalizimit, Oerd Bylykbashi sjell në vëmendje shkeljet flagrante ligjore që sipas tij KQZ dhe Prokuroria kanë bërë me rastin e kryebashkiakut të Matit, Agron Malaj. Në një intervistë për ABC NEWS, Bylykbashi sqaron arsyet përse dënime penale si ajo e armëmbajtes pa leje u përcaktua si vepër që do t’i ndalonte për jetë çdo zyrtari të mbante funksion publik.

Kur drejtoi në Kuvend komisionin e Dekriminalizimit, Oerd Bylykbashi dhe përfaqsuesit e maxhorancës dakordësuan që vepra të rënda penale si vrasjet, plagosjet dhe armëmbajtja pa leje t’i ndalonte përjetësisht individëve të dënuar me vendime të formës së prerë të merrnin apo të ushtronin një funksion publik. Për ish-deputetit demokrat rasti i kryebashkiakut të Matit, Agron Malaj,  i cili e ka deklaruar vetë një dënim me burg për armëmbajtje pa leje, është rasti flagrant i shkeljes së ligjit të dekriminalziimit.

Zoti Malaj nuk ka të drejtë përjetë të kandidojë në për një funksion publik. Ligji i dekriminalizimit është shumë i qartë, armëmbajtja pa leje përjetë i ndalon kandidimin, zgjedhjen dhe marrjen apo ushtrimin e cdo lloj funksioni”, thotë Bylykbashi.

Agron Malaj kaloi në filtrat e Prokurorisë në 2017 kohë kur mori detyrën e drejtorit të OSHEE-së në Dibër. Prokurori Petrit Fusha, pas verifikimit të dënimit të Malajt në 1999 doli në konkluzionin se zyrtari në fjalë, prekej nga ligji i dekriminalizimit, por ishte rehabilituar. Duke qenë se Kodi Penal në vitin 1999 kur është dënuar Malaj, ishte ndryshe nga formulimi kur ligji i dekriminalizimit u miratua, atëherë Prokuroria i tha DAP-it, se Malaj ishte rehabilituar. Por për Bylykbashin ndryshimet në Kod nuk kanë asnjë vlerë për aq kohë sa zyrtari është i dënuar veprën penale të armëmbajtjes pa leje.

Ndrydhimet e mëparshme në kod të bëra qëllimisht për të vrarë këtë nen, nuk kanë asnjë vlerë. Është si të themi që meqë ka ndryshuar neni penal në Shqipëri me numëerimin e tij, kjo nuk vlen më, por është si të thuash se Kodi Penal, grek apo italian e parashikon me një numër tjetër në kod armëmbajtjen pa leje nuk ka korespondencë despozitash dhe për rrjedhojë zoti Malaj, po të ishte i dnëuar jahstë Shqipërisë nuk do të ndalohej”, shprehet ai.

Në shkelje të rëndë me vendimin e saj për t’’i lejuar Malajt kandidimin dhe më pas marrjen e detyrës si kryebashkiak, Bylykbashi gjen edhe Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve.

“Veprimi i KQZ për të refuzuar ligjin është i kundërligjhëm dhe ka përgjegjësi për anëtarët e KQZ. Përdorja e nje vendimi gjykate i cili nuk është unifikues i Gjykatës së Lartë nuk e detyron KQZ te zbatojë”.

Kur referencat ligjore për fuqinë e veprimit të ligjit të dekriminalizimit i ka të shteruese, pyetjen e tij Bylykbashi e ka për kryeministrin Rama.

Partia Demokratike pas denoncimit të 6 kryebashkiakëve me të kaluar kriminale në pritje të veprimit të ligjit të dekriminalizimit, ka gati dosjen e denoncimit të një tjetër kryebashkiaku në qarkun e Tiranës me të kaluar kriminale./abcnews.al

vvvvv-1.jpg
in a15:18 | 23/01/2020

Video e publikuar në “ABC News” e kryebashkiakut të Bulqizës, Lefter Alla duke konsumuar lëndë narkotike ka sjellë reagime të forta në opinionin publik. Por kur organet ligjzbatuese nuk kanë thënë ende fjalën e tyre mbi këtë rast për ish-kryetarin e Komisionit të Dekriminalizimit në Kuvend, Oerd Bylykbashi rradhën për të folur me akte për rastin skandaloz e ka kryeministri Rama.

“Kryeministri me detyrimin kushtetues që ka ta shkarkojë menjëherë këtë kryebashkiak. Nëse nuk ë bën do të thotë që mbështet tërësisht veprime të tilla kriminale”, tha Bylykbashi.

Në dhjetor të 2015, Parlamenti votoi nën prezencën e ndërkombëtarëve ligjin e dekriminalizimit, të kërkuar me forcë nga opozita për shkak të prezencës së individëve me rekorde krimianle në Kuvend. Një nga pikat kryesore të draftit të demokratëve në atë kohë ishte edhe “testi i drogës për zyrtarët e lartë”.

“Në propozimet tona për ligjet e kriminalizimit duhet të përfshihej edhe testi idrogës për zyrtarët e lartë. Qëndrimi i PS ishte i prerë nuk  e pranonte sepse kuptonte që nëpërmjet atij testi do të dilni zbuluar figura më të larta të PS”, u shpreh ai.

Propozimi i demokratëve u cilësua si qesharak nga socialistët të cilët kërkuan heqjen e një kërkese të tillë.

“Kjo shpjegon pse nuk e donte derisa më këmbëngulje për hir të kompromisit e hoqi nga ligji i dekriminalizimit”, tha ai.

Për Bylykbashin, filmimi në ato pozita i kryebashkiakut të Bulqizës nuk është vetëm skandaloz për impaktin që krijon në publik por edhe për mesazhin që ato pamje përcjellin për botën e krimit.

“Jo vetëm kemi individ që dukshëm thyen moralin publik, por me veprimet e tij  intentivon aktivittin kriminal”, u shpreh Bylykbashi.

Pas zgjedhjeve të 30 qershorit, Partia Demokratike ka denoncuar 6 kryebashkiakë socialistë me të kaluar kriminale, ndërkohë që kreu i demokratëve Basha ka deklaruar se janë nën hetim edhe 15 vendorë të tjerë./abcnews.al

reformaa.jpg
So Nila14:55 | 14/01/2020

The surprise meeting on Electoral Reform has ended. The two political representatives of the extra-parliamentary opposition, Oerd Bylykbashi and Petrit Vasili, said that this is the first step to realize the reform.

Asked by reporters why they agreed to sit down with Damian Gjiknuri at a time when the opposition has opposed him, Vasili said: “We have not changed any position but we do not impose the other party’s elections. We are here with the conviction of creating a solid process. ”

Details of the meeting were also provided by the two co-chairs of the Special Election Reform Commission.

Statements:

Oerd Bylykbashi: We, as the opposition and the other party, agreed to start the Electoral Reform process. This document today guarantees what we have long sought. Electoral reform is done by consensus, and needs to be comprehensive. In this mechanism we will also have the assistance of internationals.

Petrit Vasili: One step has been taken to the key requirement of the Bundestag. The foundation of principles is a foundation that enables all to express and realize inclusiveness. I believe that at this moment a step has been taken in this direction, it is an opportunity to move forward.

Damian Gjiknuri: We have an agreement between the political parties for the united opposition to be involved in the discussions on electoral reform. We have said that we are ready to cooperate with the opposition. The meetings will be the main purpose of electoral reform.

Rudina Hajdari: The Presence of the DP and the SMI shows that they have accepted that the right way to solve the problems is the institutional one, not the one with the protests in which is promoted a bad image of Albania. Today the DP and the SMI have accepted that the road to resolve this crisis is to concrete ideas and plans. Albanians need sovereignty back in parliament. They need an Electoral Code in order to be represented with dignity. I guarantee you that we will fight hard for this thing./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono