Stoltenberg: Shmangni me çdo kusht një luftë midis Rusisë dhe NATO-s

schedule10:02 - 10 Dhjetor, 2022

schedule 10:02 - 10 Dhjetor, 2022

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka shprehur frikën se lufta në Ukrainë mund të kthehet në një luftë midis Rusisë dhe Aleancës Atlantike, sipas mediave të huaja.

“Është një luftë e tmerrshme në Ukrainë. Është gjithashtu një luftë që mund të shndërrohet në një luftë të madhe midis NATO-s dhe Rusisë.  Ne po punojmë çdo ditë për ta shmangur këtë”, tha Stoltenberg.

“Prandaj është e rëndësishme të shmanget një konflikt që përfshin disa vende të Europës, duke shkaktuar një luftë të vërtetë në Europë”.

/abcnews.al