nato

skynews-coronavirus-lab-vaccine_4911873-1-600x360-1.jpg
eri Ida13:18 | 30/03/2020

Organi koordinues kombëtar i Malit të Zi për sëmundjet infektive kërkoi ndihmën e NATO-s në luftën kundër koronavirusit. Mali i Zi kërkon 320 respiratorë, 4,000 teste për koronavirus, 1.000 shtretër me dyshekë, më shumë se pesë milion maska kirurgjikale, një milion veshje për mjekët.

Vendi i vogël ballkanik ka kërkuar edhe 150 shtretër me pajisje spitalore shtesë, 6 milion doreza dhe 10,000 litra alkool mjekësor. Për sa i përket pajisjeve mjekësore, Mali i Zi i kërkoi NATO-s edhe tamponë, defibrilatorë, 40 laringoskopë dhe 20 bronkoskopë.

Ndërkohë, Kryqi i Kuq ka shpërndarë në Podgoricë mbi 240 pako ndihmash për familjet në nevojë, pensionistët me të ardhura të ulëta dhe të moshuarit, të cilët nuk kanë askënd që ti ndihmojë. Sekretari i Kryqit të Kuq të Cetinjes, Bozidar Drecun tha për Radion kombëtare se rreth 20 vullnetarë në ditë janë jashtë në terren dhe shpërndajnë pako me ushqime bazë dhe ndihma mjeksore.

Kryqi i Kuq po ndihmon me përparësi personat mbi 65 vjeç. Ai shtoi se për të lehtësuar komunikimin, ata kanë hapur edhe një qendër telefonike ku vullnetarët janë në dispozicion çdo ditë, përveç të dielave, nga 9 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite./abcnews.al

lulzim-basha-1.jpg
ger ta23:15 | 27/03/2020

Kreu i PD Lulzim Basha ka përshëndetur vendimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Aleancën e Atlantikut të Veriut (NATO).

Basha shprehet se ky është një proces i vonuar, por një arritje plotësisht e merituar për Maqedoninë e Veriut dhe me peshë gjeostrategjike për NATO-n, që do të shërbejë si një vlerë e shtuar për paqen, sigurinë.

Mesazhi i Lulzim Bashës:

Kam kënaqësinë të uroj përzemërsisht, fqinjin tonë, autoritetet shtetërore, vëllezërit dhe motrat tona dhe të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut, mirëseardhjen në familjen e Aleancës së Atlantikut të Veriut.

Pa asnjë mëdyshje, ky është një proces i vonuar, por një arritje plotësisht e merituar, një ngjarje historike për MV dhe me peshë gjeostrategjike për NATO-n, që do të shërbejë si një vlerë e shtuar për paqen, sigurinë, stabilitetin dhe mirëqenien e rajonit tonë.

Uroj dhe besoj fort që shpejt aleancës tonë ti bashkohen edhe vendet e tjera të rajonit, dhe që politika e sukseshme e zgjerimit të NATO-s në rajon, të shërbejë si shembull për procesin e anëtarësimit të vendeve tona mbi bazë të meritës në Bashkimin Europian.

WhatsApp-Image-2020-03-27-at-18.51.21.jpeg
ger ta18:38 | 27/03/2020

Republika e Maqedonisë së  Veriut, sot, është bërë anëtarja më e re e NATO-s. Lajmi është bërë me dije nga Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përmes një postimi në tëitter.

“Mirësevjen në NATO, Maqedoni e Veriut! Ishte një rrugë e gjatë, por të gjitha përpjekjet janë shlyer. Procesi zyrtar i pranimit tani është i plotë, dhe ne jemi të kënaqur që kemi anëtarin e 30-të të Aleancës sonë”, shkruan Stoltenberg

Aleatët e NATO-s e kanë nënshkruar Protokollin e Pranimit të saj në shkurt të vitit 2019 dhe pastaj të 29 parlamentet kombëtare kanë votuar për të ratifikuar anëtarësimin.

Ceremonia e ngritjes së flamurit të Maqedonisë së Veriut është planifikuar të zhvillohet në selinë e NATO-s në Bruksel, më 30 mars. /abcnews.al

 

nato-korona.jpg
ger ta14:42 | 09/03/2020

Një punonjës në selinë e NATO-s në Bruksel është vetë-karantinuar në shtëpi pasi u testua pozitiv me koronavirusin, konfirmoi të hënën një zëdhënës i NATO-s.

Ai kishte pushuar së fundmi në veri të Italisë dhe ishte testuar pasi pati ethe dhe nuk ndihej mirë në fund të javës së kaluar. Pjesa tjetër e stafit kishin punuar nga shtëpia që në fund të javës së kaluar dhe vazhdojnë po me ketë formë.

NATO tha se po inkurajon të gjithë stafin e Brukselit që të punojnë nga distanca dhe se “vizitat në grup” në zyrën e saj qendrore janë pezulluar. Disa udhëtime të stafit gjithashtu janë anuluar.

Sidoqoftë, aleanca e Atlantikut të Veriut insistoi se këto masa paraprake nuk do të prishin punën pasi selia ka marrë masa dhe plane të fuqishme, duke siguruar që puna të vazhdojë.

“Për të rritur sigurinë e stafit, NATO tashmë ka ndërmarrë masa parandaluese në selinë tonë, bazuar në udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetit, për të zvogëluar rrezikun e përhapjes së mëtejshme të infeksionit. Këto përfshijnë pezullimin e përkohshëm të udhëtimeve të caktuara të stafit, inkurajimin e stafit për të punuar nga shtëpia dhe pezullimin e përkohshëm të vizitave në grupe në selinë e NATO-s në Bruksel. Ne mbetemi në kontakt të ngushtë me autoritetet belge. NATO ka masa dhe plane të fuqishme të vazhdimësisë së biznesit, duke siguruar që puna jonë thelbësore të vazhdojë.”- ka njoftuar NATO. /abcnews.al

ve.jpg
in a14:24 | 28/02/2020

Bashkimi Europian i bëri thirrje Turqisë që të përmbushë detyrimet e saj pasi Ankaraja deklaroi se nuk do të ndalojë më kalimin e emigrantëve në Europë, duke bërë që qindra refugjatë të afrohen në kufijtë me Greqinë dhe Bullgarinë.

Vendimi i Turqisë vjen pas vrasjes së 33 ushtarëve turq nga një sulm ajror në Idlib. Ky është dhe bilanci më i rëndë që nga dita e parë e ndërhyrjes ushtarake turke në Siri në vitin 2016, kundër focave siriane të mbështetura nga Rusia.

Në Turqi ndodhen aktualisht rreth 3.6 milion sirianë. Ankaraja ka bërë një marrëveshje me Bashkimin Europian për të ndaluar flukset e refugjatëve për në vendet e Bashkimit Europian, por presidenti turk Erdogan ka kërcënuar se do të hapë kufijtë në mënyrë që ata të vazhdojnë rrugën e tyre.

Zëdhënësi i partisë së Erdogan u shpreh se Turqia nuk do i mbante më refugjatët në territorin e saj pas sulmit në Idlib.

Greqia nga ana e saj ka përforcuar patrullat e policisë në kufirin me Turqinë.

Përveç monitorimit në disa zona të Sirisë, NATO nuk ka një rol të drejtpërdrejtë në konfliktin që ka përfshirë vendi por anëtarët e saj janë të përçarë për sa i përket veprimeve të Turqisë atje. Ndërsa aelatët europianë i shqetësohen një vale të re refugjatësh.

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov u shpreh se gjatë një bisede telofonike mes presidentit rus Putin dhe atij turk Erdogan, kreu i Kremlinit premtoi se do të bëhej çdo gjë për të shmangur tragjedi të tilla në të ardhmen. Gjithashtu Putin tha se Moska do të bënte të pamundurën për të mbajtur të sigurtë ushtarët turq në Siri.

Ndërhyrja turke në Siri së bashku me kritikat dhe kërcënimet me sanksione ndaj Ankarasë po shkakton dhe një krizë brenda aleancës ushtarake.

Franca në mënyrë të veçantë shtron pyetjen se çfarë do të bënin aleatët e Turqisë nëse Ankaraja kërkon mbështetjen e tyre duke iu refereuar artikullit 5 të marrëveshjes së Washingtonit. Sipas këtij artikulli të gjithë aleatët duhet të mbrojnë një vend anëtar që sulmohet./abvnews.al

73M2mNVMFn-nov-incident-nad-baltikot-borben-avion-na-nato-presretnal-ruski-avion-vo-koj-se-naogjal-sergej-sojgu.png
R D20:09 | 27/02/2020

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhënë vendit tonë plot 750 mijë dollar që do të përdoren për të rritur parametrat e sigurisë ajrore por edhe mbikëqyrjen detare. Përmes një postimi në facebook, ambasada e SHBA-ve bën të ditur se “ky sistem e mundëson Shqipërinë të bëhet një aleate më e fortë në NATO duke e ndihmuar vendin të mbrojë territorin e tij”.

Deklarata e plotë

Sot, Ambasada e Shteteve të Bashkuara priti me kënaqësi nënshkrimin e marrëveshjes prej më shumë se 750,000 dollarësh midis Ministrisë së Mbrojtjes dhe Lockheed Martin, një kompani amerikane globale për sigurinë dhe hapësirën ajrore, për mbështetje dhe mirëmbajtje të Sistemit të Integruar të Mbikëqyrjes së Hapësirës Detare (ISSSS). Ky sistem e mundëson Shqipërinë të bëhet një aleate më e fortë në NATO duke e ndihmuar vendin të mbrojë territorin e tij. #NeJemiNATO

Capture-83-1.jpg
So Nila15:50 | 27/02/2020

LSDM  leader, former North Macedonian Prime Minister Zoran Zaev and Besa leader Bilal Kasami have signed a pre-election coalition in the context of the April elections.

This is also the first coalition between an Albanian and a Macedonian party.

Zaev and Bilalli immediately after signing the pre-election coalition agreement stated that this is a historical act.

Kasami said to the Albanian voters to seize this historic opportunity because this coalition is a continuation of the NATO train that will also join the EU.

Zoran Zaev stressed out that is being built a state that has opportunities for everyone.

General elections in northern Macedonia will be held on April 12./abcnews.al

Capture-83.jpg
in a13:56 | 27/02/2020

Lideri i LSDM-së, ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, dhe lideri i Besës, Bilal Kasami kanë firmosur koalicionin parazgjedhor në kuadër të zgjedhjeve të muajit prill. Ky është dhe koalicioni i parë mes një partie shqiptare dhe një maqedonase.

Zaev dhe Bilalli menjëherë pas nënshkrimit të marrëveshjes për koalicion parazgjedhor u shprehën se ky është një akt historik. Kasami bëri apel që votuesit shqiptarë të shfrytëzojnë këtë mundësi historike sepse ky koalicion është vazhdimësi e trenit të NATO-s që do të anëtarësojë vendin edhe në BE.

Ndërsa kreu i LSDM-së, Zoran Zaev tha se shoqëria po përmirësohet për mirë. Ai theksoi se po ndërtohet një shtet që ka shanse për të gjithë, edhe për maqedonasit edhe për shqiptarët, boshnjakët, serbët, vllehët dhe të tjerë.

Zgjedhjet e përgjithshme në Maqedoninë e Veriut do të mbahen në 12 prill./abcnews.al

rama-mynih-2.jpg
So Nila15:30 | 15/02/2020

In the capacity of OSCE Chairman, Prime Minister Edi Rama delivered his speech today at the Security Conference in Mynih.

Speaking about the situation in Ukraine, Rama emphasized sovereignty, which he said is one of the principles of establishing the OSCE.

“I was 11 when the OSCE was created and Albania was not only the one country that didn’t participate, but it was also the country that denounced the creation of the OSCE as a degree of degeneration of the world.

This is a huge challenge at a time when terrible things are happening for people.

Further on, the Prime Minister mentioned Russia’s role in these relations where as long as Russia lives in fear of being surrounded by the EU and NATO there will be no final solution./abcnews.al

nato-xhacka-1.jpg
So Nila11:48 | 14/02/2020

NATO trusts Albania and will organize the NATO Defence Ministers’ Summit in Tirana in June, thus showing appreciation for Albania’s role for stability in the region, Defence Minister Olta Xhaçka said. This will be the first time a Defence Ministers’ Summit will be held in the Western Balkans, as these meetings have been held in Belgium for more than 10 years.

NATO Ministers of Defence endorsed at the Atlantic Council meeting in Brussels the proposal by Albanian Defence Minister Olta Xhaçka to be held in Tirana in June.

“The Alliance’s decision to convene in Albania is not only the highest consideration for the security that our country promotes as a worthy ally, but also a strong NATO message for its attention to the Western Balkans and the strong role Albania plays as a factor of stability in the region”, the minister said at the end of the Ministerial Meeting held in Brussels on 12 and 13 February.

However, according to Minister Olta Xhaçka, “the important meeting that is expected to take place in June is a responsibility and we must respond properly to the biggest event since our NATO membership 11 years ago. This is a commitment that, in addition to the coordination between all the institutions, will also demonstrate our seriousness to be the center of defence and security in the world for 48 hours”.

At the Atlantic Council meeting in Brussels, Minister Xhaçka thanked the allied countries that have been close to the Albanian people since the first hours of November 26 and those who continue to assist in the most important phase of reconstruction. During the Brussels Ministerial Conference, Xhaçka met with US Secretary of Defence Mark Esper.

Defence is a top priority for the United States of America, while the US government and its taxpayers are the main supporters of the Albanian Armed Forces./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono