Bashkimi Europian propozon tjetër paketë sanksionesh ndaj Rusisë

schedule19:55 - 7 Dhjetor, 2022

schedule 19:55 - 7 Dhjetor, 2022

Komisioni Europian ka propozuar një paketë të nëntë sanksionesh ndaj Rusisë, duke përfshirë shtimin e pothuajse 200 individëve dhe subjekteve shtesë në listën e sanksioneve.

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen tha në një deklaratë se BE-ja gjithashtu propozon të vendosë sanksione kundër tre bankave të tjera ruse dhe gjithashtu dëshiron të vendosë kontrolle dhe kufizime të reja të eksportit, veçanërisht për mallrat me përdorim të dyfishtë, duke përfshirë kimikatet kryesore, agjentët nervorë, elektronikë dhe komponentët IT.

“Rusia vazhdon të sjellë vdekje dhe shkatërrime në Ukrainë. Ai synon qëllimisht civilët dhe infrastrukturën civile”, tha von der Leyen.

“Por ne qëndrojmë pranë Ukrainës dhe do ta bëjmë Rusinë të paguajë për mizorinë e saj”, tha ajo.

Von der Leyen tha gjithashtu se blloku do të shikojë të frenojë furnizimet me dronë në Moskë dhe të heqë katër kanale të tjera propagande ruse jashtë transmetimit. /abcnews.al