Rusia ka sulmuar rrjetin elektrik të Ukrainës më shumë se 1000 herë

schedule21:05 - 7 Dhjetor, 2022

schedule 21:05 - 7 Dhjetor, 2022

Forcat ruse kanë gjuajtur më shumë se 1000 raketa në rrjetin elektrik të Ukrainës, i cili është ende duke punuar pavarësisht se ka marrë dëme të mëdha, ka thënë një zyrtar i lartë.

Volodymyr Kudrytsky, shefi ekzekutiv i operatorit të rrjetit Ukrenergo, tha gjithashtu në një takim të organizuar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) se zyrtarët e tij po kërkonin botën për pajisjet komplekse të nevojshme për riparime.

“Këto sulme përfaqësojnë goditjen më të madhe ndaj një rrjeti energjetik që njerëzimi ka parë ndonjëherë. Më shumë se 1000 predha dhe raketa u qëlluan në objektet dhe linjat elektrike, duke përfshirë nënstacionet”, ka thënë Kudrytsky.

/abcnews.al