Rusia dhe Kina shpallen “armike”, çfarë ka ndryshuar në Konceptin e ri Strategjik të NATO-s

schedule21:25 - 29 Qershor, 2022

schedule 21:25 - 29 Qershor, 2022

Koncepti Strategjik i përditësuar i NATO-s shpjegon, në një dokument prej 11 faqesh, se si aleanca i sheh kërcënimet me të cilat përballen demokracitë perëndimore dhe se si planifikon t’i trajtojë ato.

Kanë mbaruar referencat e së kaluarës se Rusia apo Kina janë partnerë, shkruan BBC.

Federata Ruse, thuhet në të, është kërcënimi më domethënës dhe i drejtpërdrejtë për sigurinë e aleatëve dhe për paqen dhe stabilitetin në zonën euro-atlantike.

“Ne nuk mund ta konsiderojmë atë si partnerin tonë, por mbetemi të gatshëm të mbajmë kanale të hapura komunikimi për të parandaluar përshkallëzimin”, thuhet në dokument.

Operacionet dashakeqe hibride dhe kibernetike të Kinës dhe retorika e saj konfrontuese dëmtojnë sigurinë e aleancës, thotë dokumenti, dhe thellimi i partneritetit strategjik midis Rusisë dhe Kinës bie ndesh me vlerat dhe interesat e NATO-s.

Duke iu referuar deklaratave të përsëritura të Presidentit Putin se ai ka një arsenal të madh armësh bërthamore, Koncepti Strategjik i NATO-s tregon për parandalimin e një sulmi bërthamor.

“Nëse dikush ka përdorur armë bërthamore kundër aleancës, atëherë ajo ka aftësitë dhe vendosmërinë për të imponuar kosto “të papranueshme” ndaj një kundërshtari. Por këto rrethana janë jashtëzakonisht të largëta”, parashtron dokumenti.

Koncepti Strategjik është i shkurtër në detaje se ku NATO planifikon të vendosë përforcimet e saj.

Por dera e saj mbetet e hapur për anëtarët e rinj: ne do të vazhdojmë të zhvillojmë partneritetet tona me Bosnjën dhe Hercegovinën, Gjeorgjinë dhe Ukrainën, konfirmon NATO. /abcnews.al