Rama njofton shtesë në ligjin e antishpifjes: Lajmi i rremë për spitalin e Durrësit solli një të vdekur

schedule07:46 - 6 Dhjetor, 2019

schedule 07:46 - 6 Dhjetor, 2019

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar sot se shumë shpejt do të jetë gati klaozola në ligjin e antishpifjes, për lajme të rreme në gjendje të jashtezakonshme.

Në mbledhjen e radhës të jashtëzakonshme Rama tha se shpifja dhe lajmi i rremë në gjendje të jashtëzakonshme duhet të jenë super të dënueshme. Sipas Ramës lajmi i rremë se po bie spitali i Durrësit solli një të vdekur dhe për pasojë do të percaktohen shtesa në ligjin e antishpifjes .

Eshtë e dënueshme shpifja dhe do të jetë e super-dënueshme në situate të jashtëzakonshme. Lajmet e rremë dhe lodrat mediatikë në situata si kjo që kaluam janë kriminale. Mjafton rasti i Durresit, një lajm kriminal i shpërndarë se po bie spitali i Durresit solli një të vdekur e pa llogaritur kaosin e të plagosurit në perpjekjen për të ikur nga spitali, për lajmin se po shembej spitali, kur spitali nuk kishte asgjë. Këto janë gjëra që duhet të dënohen fort”, tha Rama./abcnews.al