“Moska e vogël”, ku është “parajsa” e rusëve të pasur?

schedule16:13 - 19 Mars, 2022

schedule 16:13 - 19 Mars, 2022

Në lagjen Sunny Isles Beach , në një ishull të vogël në Florida, SHBA , ndodhet e ashtuquajtura “Moska e vogël”, e cila prej ditësh është “ulur mbi thëngjij të ndezur.”

Është një rrip i ngushtë toke në veri të Miamit, ku kanë gjetur strehim shumë të pasur nga Rusia .

Në këtë parajsë të vogël ata kanë “parkuar” paratë e tyre, duke investuar në prona të paluajtshme luksoze dhe kompani të ndryshme. Tani lufta në Ukrainë dhe sanksionet perëndimore kërcënojnë të hedhin në erë stilin e tyre të jetesës .

Disa tashmë kanë frikë se paratë e tyre, të cilat janë në bankat ruse dhe amerikane, do të “ngrijnë” si pjesë e masave kufizuese kundër Moskës.

Ramon Rodriguez , menaxher i shitjeve në kompaninë e pasurive të paluajtshme Compass, tha përs Business Insider se ai ishte i mbingarkuar nga kërkesat nga “blerësit e mundshëm që kërkonin shitës rusë”. Ata besojnë se rusët do të nxitojnë të shesin pronat e tyre, nga frika e një “ngrirjeje” të ardhshme të pronës së tyre. Por deri më tani ai nuk ka vënë re ndonjë ndryshim në sjelljen e pronarëve rusë.

Alexandra Peters punon për ONE Sotheby’s International Realty, portofoli i të cilit është plot me vila në Sunny Isles Beach, me vlerë 8.1 milion dollarë deri në 11.5 milion dollarë. Ashtu si Rodriquez, ajo nuk ka vënë re një valë shitjesh nga rusët. “Të gjithë janë në gatishmëri”, tha ajo, duke shtuar se ishte shumë herët për të “parë tendencat e reja në treg apo në shitje”.

Sunny Isles Beach ka qenë shtëpia e rusëve të zhvendosur nga Bashkimi Sovjetik për dekada. Dhe gradualisht, vendi u kthye në “një mundësi për ata që kanë para për të shpenzuar”, thotë Peters, i cili pranon se autoritetet lokale nuk bëjnë shumë pyetje për origjinën e këtyre parave. “Kur je i pasur por jeton në gjendje frike, këtu ndihesh shumë i lirë. Ju shijoni jetën tuaj”.

Edhe pse blerësit janë të shumtë në Florida të Jugut, për momentin pronarët rusë duket se hezitojnë të shesin. Edhe nëse pasiguria është e lartë. Ky ngurrim buron nga vlerësimi se sekuestrimi i pronës ruse është një “lidhje e rëndë” ligjore për qeverinë amerikane.

Sanksionet ndaj individëve janë më të vështira sesa sanksionet ndaj një vendi, shpjegon Daniel Gielchinsky , avokat në DGIM Law, i cili nuk lë pa përmendur truket ligjore që fshehin identitetin e vërtetë të pronarëve të pronave. Truket, të cilat përdoren gjerësisht nga manjatët rusë. /abcnews.al/