Gjigandi i artë, peshkatari kap peshkun e rrallë, mund të thyejë rekordin botëror

schedule18:02 - 22 Nëntor, 2022

schedule 18:02 - 22 Nëntor, 2022

Peshkatari i Worcestershire, Andy Hackett, zbarkoi bishën portokalli ndërsa ishte në një udhëtim në Francë, në një rajon të denjë për një sukses të tillë.

Peshku gjigand, i njohur si Karrota, u prezantua në Liqenet Bluewater atje 20 vjet më parë, duke u dëshmuar i pakapshëm që atëherë.

Por më pas erdhi Z. Hackett dhe Rod; duke përdorur, mund të thuash, një qasje karrota dhe shkopi.

Peshku, shpjegoi ai, ishte një hibrid i një krapi koi dhe pas një beteje 25-minutëshe, gjithçka përfundoi.

Peshku arrin peshën prej 30 kg (67 paund) i cili ishte një balenë e bardhë për shumë njerëz, ishte në rrjetën e zotit Hackett.

“Do të të duhet një tas më i madh,” ishte mendimi i parë i të gjithëve, i ndjekur shpejt nga nëse kishte peshore mjaft të mëdha për të peshuar karrotën me luspa.

Peshqit e artë që zakonisht mbahen si kafshë shtëpiake nuk arrijnë më shumë se disa centimetra në gjatësi, por ata janë pjesë e familjes së krapit që mund të arrijë përmasa mbresëlënëse.