Fotoja e fëmijërisë që parashikoi të ardhmen e Mbretëreshës Elizabeth

schedule20:43 - 27 Shtator, 2022

schedule 20:43 - 27 Shtator, 2022

Mbretëresha Elizabeth mori pjesë në shumë dasma gjatë jetës së saj, por me siguri pamja që do të mbetet e paharrueshme për fansat e saj ishte ajo në dasmën e Lady May Cambridge.

Mbesa e Mbretit George V, Lady May dhe burri i saj oficer i Ushtrisë Britanike, kapiteni Henry Abel Smith, shkëmbyen betimet në një ceremoni të ulët në St. Mary në Balcombe, West Sussex në tetor 1931.

Nusja kishte 12 shoqëruese të nuses, nga të cilat 3 ishin gjakblu, Princesha Ingrid e Suedisë, Princesha Subilla e Sakse-Koburgut dhe princesha e atëhershme Elizabeth, e cila ishte vetëm 5 vjeç.

E vogla gjakblu dukej shumë e ëmbël dhe elegante, e veshur me një fustan blu prej kadifeje me këpucë argjendi dhe një pelerinë lesh. Ashtu si pjesa tjetër e shoqërueseve të nuses, Elizabeta i kishte flokët me kaçurrela dhe mbante një buqetë me lule.

5-vjeçarja është fotografuar me prindërit e saj, Dukën dhe Dukeshën e Jorkut

Kjo nuk ishte hera e vetme që Elizabeth mori detyrat e shoqërueses së nuses, në vitin 1946, mbretëresha e ardhshme 20-vjeçare u fotografua së bashku me motrën e saj Princeshë Margaret, atëherë 16 vjeç, në dasmën e kapitenit Lord Brabourne dhe Patricia Mountbatten.

Monarkia e ndjerë, e cila vdiq në shtator të vitit 2022, kishte veshur një fustan me kopsa poshtë trupit, të cilin e bashkoi me një gjerdan me perla dhe një kurorë lulesh që binte në kontrast me flokët e saj të errët./abcnews.al