Festivali më i madh fetar në Indi, mbi 1,000 pelegrinë infektohen me Covid-19

schedule20:07 - 14 Prill, 2021

schedule 20:07 - 14 Prill, 2021

Me qindra persona kanë rezultuar pozitivë për koronavirusin në Indi pasi morën pjesë në festivalin më të madh fetar në botë. Lajmin e bënë të ditur autoritetet të mërkurën ndërsa turma të mëdha shumica pa maska zbrisnin në lumin Gang.

Virusi u zbulua në më shumë se 1,000 persona në vetëm 48 orë në qytetin e Haridwar-it që ndodhet bashkë lumin e shenjtë në vendin ku po bëhet Kumbh Mela, sipas zyrtarëve.

Një valë e re e infeksioneve me koronavirus ka përfshirë të gjithë Indinë,  ndërsa ekspertët fajësojnë ngjarjet masive fetare, tubimet e mbushura politike në shtetet e lidhura me sondazhet dhe vendet publike të mbipopulluara.

Qeveria të shtunën shtyu provimet e shkollës së mesme për nxënësit nga15 deri në 18 vjeç, të cilat do të mbaheshin në maj-qershor, ndërsa shteti më i pasur, Maharashtra, ka marrë për 15 ditë masa të reja të ashpra kundër koronavirusit.

Pavarësisht rasteve në rritje, pelegrinët janë mbledhur në një numër të madh për të marrë pjesë në festën e shenjtë. sb/abcnews.al/