indi

1667c3a2f9ac4d4abea1b1ab1ea0b35c_18.jpg
eri Ida22:44 | 26/03/2020

Masat e marra në mbarë botën për parandalimin e përhapjes së koronavirusit janë nga më të ndryshmet. Në kuadër të këtyre masave autoritete indiane kaanë paralajmëruar shtetasit e tyre se nëse nuk e respektojnë karantinën do të qëllohen nga ushtria.

Ky paralajmërim shumë i ashpër erdhi pasi mijëra persona u panë sot duke mbajtur radhë për ushqime, duke mos respektuar distancimin social.

Ndër të tjera mediat ndërkombëtare raportojnë se në shtetin Telangana, kryebashkiaku Kalvakuntla Chandrashekhar kërcënoi në këtë mënyrë: “Ju lutem, mos e bëni veten që të shkojë deri këtu puna. Administrata nuk mund të ndalojë secilin prej jush dhe do të më duhet të thërras ushtrinë dhe t’i them që të qëllojnë këdo që shkel karantinën. Ju lutem, qëndroni në shtëpi”.

Në Indi ka 649 raste me koronavirus, ndërsa numri i të vdekurve është 13. Ndërkohë sipas një parashikimi të bërë nga ekspertët rezulton se deri vitin tjetër, 500 milionë indianë mund të preken nga koronavirusi deri vitin tjetër, duke shkaktuar rreth 1 milion viktima./abcnews.al

india-coronavirus.jpg
eri Ida20:26 | 24/03/2020

Në kuadër të masave parandaluese për koronavirusin India,  është shteti i dytë më i populluar në botë, që ka shpallur izolim nga orët e para të së mërkurës, për 21 ditë.

Kryeministri, Narendra Modi  në një komunikim për mediat është shprehur se do të ketë ndalim të plotë të daljes nga shtëpitë tuaja.

Ndërkohë deri më tani në Indi janë raportuar për 482 persona të infektuar me koronavirus dhe nëntë persona të vdekur në këtë shtet.

Kryeministri Indian, Narendra Modi u ka thënë indianëve që “të harrojnë” daljen nga shtëpitë e tyre në ditët në vijim.

Teksa i është drejtuar kombit, ai ka thënë se “distancimi shoqëror” është mënyra e vetme për ta luftuar virusin në këtë shtet. /abcnews.al

dora.jpg
Sid Orela17:46 | 18/03/2020

Qeveria e Maharashtra-s në Indi ka filluar t’u vërë shenja dalluese në trup personave që u është kërkuar që të qëndrojnë të vetë-izoluar.

Këto markime, janë bërë me qëllim që ata të jenë të identifikueshëm nga zyrtarët e shëndetit. Pamje të ndryshme të shpërndara në rrjetet sociale tregojnë persona të ndryshëm të cilët kanë një mesazh të stampuar zakonisht në duar.

Në duart e tyre lexohet që personit në fjalë i është kërkuar që të qëndrojë i vetë-izoluar në shtëpi dhe veç kësaj është e vendosur edhe data e “stampimit”.

Zyrtarë të qeverisë kanë shtuar gjithashtu se nëse ndokush e thyen vetë-izolimin do të dërgohet me forcë në një ndërtesë izolimi.

Lajmi vjen pasi më herët u raportua se persona të ndryshëm janë larguar nga ndërtesat e izolimit për shkak të kushteve të vështira që ato kanë. Sipas asaj që raportojnë mediat, një grua refuzoi që të shkonte në një nga këto ndërtesa pasi kushtet aty ishin jo-higjienike sa ajo nuk mund të duronte.

Sipas të dhënave të shfaqura në ëorldometer, India ka 155 raste të konfirmuara me koronavirus dhe tre vdekje. India është vendi i dytë më i populluar në botë, pas Kinës, me mbi 1.3 miliardë banorë. /abcnews.al/

http___cdn.cnn_.com_cnnnext_dam_assets_180221121207-taj-mahal-victor-cheng-2.jpg
eri Ida13:53 | 17/03/2020

Masa të reja të ashpra në Indi për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Pas pezullimit të fluturimeve me europën dhe Turqinë e vende të tjera, tashmë rradhën për tu izoluar e kanë monumentet.

Taj Mahal, është mbyllur së bashku me parqet dhe vendet e  kultit në të gjithë vendin. Qeveria e Delhit ka ndaluar deri në fund të muajit cdo mbledhje me më shumë se 50 persona, ceremoni martesore dhe mortore si dhe ceremoni fetare. Për momentin numri i të prekurve në Indi është 114 ndërsa viktimat janë 2.

Ajo që shqetëson autoritetet është përhapja e shpejtë e virusit. Duke mos haruar se India pas Kinës është vendi me numrin më të madh të banorëve, 1.3 miliardë.

Autoritetet në Mumbain me 18 milion banorë kanë urdhëruar sipërmarrjet dhe shërbimet jo thelbësore që të përgjysmojnë personelin. Ndërkohë autoritetet shëndetsore janë autorizuar të vulosin në puls të gjithë perosnat që rezultojnë pozitivë ndaj koronavirusit./abcnews.al

children-rape-bigstock-26-12-17-1530471484196.gif
eri Ida12:38 | 06/02/2020

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Indi, ku një vajzë 5 vjeçare është përdhurnuar nga një i ri 25 vjeçar.

Ngrarja  e rëndë ka ndodhur në kryeqytetin Indian, Delhi, dhe kanë qenë prindërit e vogëlushes ato që kanë bërë dhe denoncimin e kësaj ngjarje të rëndë.

Sipas mediave të huaja bëhet me dije se ngjarja e rëndë dyshohet se ka ndodhur në ambjentet e një ambasade pasi babai i saj jetonte si punëtor në ambasadë.

Ndër të tjera raportohet se 25 vjeçari i cili punonte si shofer nuk ishte punonjës i ambasadës, por jetonte në të njëjtën lagje ku banonte dhe stafi i ambasadës. Ai joshi vajzën në shtëpinë e tij pasi e pa të luante jashtë,  dhe në momentin që vpgëlushja është kthyer në banesë i ka treguar të ëmës se çfarë kishte ndodhur. Ajo është dërguar menjëherë në spital dhe mjekët konfirmuan se vajza ishte përdhunuar./abcnews.al

Capture-104.jpg
So Nila12:35 | 21/01/2020

50 milion njerëz, rreth gjysma e popullsisë së Shtetit, janë lidhur dorë për dore në Bihar për të formuar zinxhirin njerëzor, e gjatë më shumë se 18 kilometra, si një mënyrë sensibilizimi për ambientin dhe paragjykimet sociale.

 

Lajmin e bën me dije në një komunikatë për shtyp qeveria indiane, që ka organizuar eventin, që nisi nga kryeqyteti Patna, ku kanë marrë pjesë guvernatori Nitish Kumar dhe politikanë të tjerë.

E përditshmja Times of India shkruan që, sipas një përfaqësuesit shtetëror, manifestimi ka kaluar dy rekordet e mëparshme, të organizuara në 2017 dhe 2018, e para që është mbajtur për ndalimin e alkoolit dhe e dyta kundër martesave me fëmijë.

Zinxhiri human është kontrolluar nga shtatë helikopterë dhe është filmuar nga qindra dronë./abcnews.al

amazon_smbhav-1280x820.jpg
So Nila17:07 | 15/01/2020

Amazon pritet që të investojë në Indi, si qëllim rritjen e tregut. Shefi i kompanisë Amazon, Jeff Bezos është shprehur se kombania do të bëjë një investim prej 1 miliard dollarë në digjitalizim të bizneseve të vogla dhe të mëdha, duke u lejuar atyre që të shesin online.

Ndër të tjera në shefi i Amazon ka thënë se shekulli 21, do të jetë “shekulli indian”. Ndërkohë vizita e tij në Indi pritet që të shoqërohet me protesta të shumta.

Mijëra kompani të vogla tregtare nga 300 qytete kanë planifikuar mbajtjen e protestave, për shkak të asaj që e konsiderojnë ndikim negativ të kompanisë Amazon në prodhuesit e tregut lokal.

Ata pretendojnë se Amazon do t’i largojë nga tregu, duke ofruar produkte më të lira, dhe duke ofruar shërbime tjera në platformat që ka.

Tregu online në Indi është i dominuar nga kompanitë Amazon dhe Flipkart. /abcnews.al

indi.jpg
in a07:46 | 05/01/2020

Protesta e quajtur “Marshimi i një milionëve”, u organizua nga një grup që bashkëpunon me organizatat myslimane e shoqërinë civile. Mbi njëqind mijë vetë morën pjesë në marshimin paqësor në qytetin jugor të Hyderabad-it të shtunën, duke hedhur parulla kundër ligjit të ri mbi shtetësinë të Kryeministrit Narendra Modi.

Ndërkohë më shumë se 40 për qind e popullsisë së Hyderabadit prej rreth 7 milionësh, janë myslimanë.

Demonstruesit marshuan dhe u shtuan në numër pavarësish një njoftimi të policisë se nuk do të lejonte zhvillimin e tij, pasi leja ishte dhënë vetëm për një organizim prej 1 mijë vetësh. Qeveria indiane është përballur me javë të tëra protestash të dhunshme kundër ligjit për ndryshimin e shtetësisë miratuar nga qeveria Modi më dhjetor.

Protestuesit mbanin pankarta me parulla ku bëhej thirrje për tërheqjen e menjëhershme të ligjit si dhe se ku shkruhej se: “feja e vetme e Indisë është sekularizmi”.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters protesta ishte paqësore dhe mbi njëqind mijë vetë morën pjesë në të.

indi-protesta.jpg
ger ta09:14 | 16/12/2019

Protesta kundër një ligj polemik mbi emigrantët po zhvillohen nëpër disa qytete indiane, ndërsa policia është përleshur me demonstruesit.

Ligji i ri do të ruajë minoritetet fetare si hindus dhe të krishterët nga persekutimi në vendet fqinje si Bangladesh, Pakistan dhe Afganistan, duke ju ofruar nënshtetësinë indiane.

Policia përdori gaz lotsjellës dhe ndaloi protestuesit në kryeqytetin Delhi ndërsa u dogjën autobusë dhe u bllokuan rrugët.

Protestat kanë shpërthyer  në të gjithë Indinë veriore dhe lindore që kur u miratua ligji.

Shërbimet e Internetit janë mbyllur në disa qytete ku po zhvillohen protesta. Universitetet në të gjithë vendin kanë rifilluar demonstratat të hënën.

Disa kritikë thonë se ligji është anti-mysliman, ndërsa të tjerët, veçanërisht në rajonet kufitare kanë frikë nga emigrimi në shkallë të gjerë./abcnews.al

tra.jpg
in a08:30 | 08/12/2019

Në orët e para të mëngjesit të së dielës në një lagje të vjetër, në kryeqytetin indian të Delhit, më shumë se 40 njerëz kanë mbetur të vdekur pas shpërthimit të një zjarri në një fabrikë.

Dhjetëra punëtorë po flinin brenda ndërtesës shumëkatëshe në momentin që ra zjarri. Mendohet se numri i të vdekurve do të vazhdojë të rritet.

Ministri i Brendshëm Amit Shah e konsideroi  një humbje tragjike të jetës. Ndërkohë kryeministri Narendra Modi tha se zjarri ishte i tmerrshëm dhe se autoritetet po bëjnë ç’është e mundur për të dhënë të gjithë ndihmën e shpejtë në vendin e ngjarjes.

Zona ku ndodhet fabrika, Sadar Pazari, është tregu më i madh tregtar i qytetit.

Për të arritur në vendngjarja ka shumë rrugica të ngushta ndaj kjo bëri të vështirë arritjen e zjarrfikësve. Të paktën 56 njerëz janë transferuar në spital pa ndjenja për shkak të tymit tha shefi i zajrrfikëses.

“Të gjithë ishin pa ndjenja për shkak të tymit,”-tha shefi i zjarrfikëses, Atul Garg./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono