Bushati: Negociatat me Greqinë, marrëveshje të drejtë e të zbatueshme

schedule14:42 - 5 Maj, 2018

schedule 14:42 - 5 Maj, 2018

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati nga Shkodra ka folur për negociatat me Greqinë. Bushati tha se pritet një takim me homologun grek për të shqyrtuar të gjitha çështjet. Ai deklaroi se shpreson se në fund do të ketë një marrëveshje të drejtë dhe të zbatueshme.

“ Ky është një proces që ka nisur që në 2014, janë shqyrtuar të gjitha praktikat e të drejtës ndërkombëtare. Dosja është shumë voluminoze. Në këtë pikë e drejta ndërkombëtare ka një praktike gjyqësore të shumëllojshme jo të njëtrajtshme. Mund t’ju garantoj se përmes këtij procesi dhe parimeve që kemi rënë dakord me palën greke do kemi një marrëveshje të drejtë e të zbatueshme për të gjitha palët. Në fund të ditës është e drejtë që të kemi një marrëveshje të drejtë e të zbatueshme për të gjitha palët, dhe jo një marrëveshje ku palët tentojnë t’ia hedhin njëra-tjetrës”. /abcnews.al