Basha me fermerë në Dvoran e Devoll: Subvencione e fonde për bujqësinë

13:41 | 03/11/201813:410

Kreu i Partisë Demokratike ka vijuar takimet me qytetarët në fshatin Dvoran të Korçës ku ka bashkëbiseduar me fermerë dhe banorë, të cilët shprehën shqetësimet e tyre. Problem prej 5 vitesh është mos marrja e asnjë subvencioni nga shteti për fermerët, të cilët u shprehën se edhe pse janë gati t’i shesin nën kosto prodhimet e tyre, nuk kanë ku t’i tregtojnë ato.

Kryeopozitari Basha ka zhvilluar takime me banorë të Devoll dhe Dvoran të Korçës, ku pasi ka dëgjuar problemet me të cilat përballen fermerët i ka treguar atyre zgjidhjen e forcës politike që drejton.

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vijuar takimet me qytetarët në fshatin Dvoran të Korçës ku ka bashkëbiseduar me fermerë dhe banorë, të cilët i shprehën kryedemokratit shqetësimet e tyre. Problem prej 5 vitesh sipas tyre është mos marrja e asnjë subvencioni nga shteti për fermerët, të cilët u shprehën se janë gati t’i shesin nën kosto prodhimet e tyre, nuk kanë ku t’i tregtojnë ato.

Kreu i opozitës u tha fermerëve se vështirësitë e tyre, janë përgjegjësi e drejtpërdrejtë e qeverisjes që Rama ka zgjedhur të praktikojë duke i dhënë dy këshilla kujt kërkon ndryshim.

Në Devoll, Basha u tha fermerëve se Partia Demokratike synon rikthimin e skemës së subvencioneve duke argumentuar se shteti duhet të ndihmojë jo vetëm në pika grumbullimi pore dhe pika përpunimi.

Lulzim Basha i kërkoi fermerëve dhe banorëve të Korçës angazhim dhe mobilizim në dhënien fund të kësaj gjendjeje, për të mundësuar atë që kryeopozitari quan çlirim të ekonomisë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono