ent ela

MOTI-I-GJATE-2-DHE-3-GUSHT.mpg_snapshot_01.21-1280x720.jpg
ent ela08:15 | 02/08/2019

Sipas MeteoAlb: Kthjellimet mbizotërojnë sot në të gjithë territorin e Shqipërisë gjatë pjesës së parë të ditës. Ndërsa pasditja vijon me kthjellime për ultësirën perëndimore, por në zonat malore herë pas-here do të ketë kalime vranësirash.

Temperaturat e ajrit mbeten kostante në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 36°C.

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Veriperendimor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim 3 ballë. /abcnews.al

REAL-KERKON-VAN-DE-BEK.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela22:45 | 01/08/2019

Skuadra e Real Madrid ka shumë pak kohë në dispozicion për të nënshkruar me futbollistin francez Pol Pogba. Alternativa nëse dështon pista Pogba është mesfushori i Ajaksit, Van De Bek.

Në Madrid janë ditët vendimtare për nënshkrimin me mesfushorin francez Pol Pogba. Dëshira e presidentit Florentino Perez është t’i dhurojë trajnerit Zidane futbollistin e shumëkërkuar për të kompletuar në mënyren e duhur merkaton e kësaj vere. Manchester United kërkon jo pak, por 200 mln euro për të lënë të lirë liderin e mesit të fushës. Një çmim i kripur për cilindo ekip europian përfshi këtu edhe skuadrën galaktike. Merkatoja në dalje në Angli përfundon në datën 8 gusht dhe Real Madrid nuk ka ende shumë kohë në dispozicion. Pogba mund të largohet edhe pas kësaj date, por skuadra angleze nuk mund të ofrojë asnjë lojtar dhe francezi do të linte pas një boshllëk të madh.

Alternativa në rast se dështon transferimi i Pogba është mesfushori i talentuar i Ajaksit, Van De Bek.

22 vjeçari kushton shumë herë më pak se Pogba dhe premton shumë për të ardhmen. Për futbollistin në fjalë kanë shfaqur interes shumë klube të mëdha europiane.

Van De Beek ka spikatur sezonin e kaluar me Ajaksin ku ka zhvilluar paraqitje dinjitoze madje është një titullar i padiskutueshëm edhe tek kombëtarja e Hollandës. I riu premtues nuk mund t’i thotë jo një  oferte nga klubi spanjoll, por gjithçka do të vendoset rreth kalimit ose jo te Pogba në “Santiago Bernabeu”. /ABC News Albania 24/7

royal-family-1280x454.jpg
ent ela21:22 | 01/08/2019

Kur udhëtojnë, anëtarët e Familjes Mbretërore të Anglisë duhet të respektojnë një sërë rregullash të protokollit të sigurisë (dhe jo vetëm).

Brenda Familjes Mbretërore Angleze ekziston një protokoll për gjithçka, madje edhe për udhëtime. Pak për të respektuar formën, pak për sigurinë e anëtarëve të saj dhe dinastisë dhe pak për t’u përshtatur me kohërat në ndryshim.

Ja rregullat që duhet të ndjekin Uilliam, Kate Middleton dhe fëmijët, Mbretëresha, Charles dhe Harry me Meghan.

Fluturime në linjat ajrore me kosto të ulët

Ashtu si të gjithë të tjerët, familja mbretërore është nën kufizime ekonomike dhe duhet t’i përmbahet një buxheti. Një buxhet i madh, padyshim më i lartë se i yni, por gjithsesi një buxhet.

Ja pse çdo herë zgjedhin për kompanitë ajrore me kosto të ulët.

Në vitin 2016 Prince William u vu re në një fluturim të Ryanair për në Glasgow, dhe disa muaj më parë Prince Harry bleu një biletë nga e njëjta linjë ajrore për të shkuar në Hollandë.

Zakonisht zgjedhin British Airways

Mbretërorët pëlqejnë të mbështesin vendin e tyre, kështu që ata gjithmonë përpiqen të fluturojnë me British Airëays.

Në vitin 2011, Ëilliam dhe Kate përjetuan të njëjtat probleme dhe të njëjtat zhgënjime që ne të gjithë përjetojmë kur, gjatë udhëtimit të tyre, avioni i tyre u vonua jashtëzakonisht shumë.

Siguria para së gjithash

Familja Mbretërore mund të mos fluturojë gjithmonë privatisht, por është e sigurt që ata kurrë nuk fluturojnë pa ekipin e tyre të sigurisë dhe të ekspertëve të kualifikuar.

Por në përgjithësi, ata nuk udhëtojnë me një ekip më të madh nga sa prisni. Zakonisht ekipi i sigurisë është rreth 6/7 deri në maksimum pesëmbëdhjetë persona.

Në udhëtimin e tyre në Los Angeles në 2011, Ëilliam dhe Kate patën një ekip prej shtatë vetash, ndërsa gjatë vizitës së tyre në Kanada në vitin 2016, çifti mbretëror mori me vete një ekip prej 12 truproje.

Valixhet e personalizuara

Kur mbretërorët udhëtojnë, ata udhëtojnë në stil. Në fakt, nëse ka një gjë për të cilën nuk duhet të shqetësoheni kurrë, janë çantat tuaja.

Gjatë udhëtimit të ëilliam në Australi, spektatorëve mbretërorë iu la një shije bagazhi i tij, i cili ishte zbukuruar me shkronjën Ë (nga ëindsor) dhe një kurorë.

Kate nuk është aq formale dhe siç duket ka një përzierje më eklektike të çantave dhe varëse rrobash.

Dy trashëgimtarë nuk duhet të fluturojnë kurrë së bashku

Protokolli mbretëror kërkon që dy trashëgimtarë të mos udhëtojnë së bashku në të njëjtin fluturim në mënyrë që pasardhësi mbretëror të mbrohet në çdo rast.

Në rast se ata dëshirojnë ta bëjnë këtë, trashëgimtarët duhet të kërkojnë leje nga Mbretëresha Elizabeth, e cila ka fjalën e fundit për këtë çështje.

Princit Ëilliam iu dha leja nga Mbretëresha të shkelte rregullat kur djali i tij ishte vetëm nëntë muaj, duke udhëtuar me prindërit e tij në një turne në Australi dhe Zelandën e Re në 2014.

Në Shtator 2016,  ata udhëtuan gjithashtu së bashku me Princeshën Charlotte.

Si në vitin 2017, në Poloni dhe Gjermani, dhe këtë verë kur ata u nisën për në ishullin e Karaibeve për pushimet e tyre.

Për udhëtimin e tyre në Neë York në Dhjetor 2014, William dhe Kate iu përmbajtën këtij rregulli dhe kjo ishte arsyeja pse George qëndroi në shtëpi me dado dhe gjyshen e tij Carole Middleton.

Rregullat e imigracionit gjithashtu vlejnë për ta

Familja Mbretërore gjithashtu ka nevojë për pasaporta.

Princi i vogël George në fakt duhej të kërkonte një pasaportë për udhëtimin e tij në Australi.

Sidoqoftë, në përgjithësi, familja mbretërore duhet t’u përmbahet rregullave të zakoneve dhe imigracionit, edhe nëse zakonisht i kalojnë kontrollet shumë më shpejt dhe më pa dhimbje se të gjithë të tjerët.

Mbretëresha Elizabeth është e vetmja mbretërore që nuk ka nevojë për pasaportë (kjo ndodh sepse pasaportat lëshohen në emër të Madhërisë së saj).

Sidoqoftë, ajo detyrohet të kryejë një kontroll identiteti sa herë që hyn dhe largohet nga Britania e Madhe, duke i dhënë emrin e saj, moshën, adresën, kombësinë, seksin dhe vendin e lindjes zyrtarëve të imigracionit.

Jo tuta për udhëtime

Edhe pse për një udhëtim të gjatë gjithmonë përpiqeni të udhëtoni lehtësisht me rroba të rehatshme, Familjes Mbretërore i është ndaluar të veshë tuta.

Për të kapërcyer këtë problem, Kate zakonisht përpiqet të veshë një fund plus një këmishë, apo një fustan të gjatë, ndërsa William rrallë herë udhëton me një kostum apo xhaketë dhe pantallona, dhe zgjedh një këmishë të thjeshtë.

Të gjitha sekretet e bukurisë së Kate

Të gjithë e dinë që fluturimi mund të dehidratojë lëkurën, kështu që Kate udhëton me linjën e saj të produkteve të preferuara për kujdesin e lëkurës.

Gjatë një udhëtimi, Kate përdor një maskë helmi bletësh në të zezë dhe ari, e cila pastron dhe forcon lëkurën dhe vepron si një fytyrë natyrale.

Për më tepër, për udhëtimet zyrtare të Dukeshës, stilistja e saj personale e flokëve, Amanda Cook Tucker është pjesë e ekipit që ndjek lëvizjet mbretërore.

Çfarë buxheti kanë ata për udhëtime?

Shuma në dispozicion të familjes mbretërore për udhëtime ndryshon në varësi të destinacionit dhe arsyes së udhëtimit.

Për shembull, turneu zyrtar i Princit Charles për vitin 2018 me Camilla në ishujt Karaibe në St Lucia, Barbados, Shën Vincent dhe Grenadines, Saint Kitts dhe Nevis, Grenada, Kuba dhe Grand Cayman kushtoi gjithsej 420,000 euro.

Nga ana tjetër, vizita e Princit Harry dhe Meghan në Fixhi kushtoi vetëm 85,000 euro.

Fotografët zyrtarë janë gjithmonë me ta

Fotografi Arthur Edwards – biografia e të cilit në Tëitter thotë se ai “fotografoi 7 dasma mbretërore, 4 funerale dhe 8 lindje mbretërore” – udhëtoi për në Zelandën e Re me Princin Harry dhe në të gjithë Azinë Jug-Lindore me Princin William. /abcnews.al

37A86C66-FC69-401B-B82C-F6D3C0DF0259_w1023_r1_s.jpg
ent ela21:00 | 01/08/2019

Ruanda e rihapi kufirin me Republikën Demokratike të Kongos, ku shpërthimi i Ebolës ka marrë mbi 1,800 jetë njerëzish gjatë vitit të kaluar.

Kufiri u mbyll për disa orë, pas konfirmimit të rastit të tretë me virusin Ebola në qytetin kufitar të Kongos, Goma.

Në Goma tashmë kanë vdekur dy njerëz nga Ebola.

Është ky shpërthimi më i keq i Ebolës në historinë e Kongos, ku së paku 2,700 njerëz janë infektuar me të.

Trajtimi i sëmundjes është komplikuar nga konflikti në rajon.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), rreth 12 raste të reja me Ebola raportohen çdo ditë në Republikën Demokratike të Kongos.

Javën e kaluar, OBSH-ja e shpalli shpërthimin e Ebolës emergjencë globale shëndetësore, por paralajmëroi kundër përpjekjeve për të ndaluar virusin duke mbyllur kufijtë ose duke kufizuar udhëtimin apo tregtinë.

Presidenca e Kongos e kritikoi më herët vendimin e Ruandës për mbylljen e kufirit, duke thënë se ai bie ndesh me këshillat e OBSH-së.

Ministrja e Shëndetësisë e Ruandës, Diane Gashumba, tha se qeveria e këtij vendi e ka intensifikuar monitorimin ndërkufitar, duke i këshilluar qytetarët që t’i shmangin udhëtimet e panevojshme në Goma të Kongos.

Ebola është një virus që fillimisht shkakton ethe, dobësi, dhimbje të muskujve dhe dhimbje të fytit.

Pacientët e prekur mund të vdesin nga dehidrimi dhe dështimi i disa organeve. /REL

MAKSI-KALAJA-E-ALI-PASHE-TEPELENES.mpg_snapshot_00.19-1280x720.jpg
ent ela19:31 | 01/08/2019

Kamera e Edicionit Veror këtë të enjte është ndaluar në kalanë e Ali Pashë Tepelenës në Porto Palermo. Ajo vizitohet nga qindra vizitorë vendas dhe të huaj çdo ditë nga ora 09-19. Hyrja kushton vetëm 100 lekë të reja.

Të pyetur nga ABC News turistët thonë se ua kanë  rekomaduar guidat turistike, apo duke ecur me makinat e tyre përgjatë bregut. Ata shprehen se janë të mahnitur nga pamja, por edhe nga ftohtësia brenda në kala. /abcnews.al

 

 

KINA-KERCENIMI-1280x720.jpg
ent ela19:15 | 01/08/2019

Përmes një videoje që tregon stërvitjen e trupave të saj në situata protestash, ushtria kineze u ka dërguar një mesazh aktivistëve që prej 8 javësh protestojnë në Hong Kong kundër ligjeve që do ta bënin rajonin autonom më të varur nga Kina mëmë.

Ushtria kineze në Hong Kong ka publikuar një video 3-minutëshe që tregon trupat e saj teksa kryejnë stërvitje për të vënë nën kontroll protestat, një lëvizje kjo që shihet si një paralajmërim ndaj protestuesve që kërkojnë ruajtjen e pavarësisë nga Kina. Videoja e postuar në rrjetet sociale nis me një ushtar që thotë: “Pasojat e veprimeve të tua bien mbi ty”, një deklaratë kjo që sipas aktivistëve nuk lë vend për interpretime. Tensionet në Hong Kong mbeten të larta pas disa javë protestash anti-qeveritare. Të mërkurën mbi 40 aktivistë dolën në gjykatë për t’u përballur me akuzën e kryengritjes, pasi protesta e së dielës u bë e dhunshme. Nëse dënohen, aktivistët mund të përballen deri në 10 vjet burg secili. Ushtria kineze deri më sot ka qëndruar larg protestave, duke ia lënë kontrollin e territorit policisë. Por në një ceremoni të mbajtur të mërkurën në kuadër të 92-vjetorit të themelimit, komandanti i ushtrisë kineze në Hong Kong tha se protestat kanë kërcënuar seriozisht jetën e banorëve dhe kanë shkelur thelbin e politikës “një vend, dy sisteme”. “Kjo nuk mund të tolerohet dhe ne dënojmë ashpër”, deklaroi oficeri i lartë. Videoja e postuar në rrjetin social kinez Ueibo tregon trupat e pajisura me mburojë dhe shkopinj të performojnë stërvitje anti-protestë. Gjithashtu, në të shfaqen tanke, raketahedhëse dhe tela me gjëmba e më pas trupa të armatosura që zbresin nga helikopterët dhe pushtojnë rrugët dhe hyjnë në shtëpitë e banorëve. /ABC News Albania 24/7

PETRO-KOCI-FULL-OK-.mp4_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela19:00 | 01/08/2019

Shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti i 1 Qershorit në Qarkun e Korçës do të jenë gati në vjeshtë. 3 ekipe nga Instituti i Ndërtimit po punojnë në terren për projektin për ndërtimin e 40 banesave dhe rikonstruksionin e 80 të tjerave në qarkun e Korçës. Procesi thuajse ka përfunduar në Bashkitë e Korçës dhe Kolonjës dhe së shpejti edhe në Bilisht.

Zv/ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka parë nga afër rindërtimin e shtëpive të para në fshatin Floq të Korcës i cili ka nënvizuar se ligji i ri për mbrojtjen civile merr përsipër identifikimin monitorimin dhe parandalimin e fatkeqësive natyrore. /ABC News Albania 24/7

NEJMAR-KTHEHET-ME-GOL-1280x720.jpg
ent ela18:45 | 01/08/2019

E ardhmja e Nejmarit do të vendoset deri në 10 gusht. Ky është afati i vendosur nga Paris Sen Zhermen për Barcelonën, që është e interesuar për blerjen e yllit brazilian.

Është pjesë e skuadrës, por duket jo edhe për shumë. Të gjitha palët e kanë kuptuar se nuk mund të ketë të ardhme, në projektin e përbashkët Paris SG-Nejmar.

Braziliani mësohet se ka deklaruar troç që nuk ka ndërmend të luajë asnjë ndeshje tjetër për parizienët, dhe për momentin, vazhdon stërvitjen në mënyrë individuale.

Që prej kthimit nga Brazili, diçka që e bëri me vonesë, 27-vjeçari nuk ka qenë pjesë e skuadrës, që vazhdon stërvitjet dhe ndeshjet përgatitore të verës.

Mesa duket, ndarja është e pashmangshme.

PSG-ja, ndërkaq, ka marrë vendimin si klub dhe ka vendosur një afat, deri në 10 gusht e ardhmja e Nejmarit duhet të jetë zgjidhur, ndryshe ekziston mundësia që ai të mbetet në klub, por i përjashtuar nga skuadra.

Kjo është një thirrje në radhë të parë për Barcelonën, por ndoshta edhe për Realin e Madridit, si klube të interesuar për sulmuesin.

Katalanasit kanë ofruar 100 milionë euro, si dhe kartonët e Filip Kutinjos dhe Usman Dembelesë.

Kjo nuk u pëlqen shumë drejtuesve parizienë, të cilët duan që gjithë transferimi të kryhet kundrejt pagesës financiare, dhe jo me lojtarë si plotësim.

Vetë klubi francez mësohet se e ka ulur pretendimin për kartonin e Nejmarit, nga 300 në 200 milionë euro, gjest tepër I rëndësishëm që tregon se braziliani është në rrugën e largimit. /ABC News Albania 24/7

download-5.jpg
ent ela17:40 | 01/08/2019

Mbi 30 persona kanë humbur jetën në Jemen, si pasojë e një atentati të kryer ndaj një parade ushtarake. Sulmi është marrë përsipër nga rebelët që kontrollojnë perëndimin e vendit, të cilët kanë akuzuar qeverinë se po përgatitej për t’i sulmuar.

Të paktën 32 persona kanë mbetur të vrarë në një sulm të kryer gjatë një parade ushtarake në Jemen. Parada, e mbajtur në qytetin jugor të Adenit, u sulmua me raketa dhe dronë të armatosur, bëjnë të ditur mediat ndërkombëtare. Ndërkohë, rebelët huthi, që kanë marrë përsipër përgjegjësinë e sulmit, kanë deklaruar se parada ishte pjesë e përgatitjeve për një sulm të ri në territoret e tyre, në veri të qytetit. Por qeveria jemenase ka deklaruar se gjithçka ishte vetëm një ceremoni diplomimi për rekrutët e rinj. Më herët gjatë së enjtes, një atentat vetëvrasës në një rajon policie po në Aden u mori jetën të paktën 3 oficerëve.

Megjithatë, nuk dihet nëse sulmi në fjalë ka qenë i lidhur me atë ndaj paradës ushtarake. Jemeni është shkatërruar nga konflikti që u përshkallëzua në mars të vitit 2015, kur rebelët huthi morën nën kontroll pjesën dërrmuese të perëndimit të vendit dhe detyruan presidentin Mansur Hadi të largohej jashtë shtetit.

Të alarmuar nga fuqizimi i grupit që thuhet se mbështetet nga Irani, Arabia Saudite dhe 8 vende të tjera sunite nisën fushatën ajrore kundër tyre, me qëllim rivendosjen e qeverisë legjitime. Koalicioni arab ka marrë rregullisht mbështetje logjistike dhe inteligjence nga Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Franca. Personat e vrarë gjatë konfliktit variojnë nga 10 mijë deri në mbi 70 mijë viktima. /ABC News Albania 24/7

4866077-760x507.jpg
ent ela17:00 | 01/08/2019

Një 17-vjeçar shqiptar është arrestuar në Greqi pasi ishte bashkuar me grupet anarkiste, të cilat natën mes së mërkurës dhe së enjtes u përleshën me policinë në qendër të Athinës.

Një i ri shqiptar dhe një shtetas grek janë arrestuar pas përleshjeve midis anarkistëve dhe forcave të policisë në Athinë, duke u gdhirë e enjte. Rreth 30 persona me fytyra të maskuara hodhën bomba molotov dhe gurë kundër forcave të policisë që operojnë në zonën Eksarkia. 17 vjeçari shqiptar dhe 40 vjeçari grek po mbahen në paraburgim dhe pritet të dërgohen në prokurori për t’iu komunikuar akuzat. Përleshjet filluan pas një tubimi të anarkistëve për të protestuar ndaj lirimit para kohe nga burgu të një ish polici, i akuzuar për vrasjen e adoleshentit Aleksandros Grigoropoulos, në dhjetor 2008. Ishte vrasja që shkaktoi trazirat më të dhunshme në Athinë e qytete të tjera të vendit, ku për tri ditë e netë u kryen vandalizima dhe plaçkitje në dhjetra objekte në qendër të kryeqytetit. Si autor i vrasjes u arrestua dhe u dënua me burgim të përjetshëm EPAMINONDAS KORKONEAS. Por në proceset e vazhdueshme gjyqësore, dënimi u reduktua në 13 vjet dhe Korkoneas doli nga burgu, duke përfituar edhe nga klauzolat favorizuese të kodit të ri penal.

Nxjerrja nga burgu e ish-policit e ka ndarë më dysh opinionin. Nga njëra anë qytetarët habiten se si dikush që vrau pa shkak një adoleshent, gati fëmijë, lihet i lirë pas 11 vjetësh. Dhe nga ana tjetër, qarqet juridike që pretendojnë se vendimi bazohet në kodin penal dhe rrjedhimisht ka legjitimitet. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono