Vigan Qorrolli: Zigzak politik midis kreut të Presidencës dhe kreut të Qeverisë në Kosovë

schedule21:36 - 27 Maj, 2020

schedule 21:36 - 27 Maj, 2020

Konstitucionalisti Vigan Qorrolli nga universiteti i Prishtinës thotë për emisionin Ballkan se Gjykata Kushtetuese duhet të vendosë në bazë të precedentëve të mëparshëm, sipas të cilëve, qeveria nuk mund të formohet pa partinë që ka dalë e para në zgjedhje.

“Ky është një zigzak politik mes kreut të Presidencës dhe kreut të Qeverisë, zotit Thaci dhe zotit Kurti, por kjo nuk do të thotë që Kushtetuta duhet të detajojë deri në imtësi cdo gjë përsa I përket jetës politike dhe institucionale. Këtë nuk e ka as Republika e Shqipërisë, po as republika të tjera më demokratike të Evropës.”/abcnews.al