“Tërmeti”, Tirana më shumë fonde se Durrësi: 200 milionë lekë për vlerësimin e banesave

19:15 | 17/01/202019:150

Në Tiranë janë inspektuar më shumë pallate të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Vendimet e zbardhura në fletoren zyrtare i kanë akorduar Bashkisë së Tiranës më shumë fonde për inspektimin e objekteve të cilat reultojnë se në total janë 448 pallate dhe 548 banesa individuale. Për inspektimin e thelluar të këtyre godinave Bashkisë së Tiranës i janë akorduar 200 mln lekë.

Por Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, për përballimin e shpenzimeve për inspektimin dhe vlerësimin e thelluar të dëmeve në njësitë e vetëqeverisjes vendore të prekura nga fatkeqësia natyrore e tërmetit të datës 26 nëntor i është dhënë një fond vetëm prej 160 mln lekësh.

Ndërkohë Durrësi i cili ishte qarku më pranë epiqendrës  së tërmetit ku u  regjistruan edhe viktima janë realizuar inspektime të thelluara vetëm në 62 pallate dhe në 557 banesa individuale.

Kruja rezulton se ka numrin më të lartë të banesave individuale të inspektuara me 1500 të tilla.

Ndërkohë një tjetër vendim  i qeverisë parashikon fondet që do të jepen për hartimin e planeve vendore. Agjencisë Kombëtare të Planifikimit të Territorit për hartimin e planeve të detyruara vendore për 9 bashki: Durrës, Kamzë,Kavajë, Krujë, Kurbin, Lezhë, Mirëditë, Shijak,Vorë; i shtohet  një fond  prej 137.4 mln lekësh, për hartimin e planeve të detyruara vendore. Ndërsa Bashkisë Tiranë, i akordohen 124.8 mln lekë, për hartimin e planit.

Në total në Shqipëri rezulton se janë kryer 739 inspektime të thelluara të pallateve dhe 4593 banesa individuale./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono