Tentuan të vidhnin muralin e Banksy-t nga Ukraina, 8 të arrestuar

schedule10:16 - 3 Dhjetor, 2022

schedule 10:16 - 3 Dhjetor, 2022

Një grup njerëzish u përpoqën të vidhnin një mural të artistit të grafitit Banksy nga muri i një ndërtese të shkatërruar nga lufta në Ukrainë, por u arrestuan nga policia.

Ata prenë një pjesë të dërrasës dhe suvasë që mbante veprën artistike të një gruaje me maskë gazi, ndërsa policia arrestoi disa persona në vendin e ngjarjes në Hostomel dhe piktura është marrë nga autoritetet.

Grafiti ishte një nga disa vepra të krijuara nga artisti britanik në Ukrainë muajin e kaluar.

“Këto imazhe janë  simbole të luftës sonë kundër armikut. Këto janë histori për mbështetjen dhe solidaritetin e gjithë botës së qytetëruar me Ukrainën. Ne do të bëjmë gjithçka për të ruajtur këto vepra të artit të rrugës si një simbol të fitores sonë”, tha guvernatori i rajonit të Kievit, Oleksiy Kuleba.

/abcnews.al