Si janë dekoruar vitrinat e dyqaneve më të mëdha në Europë?

schedule14:26 - 29 Nëntor, 2022

schedule 14:26 - 29 Nëntor, 2022

Na ndajnë vetëm pak ditë nga sezoni festiv i Krishtlindjeve dhe të gjithë kemi hyrë përgjithmonë në frymën festive. Në të gjithë botën, dyqanet e mëdha të tregut ndërkombëtar si Londra dhe Parisi po na përgatisin për sezonin e ardhshëm duke krijuar vitrina ikonike, të cilat synojnë të tërheqin sytë e publikut blerës. Hidhini një sy vitrinave më të përfolura dhe vendosni vetë më festiven.

Harrods

 

Në lagjen relativisht “të shtrenjtë”  Knightsbridge të Londrës, në Brompton Road  qëndron xhevahiri britanik. Harrods nuk është thjesht një tjetër dyqan evropian, por një markë e shkëlqyer me vlerë unike. Ata që e vizitojnë për herë të parë blejnë patjetër çantën klasike  me logon e famshme të dyqanit, një arush pelushi të lezetshëm, i cili është gjithashtu një markë e Harrods ose thjesht një kuti metalike e mbushur me biskota limoni. Gjatë periudhës festive, Harrods dekorohet në mënyrë kaq mbresëlënëse, me një koncept të ndryshëm çdo vit, saqë është jo pa arsye një atraksion i vërtetë i kryeqytetit britanik.

Këtë vit, Harrods legjendar bashkëpunon me një nga shtëpitë kryesore të modës, Christian Dior, duke krijuar një atmosferë ëndërrimtare Krishtlindjesh, në nuanca të arta dhe drita të ndezura.

Kur perëndon dielli, fenerët ndizen dhe krijojnë një mjedis unik, ndërsa çantat luksoze me firmën e markës franceze shkojnë lart e poshtë, duke kaluar nëpër tuba të artë, enët e bukura prej porcelani të pikturuara me dorë dekorojnë një nga dritaret anësore të repartit. Paketat gjigante të aromave ikonike të Dior mirëpresin mysafirët në një atmosferë magjike Krishtlindjesh të spërkatur me shumë pluhur ari dhe të gjitha ëndrrat e festave.

Kafeneja Dior shërben ëmbëlsira dhe biskota të shijshme që ngjajnë më shumë me dekorime festive. Shoqëroni ato me një filxhan ekspres të zier në avull për një pushim vërtet të mrekullueshëm nga pazaret tuaja.

Selffrigera

Nëse ju pëlqen filmi i Krishtlindjeve ‘Love Actually’ ky është dyqani i festave! Dyqani kryesor i Selfridges është në Oxford Street , Londër. Atje, roli i filmit i Alan Rickman u përpoq të blinte një medaljon ari një Krishtlindje për lidhjen e tij të paligjshme me Emma Thompson. Ajo skenë mahnitëse që është skalitur në kujtimet e kinefilëve kudo, është gjithashtu një shembull i mrekullueshëm i asaj që mbizotëron në Selfridges në prag të Krishtlindjeve.

Për shkak të vendndodhjes së tij jashtëzakonisht qendrore në zemër të kryeqytetit britanik, Selfridges është vendi ku të gjithë ndalojnë për të parë, qoftë edhe për pak kohë, dritaret e dekoruara tepër, të cilat edhe këtë vit kanë si tipar kryesor ngjyrën e verdhë, tani një markë e famshme tregtare e dyqanit në të gjithë planetin.

Galeritë Lafayette

Ndër kryeqytetet evropiane që dekorojnë shumë herët është edhe Parisi, dyqani i madh i magazinave Galleries Lafayette në  avenue Haussmann  luan një rol kryesor në tregjet festive çdo Krishtlindje, pasi është një nga të parët që dekorohet shumë përpara Krishtlindjeve dhe është një pikë. referencë për parisienët si dhe një shenjë se pushimet më në fund po na vijnë.

Pema e Krishtlindjeve me gjelbërim të përhershëm, e cila është një nga pjesët më ikonike të dekorimit të festave në të gjithë Qytetin e Dritës, është vendosur aty që në fillim të nëntorit. Në sallën kryesore të Galleries Lafayette, megjithëse tema ndryshon çdo vit, shkëlqimi dhe magjia e festave janë gjithmonë shumë intensive!
Po, blerjet e Krishtlindjeve në Galleries Lafayette janë mjaft kaotike, megjithatë, ia vlen për një përvojë të plotë blerjeje të Krishtlindjeve pariziane. Kupola madhështore e çatisë është vërtet verbuese, si një zbukurim i përhershëm brenda një prej atraksioneve të përhershme të kryeqytetit francez.

/abcnews.al