Europe

Mane.jpg
Klejdi Kaimi14:21 | 18/03/2020

Futbolli tashmë është pezulluar në Europë për shkak të Coronavirusit dhe e vetmja gjë që mund të bëjmë është një rezyme e sezonit që është ndërprerë. Bëhet fjalë për portierët më të mirë të kontinentit dhe është “Opta” ajo që na tregon statistikat në pesë kampionatet kryesore.

Sipas saj, pesë portierët më të mirë në bazë të numrave në Europë janë Walter Benitez (Nice), Dean Henderson (Sheffield United), Wojciech Szczesny (Juventus), Martin Dubravka (Newcastle) dhe Vicente Guaita (Crystal Palace). Ky klasifikim është bërë në bazë të pritjeve, gooditjve në portë dhe golave të pësuar.

Vendin e parë e mban pikërisht portieri Vicente Guaita. Ky i fundit ka pësuar 26 gola në të gjitha kompeticionet dhe ka hasur 113 goditje në portë. Portieri është vlerësuar me notën 9.6 nga “Opta” dhe kryeson renditjen. /abcnews.al

 

Vicente Guaita
785-0-5e6f1f9f92a2d.jpg
So Nila08:55 | 16/03/2020

Organizata Botërore e Shëndetit raportoi të paktën 153.648 raste në gjithë botën. Ndërkohë, sipas përllogaritjeve të  Johns Hopkins University realizuar me shifrat e OBSH dhe burimeve të tjera, në gjithë botën janë të infektuar rreth 167 mijë njerëz dhe 6.400 kanë humbur jetën.

Më shumë raste jashtë Kinës sesa brenda: Të dielën mbrëma, Kina raportoi 16 raste të reja dhe 14 të vdekur. Raste totale në Kinë janë regjistruar 80.860. Tani ka më shumë të infektuar në botë sesa në Kinë.

Rriten shifrat në Itali: Të dielën, Italia llogariti 368 të vdekur në vetëm 24 orë, duke e çuar numrin total të të vdekurve në 1809. Në Itali janë infektuar 24.747, ku 3590 prej tyre u diagnostikuan vetëm 24 orët e fundit.

Masat e Shteteve të Bashkuara: Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandoi anullimin ose shtyrjen e eventeve që grumbullojnë më shumë se 50 njerëz për të paktën tetë javë. Në Sh.B.A. janë diagnostikuar të paktën 3400 njerëz. 29 shtete kanë mbyllur shkolla dhe shtete të tjera po mbyllin restorantet dhe baret.

Ndalimi i udhëtimit: Gjithnjë e më shumë shtete po mbyllin kufijtë për të parandaluar përhapjen. Libani do të jetë në shtetrrethim për dy javë pasi ka mbyllur aeroportet, kufijtë dhe portet. Njerëzit janë të detyruar të qëndrojnë në shtëpi. Mbretëria e Bashkuar ka diskurajuar udhëtimin drejt Sh.B.A.-ve. Iraku po limiton lëvizjen në Bagdat për të paktën një javë; Kolumbia do të bllokojë hyrjen e jo-shtetasve dhe ata që hyjnë, duhet të izolohen për 14 ditë; Gjermania po limiton lëvizjen drejt dhe nga Franca, Austria, Zvicra dhe Luksemburgu; Meksika u kërkoi qytetarëve të mos udhëtojnë nëse s’është e nevojshme dhe Republika Çeke mbylli administratën.

Masat në Azi: Singapori urdhëroi karantinimin 14-ditor të vizitorëve nga shtetet e Azisë Lindore, Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar. Hong Kong po i nxit qytetarët të mos udhëtojnë drejt Irlandës, Sh.B.A.-ve dhe Mbretërisë së Bashkuar. Filipinet kanë pezulluar transportin tokësor, ujor dhe ajror në zonën e Metro Manila duke pakësuar kështu numrin e njerëzve që hyjnë në shtet. Gjithashtu kanë mbyllur shkollat dhe kanë ndaluar grumbullimet masive./abcnews.al

 

GettyImages-1206287885-714x475-1.jpg
So Nila14:32 | 12/03/2020

Bashkimi Evropian tha sot se vendimi i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për të ndaluar fluturimet nga Evropa për në SHBA, është marrë “në mënyrë të njëanshme” dhe “pa u konsultuar”.

Trump tha se fluturimet nga 26 vende të Evropës – që janë pjesë e zonës së lëvizjes së lirë Schengen – për në Shtetet e Bashkuara, do të pezullohen për 30 ditë, për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit në SHBA.

“Koronavirusi është krizë globale, nuk është i kufizuar në ndonjë kontinent dhe kërkon bashkëpunim në vend të veprimit të njëanshëm”, thanë përmes një deklarate të përbashkët presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel.

“Bashkimi Evropian është duke ndërmarrë veprime të fuqishme për të kufizuar përhapjen e virusit”, thanë ata.

Dhjetëra vende të Evropës janë prekur nga një koronavirus i ri, që besohet se e ka origjinën në Kinë. Vendi i goditur më se keqi është Italia, me mbi 12,000 njerëz të infektuar dhe me mbi 827 të vdekur./ abcnews.al

thumbs_b_c_d8bfbd69add27c1fcfe811e65b297209.jpg
So Nila11:09 | 11/03/2020

Përhapja e Covid-19 po rritet në të gjithë Evropën.

Numri i të prekurve po rritet ditët e fundit po ashtu shohim edhe një rritje të personave të cilët po testohen ndaj koronavirusit.

Ja një përmbledhje paraprake me vendet europiane më të prekur nga virusi.

Italia – e cila ka numrin më të madh të rasteve jashtë Kinës – ka më shumë se 10,000 të infektuar dhe 631 viktima

Franca ka raportuar 1,784 të infektuar dhe 33 viktima

Spanja ka  raportuar 1.689 të infektuar  dhe 36 viktima

Gjermania ka  raportuar 1.200 të infektuar  dhe 2 viktima

Zvicra ka raportuar  476 të infektuar  dhe 3 viktima

Mbretëria e Bashkuar ka raportuar 382 të infektuar dhe 6 viktima

Holanda ka raportuar 382 viktima dhe 4 viktima

 Belgjika  i cili ka raportuar 267 të infektuar dhe raportoi vdekjen e saj të parë të lidhur me Covid-19./abcnews.al

mjketu-1280x657.jpg
in a11:07 | 21/01/2020

Mjekët në Europë japin alarmin duke thënë se duhet bërë e pamundur që virusi të mos arrijë dhe në vendet europiane. Sipas tyre duhen shmangur vendet e mbipopulluara dhe duhen larë duart shumë shpesh. Madje mund të merret në konsideratë dhe përdorimi i maskave, por në zonat ku ka të prekur nga virusi pasi për momentin në Europë nuk ka asnjë problem.

Mjekët këmbëngulin se virusi misterioz ka deri në 90 për qind të trashëgimisë gjenetike të SARS. Koronavirusi, shpjegojnë ekspertët kanë një familje agjentësh patogjenë që gjenden zakonisht në botën e kafshëve. Janë dhe dt tre raste që gjenden tek njerëzit por nuk janë të rrezikshëm pasi shkaktojnë vetëm grip. Vetëm në disa raste mund të ketë kalim të virusit nga kafshët tek njerëzit.

Ndërkohë pas viktimës së katërt autoritetet kineze kanë shtuar kontrollet ndërsa personat e prekur janë mbi 200. Ekspertët ende nuk janë të bindur për natyrën dhe mënyrën e transmetimit të virusit. Ata konfirmuan se në disa raste transmetimi është nga personi në person, një zhvillim që nënkupton se sëmundja mund të përhapet shumë shpejt./abcnews.al

live-1.jpg
in a13:23 | 26/12/2019

Me kokën lart për të admiruar diellin dhe eklipsin e fundit të 2019-ës. Ndodhi mbrëmjen e së mërkurës.

Nuk ishte i dukshëm në kontinentin e vjetër ku dielli lind shumë më vonë, eklipsi u pa qartë nga Australia në Indi duke kaluar për në Filipine, Singapor dhe sidomos në Gadishullin Arab.

97 për qind e sipërfaqes së diellit u mbulua ndërsa rreth e përqark hënës u pa një unazë e shndritshme.

Takimi i rradhës me një eklips diellor do të jetë në 21 qershor në 2020 – tën, por dhe këtë herë fenomeni nuk do jetë i dukshëm në Europë./abcnews.al

hartaaaaaaa.jpg
So Nila14:32 | 23/12/2019

Jakub Marian ka treguar nëpërmjet një harte pasurinë mesatare në Evropë.

Të dhënat bazohen në analizën e Credit Suisse, botuar çdo vit në raportin e pasurisë së tyre.

Sipas Marian, Credit Suisse mat pasurinë duke shtuar vlerën e aktiviteteve financiare dhe aktiviteteve jo-financiare dhe më pas duke zbritur borxhin.

Harta tregon vlerën mesatare të kësaj pasurie sipas vendit, në dollarë amerikanë.

Në krye të kontinentit është:

1.Islanda (445,000 dollarë)

2.Zvicra (229,000 dollarë)

3.Luksemburgu (168,000 dollarë).

4.Mbretëria e  Bashkuar (103,000 dollarë)

Vendet më pak të pasura të regjistruara nga Marian ishin në Ukrainë (100 dollarë) dhe Bjellorusi (900 dollarë)

Për krahasimet ndërkombëtare përtej Europës, Marian rendit:

1.Japoni (124,000 dollarë)

2.SHBA (56,000 dollarë)

3.Kinë (6700 dollarë)

4.Brazili (4600 dollarë)

5.India (1300 dollarë)

Raporti i kredisë Suisse mat pasurinë, në krahasim me fuqinë blerëse ose të ardhurat e disponueshme.

Para krijimit të kësaj harte, Marian krijoi gjithashtu harta për të ardhurat e disponueshme (2013) dhe fuqinë blerëse në Evropë (2016)./abcnews.al

 

 

moska.jpg
in a16:59 | 22/12/2019

Është arritur marrëveshja për gazin mes Ukrainës dhe Rusisë, me Moskën e cila premton se do të furnizojë sërish Europën me gaz nëpërmjet Ukrainës për 5 vitet e ardhshme.

Vendimi i zyrtarizuar mbrëmjen e së shtunës duhet të qetësojë dhe Brukselin meqënëse gazsjellësi përfshin dhe disa vende të kontinentit të vjetër. Ekzistojnë dhe opsione të tjera por ajo që kalon nga Ukraina mbetet ende më e mira. Ministri Ukrainas i Energjisë u shpreh për mediat se politike ukrainase e energjisë është e planifikuar çdo pesë vjet për sa i përket rishikimit të marrëveshjeve. Sipas tij marrëveshja e saponënshkruar mund të rivlerësohet, por dhe mund të zgjatet për 10 vitet e ardhshme.

Rret 40 për qind e gazit që mbërrin në Europë kalon nga territore të kontrolluara nga Kievi. Sipas të dhënave të publikuara nga pala ukrainase janë 65 miliard metra kub vetëm në 2020-ën dhe 40 miliardë në vitet e ardhshme./abcnews.al

Capture-32.jpg
in a15:55 | 22/12/2019

10 viktima janë shënuar si pasojë e motit të keq që ka përfshirë Europën. Stuhitë kanë shkaktuar përmbytjen e shinave si dhe anulimin e shumë fluturimeve në Spanjë, Portugali, Francë dhe Itali. Një 32 vjeçare koreano jugore humbi jetën pasi u godit nga një pemë e rërzuar si pasojë e motit të keq në qendër të Madridit.

Ndërsa një burrë humbi jetën mbrëmjen e së shtunës pasi automjeti i tij u mor nga rrejdha e ujit pranë një lumi në jug të Granadës.

Në Portugali u shënua viktimë një 68 vjeçare. Hollandezi ishte shpallur i zhdukur pasi kishte dalë të shëtiste dhe më pas u gjet i mbytur. 3 viktimat e fundit çojnë në 10 numrin e vdekjeve si pasojë e stuhive që kanë përfshirë Spanjën Portugalinë dhe jugun e Francës, por edhe Italinë, ku kanë humbur jetën 2 persona.

Stuhia Elsa shkaktoi daljen nga shtrati të lumenjve, rrëzoi shtyllat e tensionit si dhe ndërpreu linjat hekurudhore dhe ajrore në rajon.

6 viktima janë shënuar në Spanjë, 2 në Portugali dhe 2 në Itali, ku moti i keq ka bllokuar shërbimet hekurudhore mes kryeqytetit të Lisbonës dhe Portos si pasojë e përmbytjeve të shinave.

Tashmë në një kategori më të ulët stuhia Elsa është zhvendosur në Britaninë e Madhe, por nga ana tjetër stuhia Fabien me erën që arrin një shpejtësi prej 170 kilometrash në orë ka përfshirë veri perëndimin e Spanjës duke detyruar autoritetet të anulojnë 14 fluturime. Rreth 8 mijë shtëpi në Galisia janë pa energji elektrike si pasojë e dëmtimeve të shtyllave të energjisë elektrike.

Tetë parqe në Madrid janë ende të mbyllura si pasojë e erës së fortë. E njëjta gjë ka ndodhur dhe në jugperëndim të Francës ku në Bordo janë mbyllur dhe varrezat./abcnews.al

1526295776_termet-770x434-1.jpg
in a10:14 | 26/11/2019

Prime Minister Edi Rama has announced via Twitter that Chancellor Merkel has set up the emergency assistance mechanism.

Rama says both the Prime Minister of Northern Macedonia, Zaev, and the Prime Minister of Bulgaria, Borisov, expressed their willingness to activate their assistance mechanisms.

Prime Minister of Montenegro, Markovic announces that a Special Support Team for Injured is departing to Albania and equally, another emergency support team from Serbia specializing in emergencies is heading to our country, said Rama./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono