Rusia sulmon Ukrainën nga territori i Bjellorusisë

schedule11:12 - 25 Qershor, 2022

schedule 11:12 - 25 Qershor, 2022

Rajoni kufitar verior i Ukrainës, Chernihiv, ishte qendër e bombardimeve masive.

Megjithatë, sulmet nuk erdhën nga territori rus apo ukrainas, por nga aleati i Moskës, Bjellorusia, raporton Al Jazeera.

“Rreth orës 5:00 të mëngjesit rajoni i Chernihiv pësoi një bombardim masiv me raketa. Njëzet raketa, të lëshuara nga territori i Bjellorusisë dhe nga ajri, synuan fshatin Desna”, shkroi komanda ushtarake veriore e Ukrainës në Facebook, duke shtuar se deri më tani nuk ka raportime për viktima. /abcnews.al