Rusi që fitoi Çmimin Nobel për Paqe “dhuron” medaljen për refugjatët ukrainas 

schedule17:55 - 22 Mars, 2022

schedule 17:55 - 22 Mars, 2022

Fitusi i çmimit Nobel që Paqe, Dmitry Muratov do të nxjerrë në ankand medaljen.

Gazeta e pavarur ruse “Novaya Gazeta” do të nxjerrë në ankand medaljen e kryeredaktorit të saj në ndihmë të refugjatëve ukrainas.

Në një deklaratë të botuar në faqen e internetit të gazetës të martën, Muratov tha se shumë fëmijës të plagosur dhe të sëmurë që kërkonin trajtim urgjent e detyruan atë të ofronte medaljen prestigjioze.

Të ardhurat që do të  fitohen nga shitja e medaljes do të shkojnë për Fondacionin e Ndihmës për Refugjatët ukrainas, një organizatë joqeveritare që përpiqet të “sigurojë mbështetje morale dhe materiale për refugjatët nga Ukraina”.

/abcnews.al