“Rrethohet” Ukraina, më shumë se 100,000 ushtarë rusë “gati” në kufi

schedule21:47 - 20 Janar, 2022

schedule 21:47 - 20 Janar, 2022

Shqetësimi ndërkombëtar për situatën në Ukrainë dhe “orekset” e Vladimir Putin dhe Rusisë po përshkallëzohet, në një kohë kur Shtetet e Bashkuara po paralajmërojnë se një konflikt në rajon duket pothuajse i pashmangshëm.

Në të njëjtën kohë, Moska po prezanton sisteme të reja armësh dhe pavarësisht përpjekjeve diplomatike, termometri mbetet “i kuq” pasi Rusia sheh një përpjekje të Perëndimit për t’u bashkuar në një front. Ndërkohë, një ditë para takimit të planifikuar me homologun e tij rus, Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, paralajmëroi se kriza në Ukrainë kërcënon parimet e vendosura pas luftërave.

“Të lejosh Rusinë të shkelte këto parime pa u ndëshkuar do të na tërhiqte të gjithëve në një kohë shumë më të rrezikshme dhe të paqëndrueshme, kur ky kontinent dhe ky qytet, u ndanë në dysh, me zona të vdekura të patrulluara nga ushtarë, me kërcënimin e një lufte totale, varur mbi kokat e të gjithëve. Do të dërgonte gjithashtu një mesazh për të tjerët në mbarë botën se këto parime janë të shpenzueshme, gjë që do të kishte gjithashtu pasoja katastrofike.” tha Blinken.

Megjithatë, situata në rajon është shumë më e ndërlikuar, pasi për momentin Rusia po përqendron forca të mëdha ushtarake në kufirin me Ukrainën, diçka që për Perëndimin e bën të pashmangshme mundësinë e pushtimit. Nga ana e saj, Moska përgjigjet se nuk ka një prirje të tillë dhe këmbëngul se Perëndimi nuk duhet t’i kthejë sytë nga Lindja dhe përjashton çdo mundësi të zgjerimit të NATO-s në Ukrainë.

Zonat e luftës së Rusisë me një vështrim në Ukrainë

Rajoni ka qenë në prag të zhdukjes që nga fundi i vitit të kaluar, kur Moska mbajti trupa, tanke dhe raketa pranë kufirit, por tensionet janë rritur ditët e fundit. pajisjet dhe lëvizjet e trupave, duke përfshirë policinë ushtarake , nga lindja e largët e vendit.

Dëshmi të reja të një ngritjeje të madhe ushtarake pranë Ukrainës janë shfaqur sot, raporton Daily Mail në imazhet satelitore të 19 janarit që tregojnë një grup beteje të vendosur në bazën Voronezh rreth 200 milje nga Ukraina, si dhe linja artilerie, tanke dhe pajisje mbështetëse, mbledhur në Yelnya, 77 milje nga kufiri Bjellorus.

Imazhet e tjera tregojnë pajisje ushtarake të përqendruara në dy baza, Klintsky dhe Klimovo, vetëm 18 milje (30 kilometra) nga kufiri i Bjellorusisë dhe jo më shumë se 31 milje (50 kilometra) nga kufiri ruso-ukrainas.

Trupave ruse u është thënë se mund të jenë jashtë shtëpive të tyre deri në “nëntë muaj” pasi u evakuuan mijëra milje në lindje të vendit dhe u paralajmëruan për përfshirje në një konflikt në Ukrainë.
Rreth 100,000 ushtarë të rinj rusë ndodhen aktualisht në kufirin me Ukrainën.

Vladimir Putin  njoftoi sot stërvitje të reja të mëdha detare që do të zhvillohen këtë muaj dhe në vijim në katër dete, duke përfshirë 140 anije luftarake dhe dhjetëra mijëra marinarë. Stërvitjet do të zhvillohen në Atlantik, Paqësor, Arktik dhe Mesdhe me “më shumë se 140 luftanije dhe anije mbështetëse, më shumë se 60 avionë, 1000 pajisje ushtarake dhe rreth 10.000 trupa”, tha Ministria e Mbrojtjes Ruse.

SHBA është në gatishmëri

Në këtë kontekst, Shtetet e Bashkuara të Amerikës parashikojnë se do të detyrohen të luajnë një rol aktiv në rajon, ndërsa paralajmërojnë se një konflikt duket mjaft i pashmangshëm. Joe Biden është ai që ka vlerësuar se Vladimir Putin do të pushtojë Ukrainën, duke shtuar se një pushtim në shkallë të gjerë do të shkaktonte një përgjigje masive që do t’i kushtonte shtrenjtë Rusisë dhe ekonomisë së saj.

Megjithatë , presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, denoncoi Bidenin, duke thënë se nuk kishte diçka të tillë si një “pushtim i vogël”.

“Ne duam t’u kujtojmë fuqive të mëdha se nuk ka pushtime të vogla dhe nuk ka kombe të vogla. “Pasi nuk ka viktima të vogla dhe pikëllim të vogël nga humbja e njerëzve të dashur”, shkroi Zelensky në Twitter.

Nga ana e tyre, Departamenti i Shtetit dhe Sekretari i Shtetit Anthony Blinken janë tani në një furi diplomatike jo vetëm për të parandaluar më të keqen, por edhe për të dhënë informacionin më të mirë të mundshëm për atë që po ndodh në konfliktin Ukrainë-Rusi.

Mitet dhe të vërtetat për krizën nga Departamenti i Shtetit

Siç thotë ai në shënimin e tij informativ, në bashkëpunim me shërbimet kompetente ka publikuar një sërë “gënjeshtrash” dhe “faktet” përkatëse që janë të vlefshme. Siç raportohet, “Shtetet e Bashkuara janë në dijeni të disa shërbimeve ushtarake dhe sekrete ruse të përfshira në shkëmbimet e inteligjencës që synojnë Ukrainën. Këto aktivitete përfshijnë përhapjen e dezinformatave dhe propagandës duke u përpjekur të karakterizojnë Ukrainën dhe zyrtarët e qeverisë ukrainase si sulmues ndaj marrëdhënieve Rusi-Ukrainë. Masa të tilla synojnë të ndikojnë në vendet perëndimore që të besojnë se sjellja e Ukrainës mund të provokojë një konflikt global dhe të bindë qytetarët rusë për nevojën e veprimit ushtarak rus në Ukrainë.

Departamenti i Shtetit citon “shembuj të gënjeshtrave ruse për krizën aktuale dhe të vërtetën”.

Miti: Ukraina është sulmuesi

Fakt : Deklaratat e rreme nga regjimi i Putinit akuzojnë Ukrainën për agresionin e Rusisë. Rusia sulmoi Ukrainën në vitin 2014, pushtoi Krimenë, mori kontrollin e forcave të armatosura në Donbas dhe tani ka mobilizuar më shumë se 100,000 trupa në kufirin me Ukrainën, me presidentin Putin duke kërcënuar me “hakmarrje ushtarako-teknike” nëse nuk plotësohen kërkesat.

Miti: Perëndimi po e shtyn Ukrainën në një konflikt.

Fakt: Moska ka shkaktuar krizën aktuale duke vendosur më shumë se 100,000 trupa në kufirin me Ukrainën, pa asnjë aktivitet të ngjashëm ushtarak në anën ukrainase të kufirit. Qeveria ruse po përpiqet të mashtrojë njerëzit që të besojnë se sjellja e Ukrainës mund të provokojë një konflikt global dhe të bindë qytetarët rusë për nevojën e veprimit ushtarak rus në Ukrainë. Rusia akuzon të tjerët për agresionin e saj, por është përgjegjësi e Moskës që t’i japë fund kësaj krize në mënyrë paqësore përmes de-përshkallëzimit dhe diplomacisë.

Miti: Dislokimi i Rusisë është një dislokim i thjeshtë i trupave në tokën e saj

Fakt: Vendosja e më shumë se 100,000 trupave ruse, përfshirë trupat luftarake dhe armët sulmuese, pa shpjegim të drejtë, në kufijtë e një vendi që Rusia dikur pushton ende pjesë të tij nuk është një shkëmbim i thjeshtë trupash. Është një kërcënim i qartë dhe i rinovuar rus për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Rritja shoqërohet me masa aktive dezinformuese të krijuara për të minuar besimin në qeverinë ukrainase dhe për të krijuar një pretekst për pushtim të mëtejshëm rus.

Miti: Shtetet e Bashkuara kanë planifikuar sulme me armë kimike në Donbas

Fakt: Shtetet e Bashkuara dhe Rusia janë palë në Konventën e Armëve Kimike. Në përputhje me detyrimet e saj sipas kësaj marrëveshjeje ndërkombëtare, Shtetet e Bashkuara nuk do të përdorin armë kimike. Megjithatë, qeveria ruse ka përdorur dy herë armë kimike në vitet e fundit për të sulmuar dhe tentuar të vrasë kundërshtarët, duke përfshirë edhe tokën e huaj. Në vend që të nxisin konfliktin në Ukrainën lindore siç bëri Rusia, Shtetet e Bashkuara kanë ofruar më shumë se 351 milionë dollarë ndihmë humanitare për ata që janë prekur nga agresioni i Moskës atje që nga viti 2014. Rusia përdor deklarata të zyrtarëve të rangut të lartë si dhe dezinformata. përhapur qëllimisht gënjeshtra të hapura në përpjekje për të krijuar një pretekst për veprim ushtarak.

Miti: Rusia mbron rusët në Ukrainë

Fakt: Nuk ka raporte të besueshme për rusët apo rusishtfolësit që kërcënohen nga qeveria ukrainase. Megjithatë, ka raporte të besueshme se në Krimenë dhe Donbasin e pushtuar nga Rusia, ukrainasit përballen me shtypjen e kulturës dhe identitetit të tyre kombëtar dhe jetojnë në një mjedis represioni dhe frike të ashpër. Në Krime, Rusia po i detyron ukrainasit të marrin nënshtetësinë ruse ose të humbasin pronën e tyre, aksesin në kujdesin shëndetësor dhe vendet e punës. Ata që kundërshtojnë në mënyrë paqësore pushtimin ose kontrollin e Rusisë përballen me burgim për arsye të pabaza, bastisje të policisë në shtëpitë e tyre, diskriminim të miratuar zyrtarisht dhe në disa raste tortura dhe keqtrajtime të tjera.

Miti: NATO ka komplotuar kundër Rusisë që nga fundi i Luftës së Ftohtë, duke e rrethuar Rusinë me forca, duke thyer premtimet e supozuara se nuk do të zgjerohej dhe duke kërcënuar sigurinë e Rusisë me perspektivën e anëtarësimit të Ukrainës në aleancën e të gjithë aleatët konfirmuan në Samitin e Brukselit të qershorit 2021 se “Aleanca nuk kërkon konfrontim dhe nuk përbën kërcënim për Rusinë”. Në fakt, në vitin 2002, vetë presidenti Putin deklaroi: “Çdo vend ka të drejtë të zgjedhë mënyrën në të cilën garanton sigurinë e tij. Kjo vlen edhe për shtetet baltike. Së dyti, dhe më konkretisht, NATO është kryesisht një bllok mbrojtës”.

NATO nuk e rrethon Rusinë – Kufijtë tokësorë të Rusisë janë pak më shumë se 20,000 kilometra të gjatë. Nga kjo, më pak se një e gjashtëmbëdhjetë (1215 kilometra) ndahet me anëtarët e NATO-s. Rusia ka kufij tokësorë me 14 vende. Vetëm pesë prej tyre janë anëtarë të NATO-s.

Në përgjigje të përdorimit të forcës ushtarake nga Rusia kundër fqinjëve të saj, NATO dislokoi katër grupe luftarake shumëkombëshe në shtetet baltike dhe Poloni në vitin 2016. Këto forca janë rrotulluese, mbrojtëse, proporcionale dhe të kërkuara nga vendet pritëse. Përpara pushtimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia, nuk kishte plane për të vendosur trupa aleate në pjesën lindore të Aleancës.

NATO nuk ka premtuar kurrë se nuk do të pranojë anëtarë të rinj. Zgjerimi i NATO-s nuk është i drejtuar kundër Rusisë. Çdo komb sovran ka të drejtën të zgjedhë rregullimet e veta të sigurisë dhe të lidhë aleanca rajonale të mbrojtjes për qëllime vetëmbrojtjeje. Ky është një parim themelor i sigurisë evropiane, i pasqyruar në Kartën e Kombeve të Bashkuara dhe është një parim që Rusia e ka pohuar në një mori instrumentesh ndërkombëtare dhe rajonale, siç është Akti Final i Helsinkit.

Miti: Perëndimi i shmanget diplomacisë dhe shkon drejt e në masa të tilla si sanksionet

Fakt: Shtetet e Bashkuara dhe partnerët tanë po angazhohen në diplomaci intensive për të zgjidhur këtë krizë, duke përfshirë drejtpërdrejt qeverinë ruse. Presidenti Biden ka folur dy herë me presidentin Putin dhe zyrtarët amerikanë kanë mbajtur dhjetëra takime dhe telefonata të nivelit të lartë me homologët e tyre rusë dhe evropianë, si pjesë e një përpjekjeje diplomatike gjithëpërfshirëse për të zgjidhur situatën në mënyrë paqësore. Ajo që mbetet për t’u parë është nëse Rusia është e gatshme të përmbushë përgjegjësitë e saj si anëtare e komunitetit botëror dhe të ndërmarrë hapa për të de-përshkallëzuar krizën që ka krijuar. Por ne kemi sqaruar edhe publikisht dhe privatisht.
/abcnews.al/