Rama: Ulja e taksës për biznesin lehtëson rritjen e sipërmarrjeve

schedule16:04 - 10 Janar, 2019

schedule 16:04 - 10 Janar, 2019

Radhën për ilustrim të asaj që kreu i qeverisë, Edi Rama, kërkon të theksojë prej ditësh tashmë, uljen e taksave për sipërmarrjet e kishte një biznes i veshjeve popullore.

“Unë kam vite që merrem me prodhimin e veshjeve tradicionale. Dhe 70% e produktit artizanal është fuqi punëtore. Nëse do të kishim shumë specialistë për ndërtimin e p[rodukteve artizanale do kishim mundësi eksporti. Ajo taksë që do kishim unë për vete do rris numrin e punonjësve. Ulja trefish e taksës synon pikërisht që bizneet në këtë fashë mund të marrin frymë lirisht se 15% ishte e lartë”.

Në vizitën e punishtes kreu i qeverisë Edi Rama shoqërohej, mbase për të fundit herë, nga tashmë ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj./abcnews.al