Rama: Të gjithë drejt Durrësit, detyrat që duhen realizuar

13:24 | 22/09/201913:240

Një ditë pas tërmetit që tronditi mbarë vendin, kryeministri Edi Rama ka mbledhur prefektët, të cilëve u ka kërkuar që gjithë vëmendjen ta përqendrojnë në Durrës. Rama u kërkoi pjesëmarrësve që të kontaktojnë të gjithë personat e prekur nga tërmeti, si dhe të bëjnë një vlerësim sa më të saktë të dëmeve.

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur në një takim ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka, ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj, prefektët por edhe përfaqësues të Forcave të Armatosura. Gjatë takimit, kryeministri Edi Rama u kërkoi prefektëve që të kontaktojnë çdo person të prekur nga tërmeti, si dhe identifikim dhe vlerësim të saktë të dëmeve.

“Çdo familje që hyn në atë rrethin e parë të stresit dhe brenda ditës së sotme duhen kontaktuar të gjithë sy më sy. Do të angazhohen deputetët, do të angazhohen dhe ministrat. Stadiumi duhet të jetë i hapur dhe duhet të jetë i pajisur për mbrëmjen me të gjithë infrastrukturën akomoduese. Të identifikohen dëmet dhe të mos mbetet pa u asistuar asnjë që është dëmtuar, por të mos kemi flukse spekulantësh”, tha Rama.

Ndërsa ministrat Olta Xhaçka e Sandër Lleshaj folën për bilancin e dëmeve, sipas informacioneve të deritanishme si dhe për masat e marra për përballimin e situatës.  Prefektja e Tiranës Suzana Jahollari dhe Prefekti i Durrësit Roland Nasto, u shprehen se kanë ngritur shtabet e emergjencave për t’i ardhur në ndihmë çdo qytetari.

Tërmetet kanë goditur vendin tonë që prej pasdites së të shtunës, duke përhapur panik tek qytetarët. Ky tërmet, i pasuar edhe nga disa tërmete të tjera me intensitet më të ulët, cilësohet si më i fuqishmi në 40 vitet e fundit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono