Politico demaskon filorusët, mes tyre edhe Angela Merkel, mbështetëse e “zjarrtë” e Putinit

schedule21:07 - 5 Maj, 2022

schedule 21:07 - 5 Maj, 2022

Ueb faqja ndërkombëtare politike “Politico” ka publikuar një listë me 12 emra politikanësh gjermanë, të cilët sipas autorit të saj kanë “flirtuar” me Putinin.

Mënyra se si është shkruar është qartazi kritike ndaj 12 politikanëve gjermanë.

Është gjithashtu e habitshme që autori, ose ndoshta drejtuesi i faqes, sulmon brutalisht gjigantin shpirtëror dhe përfaqësuesin e fundit të Shkollës së Frankfurtit, 92-vjeçarin Jürgen Habermas, i cili për dekada ka luftuar për barazi dhe demokraci për vendin e tij dhe Evropën.

Artikulli nga “Politico” paraqet 12 politikanët gjermanë që kanë marrëdhënie të mira me presidentin rus,Vladimir Putin.

Mes 12 gjermënëve filorusë është edhe ish-kancelarja gjermane Angela Merkel.

Sipas artikullit Angela Merkel mban përgjegjësinë më të madhe për krizën në Ukrainë. Si kancelare nga viti 2005 deri në vitin 2021, Merkel ishte forca shtytëse pas refuzimit të NATO-s për të garantuar anëtarësimin e Ukrainës.

Edhe pas pushtimit të Gjeorgjisë nga Moska, bombardimeve të dhunshme të Sirisë, aneksimit të Krimesë, luftës në Donbass, rrëzimit të MH-17, vrasjes së një çeçeni në Berlinin qendror dhe helmimit të Alexei Naval, Merkel këmbëngulte se Putini mund të vinte mend..

Në fakt, ajo ishte aq e bindur se puna me Rusinë ishte rruga drejt paqes që miratoi projektin e diskutueshëm të gazsjellësit Nord Stream 2 në 2015, pavarësisht aneksimit të Krimesë dhe luftës në Ukrainën lindore.

Merkel është pothuajse e zhdukur që nga fillimi i luftës së fundit. Muajin e kaluar, një zëdhënëse tha se ajo po i qëndronte vendimit të saj të vitit 2008 për të bllokuar anëtarësimin e Ukrainës në NATO. Ai u pa për herë të fundit duke pushuar në Toskanë.

Gjithashtu pjesë e listës janë Frank-Walter Steinmeier, Gerhard Schröder, Gerhard Schröder, Joe Kaeser, wolfgang Reitzle, Wolfgang Ischinger, Ost-Ausschuss, Matthias Platzeck, Georg Restle, Friedrich Merz, Jürgen Habermas dhe Manuela Schëesig./abcnews.al.