Polici qan në gjykatë: Gruaja qëlloi veten me pistoletë para meje

schedule12:29 - 8 Gusht, 2018

schedule 12:29 - 8 Gusht, 2018

 “Detyrim paraqitje” ka dhenë gjykata e Durrësit për efektivin e policisë Sherif Hajdari, i dyshuar për veprën penale “shkaktim i vetëvrasjes” së bashkëshortes së tij Merita Hajdari 47 vjeç. Trupi gjykues i kryesuar nga Petraq Curri e vlerësoi të ligjshëm arrestimin e tij në flagrancë.

Në sallën me dyer të mbyllura,  52-vjeçari Sherif Hajdari rrëfeu me lot atë çfarë ndodhi para se gruaja e tij t’i jepte fund jetës me armë zjarri.

“Debati degradoi me tone të ashpra dhe u zhvillua nën prezencën e familjarëve të tjerë. Ndoshta kjo preku sedrën e Meritës.  Ajo u largua për pak nga oborri i shtëpisë ku ndodheshim, për t’u rikthyer me pistoletën në dorë. “Sapo e pashë bërtita mos, por ajo e vendosi në kokë dhe qëlloi vetën”- tha para trupi gjykues  52-vjeçari, i cili akuzohet për veprën penale “shkaktim i vetëvrasjes” të bashkëshortes së tij Merita Hajdari 47 vjeç.

Pasi dëgjoi akuzën dhe palën mbrojtëse, gjykatesi  Petraq Curri e vlerësoi të ligjshëm arrestimin e tij në flagrancë.

Por vendosi të japë masën e sigurimit personal” detyrim paraqitje” të hënën e parë dhe të tretë të çdo muaji para oficerit të policisë gjyqësore përkatëse.

Ngjarja e rëndë ndodhi të hënën rreth orës 13:20 në lagjen nr. 7 të qytetit të Durrësit, brenda në banesën e çiftit Hajdari./abcnews.al