Përmbytet rruga nacionale pranë pikës turistike të Viroit në Gjirokastër

schedule12:33 - 3 Shkurt, 2018

schedule 12:33 - 3 Shkurt, 2018

Reshjet e shiut kanë krijuar probleme në Gjirokastër. Në rrugën nacionale që ndodhet pranë pikës turistike të Viroit lumi Drini doli nga shtrati  dhe qarkullohet vetëm në njërin krah të rrugës.

Mëngjesi i së shtunës në Gjirokastër.

Në pikën turistike të Viroit lumi ka dalë nga shtrati.

Uji përfundoi në rrugën nacionale.

Mjetet qarkullojnë vetëm në njërin krah të rrugës.

Reshjet po rrezikojnë edhe bllokim të akseve në vendin e quajtur Shkalla e zezë dhe aksin Gjirokastër –Kakavijë pranë varrezave të qytetit.

Ky i fundit përmbytet sa herë del përroi Gjanica nga shtrati.

Në dhjetor të vitit të kaluar në Gjirokastër u përmbyten disa banesa dhe u mbuluan nga uji rrugët nacionaleduke izoluar totalisht banorët./abcnews.al

Gazetar  i ABC News, Gjirokastër: Orges Sako