Pas ditëve të tëra dhunë, vendoset armëpushimi mes Izraelit dhe Gazës

schedule07:31 - 8 Gusht, 2022

schedule 07:31 - 8 Gusht, 2022

Një armëpushim midis Izraelit dhe militantëve palestinezë u vendos gjatë natës, pas tre ditësh dhune.

Të paktën 44 persona kanë vdekur në shpërthimin më të rëndë që nga një konflikt 11-ditor në maj 2021.

Udhëheqësit e SHBA-së dhe Kombeve të Bashkuara u kërkuan të dyja palëve të vazhdojnë të respektojnë armëpushimin.

Në një deklaratë, presidenti amerikan Joe Biden vlerësoi armëpushimin dhe u bëri thirrje të gjitha palëve “të zbatojnë plotësisht atë dhe të sigurojnë që karburantet dhe furnizimet humanitare të rrjedhin në Gaza”.

Ai gjithashtu kërkoi që raportet për viktimat civile të hetohen në kohën e duhur.

Armëpushimi u ndërmjetësua nga Egjipti, i cili ka vepruar si ndërmjetës midis Izraelit dhe Gazës në të kaluarën, gjatë të dielës.

Por ndërsa hyri në fuqi të dielën vonë, ushtria izraelite konfirmoi se po godiste objektivat e Xhihadit Islamik Palestinez (PIJ) në Gaza në përgjigje të raketave të lëshuara pak më parë. Mediat izraelite raportuan gjithashtu disa raketa të izoluara nga Gaza në minutat pas përfundimit të afatit.

Por nuk u raportua për dhunë të mëtejshme ndërsa nata kaloi.

Dhuna e fundit filloi me sulmet izraelite në vendet në Rripin e Gazës, për të cilat ushtria e saj tha se ishte në përgjigje të kërcënimeve nga një grup militant. Ai pasoi ditë tensionesh pasi Izraeli arrestoi një anëtar të lartë të PIJ-së në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Deri të dielën në mbrëmje, ministria palestineze e shëndetësisë tha se 15 fëmijë ishin konfirmuar në mesin e 44 vdekjeve të regjistruara. Ministria e Shëndetësisë e Gazës ka fajësuar “agresionin izraelit” për vdekjen e palestinezëve dhe për më shumë se 300 persona të plagosur.

Izraeli akuzoi militantët e PIJ-së se shkaktuan aksidentalisht të paktën disa nga vdekjet brenda Gazës  duke pretenduar të shtunën se grupi hodhi një raketë endacake duke vrarë shumë fëmijë në Jabalia.

Shqetësimet për situatën humanitare në Gaza, ku zyrtarët shëndetësorë paralajmëruan se spitalet kishin karburant të mjaftueshëm vetëm për të vënë në punë gjeneratorët për dy ditë të tjera, çuan në marrëveshjen e armëpushimit.

“Ne vlerësojmë përpjekjet egjiptiane që ishin bërë për t’i dhënë fund agresionit izraelit kundër popullit tonë,” tha zëdhënësi i PIJ, Tareq Selmi.

Izraeli tha se “ruan të drejtën për t’u përgjigjur fuqishëm” nëse shkelet armëpushimi.

Konflikti i fundit pason nga afër arrestimin nga Izraeli të Bassem Saadi, i raportuar si kreu i PIJ në Bregun Perëndimor, një javë më parë.

Ai u mbajt në zonën e Jeninit si pjesë e një serie të vazhdueshme operacionesh arrestimi pas një vale sulmesh nga arabët dhe palestinezët izraelitë që lanë të vdekur 17 izraelitë dhe dy ukrainas. Dy nga sulmuesit erdhën nga rrethi i Jeninit.

Turma të mëdha u mblodhën të dielën për funeralet e të vrarëve në sulmet në Rafah, në jug të territorit, duke përfshirë komandantin e lartë të PIJ-së Khaled Mansour, militantin e dytë të lartë që ka vdekur. Demonstrata në mbështetje të Gazës janë mbajtur edhe në qytetin Nablus të Bregut Perëndimor.

PIJ, e cila është një nga grupet më të forta militante që vepron në Gaza, mbështetet nga Irani dhe ka selinë e saj në kryeqytetin sirian Damask.

Ajo ka qenë përgjegjëse për shumë sulme, duke përfshirë raketat dhe të shtënat kundër Izraelit.

Në nëntor 2019, Izraeli dhe PIJ luftuan për pesë ditë pas vrasjes nga Izraeli të një komandanti të PIJ-së për të cilin Izraeli tha se kishte planifikuar një sulm të afërt. Dhuna la 34 palestinezë të vdekur dhe 111 të plagosur, ndërsa 63 izraelitë kishin nevojë për trajtim mjekësor.

Izraeli tha se 25 nga palestinezët e vrarë ishin militantë, përfshirë ata që u goditën duke u përgatitur për të lëshuar raketa./Abcnews.al/