Nuk i keni ditur më herët, ka disa mënyra që mund të përdorni mbështjellësin plastik

schedule21:56 - 19 Mars, 2021

schedule 21:56 - 19 Mars, 2021

Në sirtarin e çdo kuzhine ka filmin e mirënjohur mbështjellës transparent për të mbuluar ushqimin para ose pas gatimit dhe për të mbajtur disa ushqime të freskëta.

Sidoqoftë, mund të përdoret në mënyra të tjera dhe t’ju ndihmojë në jetën e përditshme.

Shikoni më poshtë tre përdorime të jashtëzakonshme që do t’ju entuziazmojnë:

Mbulesë për tastierën e kompjuterit

Me një pjesë mund të mbroni tastierën tuaj nga pluhuri dhe papastërtitë që janë të pashmangshme kur lihen të ekspozuara për një kohë të gjatë. Kështu që kur jeni larg për pushime, për shembull, mund ta mbështillni me film ushqimor për ta mbrojtur nga konsumimi më i shpejtë.

Kujdesuni për thonjtë tuaj

Nëse pamja e lythat ju shqetëson, lehtë mund të merreni me problemin duke përdorur membranën. Para se të shkoni në shtrat, vendosni pak krem ​​hidratues për duar në zonat që ju interesojnë dhe mbështillni gishtat me të. Kështu, gjatë natës lëkura do të mbetet e hidratuar dhe mëngjesin tjetër lythat do të përmirësohen shumë.

Mbani ajrin larg shtëpisë tuaj

Nëse keni zbuluar se në një dritare të shtëpisë ajri hyn nga një çarje, zgjidhja mund të gjendet në filmin plastik. Mund të vendosni pak mbështjellës plastik në pikën ku hyn ajri dhe kështu do të keni gjetur një zgjidhje të përkohshme, të paktën, për të ftohtin që hyn në hapësirën tuaj./abcnews.al