Negociatat e anëtarësimit, Hahn optimist për Shqipërinë e Maqedoninë

schedule23:35 - 14 Maj, 2019

schedule 23:35 - 14 Maj, 2019

Komisioneri i BE për Zgjerimin Johanes Hahn është shprehur optimist se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të marrin një rekomandim pozitiv për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Në një intervistë, Hahn ka deklaruar se vendet anëtare do të vlerësojnë reformën në drejtësi të Shqipërisë dhe marrëveshjen e emrit të Maqedonisë.

Komisioneri europian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e mirë, Johanes Hahn ka deklaruar se ekzistojnë shanset që Shqipëria, por edhe Maqedonia e Veriut të marrin dritën jeshile për hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE. Në një intervistë për Radion Europa e Lirë, Hahn ka nënvizuar se në cilësinë e komisionerit do të bëjë çmos që rekomandimi për hapjen e negociatave të jepet në qershor dhe jo në tetor, sikurse përflitet në Bruksel. Duke paralajmëruar publikimin e raportit vjetor pas dy javësh, Hahn është shprehur optimist se do të ketë një rekomandim pozitiv për të dyja vendet.

“Kur vjen fjala tek Maqedonia e Veriut mendoj se duhet të pranojmë progresin e madh që ky vend ka bërë në tejkalimin e konflikteve dypalëshe, që është një parakusht për anëtarësimet e ardhshme. Gjithashtu, reforma në drejtësi në Shqipëri është diçka që duhet vlerësuar dhe në këtë aspekt mendoj se do të vlerësohet pozitivisht nga vendet tona anëtare”.

I pyetur në lidhje me kërkesën e Parlamentit holandez për pezullimin e lëvizjes së lirë për shtetasit shqiptarë, Hahn ka theksuar se kjo është një çështje për të cilën pala shqiptare duhet të angazhohet në bisedime me palën holandeze, por ka shtuar se nuk ka të dhëna që një nismë e tillë të jetë promovuar edhe nga shtete të tjera anëtare të BE-së. /ABC News Albania 24/7