Moshapja e negociatave për Shqipërinë, Xhafaj në “Log.”: Lajm i keq për të gjithë, BE eci sërish në drejtim qorr

schedule21:43 - 23 Qershor, 2022

schedule 21:43 - 23 Qershor, 2022

“Europa e pabesë! A duhet Sfiduar”, kjo ka qenë tema e emisionit “Log.” në Abc e gazetarit Endri Xhafo mbrëmjen e së enjtes.

Lidhur me këtë temë deputeti socialist Etjen Xhafaj, deklaroi se kjo ishte diçka që pritej, pasi siç dihej Bullgaria kishte probleme të forta politike brenda vetes, gjë që bëri që mos arrinin dakordësinë për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, gjë që solli edhe “djegien” e Shqipërisë nga procesi i hapjes së negociatave.

Ai tha se ky ishte një lajm i keq për të gjithë, jo vetëm për Shqipërinë, por dhe për vetë Europën.

Pjesë nga diskutimi:

Xhafo: Cili është komenti juaj për këtë që ndodhi?

Xhafaj: Komenti besoj është ai që keni patur dhe ju javën e kaluar, ishte diçka e pritshme, diçka fatkeqe, edhe për atë që kishte ky Samit që ka të bëjë jo vetëm me Ballkanin Perëndimor, apo Ukrainën, por sigurisht me nevojën për të patur një qëndrim unision për atë që po ndodh në Europë. Kishte shpresë të madhe që të tregohej një vullnet mjaft pozitiv, por fatkeqësisht ishte një lajm i keq për të gjithë. Ishte një tjetër ecje në të njëjtin drejtim qorr.

/Abcnews.al/