Mediat kosovare publikojnë përgjimin pas ekzekutimit: Ivanoviç i vrarë nga mafia dhe shteti serb

schedule15:35 - 21 Janar, 2018

schedule 15:35 - 21 Janar, 2018

Pak orë pas vrasjes së Oliver Ivanoviç, bashkëpunëtorët e tij dhe politikanë serbë në Kosovë dhe Beograd përjashtonin opsionin që prapa ekzekutimit qëndrojnë shqiptarët. Ata dyshojnë se vrasjen e ka kryer mafia serbe me në krye Milan Radojiçiç. Ndërsa organizimin e ka bërë shteti serb. Kjo dëshmohet në një bisedë telefonike mes një kryetari të një partie në Beograd dhe një anëtari serb të këshillit komunal në veri të Mitrovicës. Portali “Insajder” sjell bisedën e tyre telefonike të përgjuar.

Nikola Sanduloviç, kryetar i Partisë Republikane e kishte këshilluar Ivanoviçin që të kërkonte mbrojtje në Prishtinë. Por këtë këshillë Ivanoviq e kishte shpërfillur. Tre muaj më vonë, ai u ekzekutua me gjashtë plumba para selisë së partisë së tij në veri të Mitrovicës.

Insajderi ka vendosur që për shkaqe sigurie të mos ia zbulojë identitetin anëtarit të këshillit komunal në veri të Kosovës, i cili edhe gjatë bisedës telefonike prej 13 minutash shfaqet i frikësuar. Biseda është zhvilluar ditën e vrasjes së Oliver Ivanoviç. Shef të nëntokës dhe të krimit ai e cilëson Milan Radojiçiç, për të cilin kryeministri kosovar thotë se e ka bashkëpunëtor. Me të, Haradinaj ishte takuar gjatë negociatave për koalicionin qeverisës.

Gjatë bisedës telefonike që ka siguruar Insajderi, Lideri i Partisë Republikane e pyet bashkëbiseduesin se cilat janë informatat rreth vrasjes së Ivanoviçit. Në këtë bisedë përmendet edhe ish-zëvendëskryeministri i Kosovës, Slobodan Petroviç. Për të thuhet se në veri shkon vetëm kur vritet dikush. Ndërkohë, anëtari i këshillit komunal të Mitrovicës së Veriut e cilëson Listën Serbe si makineri të rrezikshme që nuk mund të ndalet.

“Unë i kam parë zgjedhjet parlamentare, por mendova se atëherë ata favorizoheshin për shkak të Ushtrisë së Kosovës, por në zgjedhjet lokale e pashë se askush më nuk mund t’i ndalë. Kjo nuk mund të ndalet. Kjo është makineri e rrezikshme. Unë më nuk i besoj procesit të zgjedhjeve”, thotë ai.

Ndërkohë, nga ana tjetër autoritetet Kosovare vazhdojnë hetimet për zbardhjen e rastit. Aktualisht janë marrë videoregjistrimet e kamerave të sigurisë në selinë e iniciativës qytetare për “Liri, Demokraci, Drejtësi” për ekzaminim. Ndërsa është zbuluar se një automjet i gjetur i djegur në Mitrovicën Veriore është e regjistruar në Serbi./abcnews.al