Më i popullarizuari në SHBA, cili është fruti që mbron zemrën dhe përmirëson humorin

schedule14:10 - 16 Nëntor, 2021

schedule 14:10 - 16 Nëntor, 2021

Banania është një nga frutat më të njohura dhe në të njëjtën kohë një aleat i vlefshëm i shëndetit.

“Bananet janë të pasura me antioksidantë që funksionojnë si mburojë kundër radikalëve të lirë”, thekson ndër përfitimet e rëndësishme dietologia, Laura Flores , e cila shpjegon se si lëndët ushqyese të një fruti si kaliumi , pektina , magnezi dhe vitaminat C dhe B6 , janë ato që i japin karakteristikat e saj unike.

Si na ndihmon ngrënia e një bananeje?

Mbrojtës i zemrës

Banane parandalon shëndetin kardiovaskular për shkak të kalium, një metal dhe electrolyte dërgon sinjal të qelizave nervore të mbeten aktive dhe për të ruajtur normën e zemrës. Më pas, në kombinim me përmbajtjen e ulët të natriumit, mund të veprojë si një “garant” i funksionimit të duhur të sistemit kardiovaskular duke parandaluar rrezikun e hipertensionit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Kaliumi neutralizon efektin e natriumit në trup, duke ndihmuar në eliminimin e tepërt nëpërmjet urinimit.

Vetitë antidepresive

Triptofanit e cila është e bollshme në banane është një acid amino esenciale për prodhimin e serotoninës dhe melatonin , dy neurotransmitters që janë të përfshirë në përmirësimin humor dhe gjumit rregullore. Përveç neurotransmetuesve, bananet kontribuojnë në një gjumë më të mirë me vitaminën B6, ndërsa magnezi që përmbajnë ka një efekt relaksues të muskujve.

Tretje më të mirë dhe humbje peshe

Mjafton vetëm një banane për të mbuluar 10% të nevojave ditore të trupit për fibra. Në të njëjtën kohë, fruti është një aleat në humbjen e peshës falë vitaminës B6 por edhe aftësisë së tij për të sjellë më shpejt ndjenjën e ngopjes.

Një tjetër lëndë ushqyese e rëndësishme është niseshteja e qëndrueshme, e cila ndihmon në kontrollin e sheqerit dhe ruajtjen e shëndetit gastrointestinal duke nxitur prodhimin e acideve yndyrore me zinxhir të shkurtër në zorrë.

Asistent ushtrimesh

Siç tregoi një studim i vitit 2012 i publikuar në PLOS One, bananet janë më efektive në rimbushjen e elektroliteve sesa uji. Studiuesit krahasuan rezultatet e konsumimit të një pije energjike kundrejt ujit ose një banane çdo 15 minuta në vrapuesit meshkuj në distanca të gjata dhe arritën në përfundimin se ndërsa koha e performancës dhe fiziologjia e trupit u ruajtën në të dyja rastet, serotonina dhe dopamina e frutave përmirësonin antioksidantin. kapaciteti i sportistëve kundër stresit oksidativ, duke përmirësuar performancën e tyre të përgjithshme.

Kocka të forta

Sipas një botimi në Journal of Physiology and Biochemistry, bananet janë të pasura me fruktooligosakaride, një formë e karbohidrateve të tretshme që nxit probiotikët tretës dhe shumëfishon aftësinë e trupit për të absorbuar kalcium./abcnews.al