Kryebashkiakët me rekorde kriminale, Pëllumbi: PS-ja mëson duke u rrëzuar

23:34 | 13/01/202023:340

Partia Demokratike deri më tani ka gjetur 4 kryetarë bashkish me të shkuar kriminale, ku dy prej tyre kanë rënë, konkretisht Valdrin Pjetri i Shkodrës dhe Agim Kajmaku i Vorës. Sakaq kanë nisur verifikimet e prokurorisë për Qerim Ismailajn e Mallakastrës dhe Mark Babanin e Vaut të Dejës. Po kështu PD-ja ka deklaruar se ka në listë edhe 15 kryebashkiakë të tjerë.

Pikërisht për këtë temë të rëndësishme, u pyet në “Mbrëmje në Abc”, Sekretari Organizativ i PS, Arben Pëllumbi. Ai pranon se PS-ja nuk ka vendosur filtrat e duhur për kandidatët e saj, duke u shprehur se “kemi mësuar duke u rrëzuar”.

Arben Pëllumbi: Duhet të kuptojnë se ligji nuk pengon vetëm zyrtarët me rekorde kriminale, por edhe ata që janë të përfshirë. Ne e dimë historinë e Shqipërinë, me raste për kalim kufiri të paligjshëm, apo me raste të personave që nuk kanë qenë në dijeni për hetimet e kryera jashtë. Pra ligji nuk e njeh injorancën. Por qendrimi ynë politik është se PS nuk mbron askënd, përpara problemeve penale secili duhet të përballet vetë”.

Mirela Milori: Por pse nuk i “kapni” ju vetë përpara se ti denoncojë PD? Çfarë po bëhet në këtë drejtim për të përmirësuar filtrat?

Arben Pëllumbi: Ky është një proces që mëson duke ecur… Ne jemi në procesin e zgjedhjeve në parti, dhe për delegatët e kryetarët e kemi vebdosur si kusht të plotësohet formulari vetëdeklarimit. Pra siç thotë ajo shprehja, ‘duke pësuar, duke mësuar’. PS nuk është shërbim sekret, nuk i kontrollojmë dot nëse e kanë plotësuar qartë formularin ndaj synojmë ta forcojmë ligjin për ata që plotësojnë formularin gabim. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono