Justin Bieber shet të drejtat e këngëve për 200 milionë dollarë

schedule08:40 - 25 Janar, 2023

schedule 08:40 - 25 Janar, 2023

Justin Bieber ka shitur pjesën e tij të të drejtave për muzikën e tij te Hipgnosis Songs Capital për 200 milionë dollarë. Firma tani zotëron aksionet e yllit të popit në disa nga hitet më të mëdha të viteve të fundit, duke përfshirë “Baby” dhe “Sorry”.

Bieber, një nga artistët më të shitur të shekullit të 21-të, i bashkohet një grupi në rritje artistësh që kanë fituar para në katalogët e tyre.

Lëvizja do të thotë që Hipgnosis do të marrë një pagesë sa herë që një këngë që ata zotërojnë luhet në publik.

Kompania, një sipërmarrje prej 1 miliard dollarësh midis gjigantit financiar Blackstone dhe British Hipgnosis Song Management, fitoi të drejtat e autorit të publikimit të Bieber për katalogun e tij të pasëm prej 290 këngësh. Kjo përfshin të gjithë muzikën e tij të lëshuar para 31 dhjetorit 2021 dhe pjesën e shkrimtarit të tij.

Të drejtat e artistit të yllit për regjistrimet e tij kryesore u fituan gjithashtu në marrëveshje.

Hipgnosis nuk i ka bërë të ditur kushtet e marrëveshjes, por një burim i tha agjencisë së lajmeve AFP se kishte vlerë rreth 200 milionë dollarë.

Artistët po shesin gjithnjë e më shumë aksione në punën e tyre për fondet e muzikës, duke përfshirë Justin Timberlake dhe Shakira, të cilët gjithashtu kanë lidhur marrëveshje me Hipgnosis.

Por trendi është më i zakonshëm tek artistët më të vjetër. Në dy vitet e fundit, legjendat e muzikës Bob Dylan dhe Bruce Springsteen i shitën të dy të drejtat e katalogut tek Sony./abcnews.al