Imazhet satelitore tregojnë shkatërrimin masiv në lindje të Ukrainës

schedule08:58 - 8 Qershor, 2022

schedule 08:58 - 8 Qershor, 2022

Pjesë të qyteteve ukrainase Severdonetsk, Bogorodichne, Slovyansk dhe Dovhenke janë shkatërruar në masë të madhe, sipas imazheve të reja satelitore të kompanisë amerikane Maxar Technologies, sipas BBC.

Bombardimet e sulmet e vazhdueshme mes forcave ukrainase dhe atyre ruse kanë bërë që pjesa më e madhe e qyteteve të shkatërrohen plotësisht.

Rikujtojmë se beteja për lindjen e Ukrainës ka vazhduar të intensifikohet  prej ditësh tashmë me forcat ruse që tani kontrollojnë shumicën e qytetit kyç, Severodonjeck, në Donbas.

Humbje të mëdha janë raportuar si në palën ukrainase ashtu edhe në atë ruse, teksa kreu i administratës ushtarake të rajonit ukrainas të Luhanskut tha se trupat ruse kontrollojnë shumicën e Severodonjeckut.