sulme

sulme.jpg
in a07:31 | 22/02/2020

Për të penguar rritjen e tensionit për shkak të konflikteve në perëndim të Sirisë, sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonia Guterres bën thirrje për “armëpushim” në Idlib dhe për përfundimin e menjëhershëm të “të makthit dhe dhunës”.

Në një deklaratë për gazetarët në selinë e përgjithshme të OKB-së, Guterres tha se për shkak të konflikteve në veri-perëndim të Sirisë ku janë zhvendosur rreth 900 mijë njerëz, kanë humbur jetën fëmijë dhe se është shkelur ligji humanitar ndërkombëtar.

Pasi vuri theksin se në veriperëndim të Sirisë ndodhen rreth 2.8 milionë njerëz në nevojë për ndihmë, Guterres bëri apel për ndihmë në shumën prej 500 milionë dollarë për përballimin e nevojave të personave që janë zhvendosur në 6 muajt e fundit.

“Qeveria e Sirisë, me sulmet ajrore të mbështetura nga Rusia vazhdon sulmet e saj tokësore prej rreth një viti. Këtë muaj mes forcave turke dhe siriane janë shënuar konflikte që kanë rezultuar me vdekje”, deklaroi Guterres.

xhafa.jpg
in a14:44 | 06/02/2020

Sulmet kryeministrore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve që nuk e kanë kaluar “Vettingun” janë kritikuar nga ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Personi që udhëhoqi reformën në drejtësi, thotë se tashmë politika duhet të flasë dhe se organet e reja të drejtësisë, duhet të punojnë më shumë.

“Sjelljen, qasjen të 20, 30 apo 50 gjyqtarëve nuk mund t’ja veshim sistemin as dje dhe aq më tepër sot, sepse kjo nuk është pozitive, politikanët duhet të tregohen të kujdesshëm”, tha Xhafa.

Por deputeti socialist nuk është as i kënaqur me protagonizmin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe atij të Prokurorisë.

“Jam shumë i keqardhur. Shikoj një debat të fortë publik, pavarësisht se në krye të debatit është vetë kryeministri, është një debat që është pjesë e të gjithë shoqërisë civile”, u shpreh ai.

Fatmir Xhafaj tha se nuk duhet të ndërhyhet kaq shpesh në ligjet e reformës në drejtësi, dhe se duhet bërë një analizë e zbatimit të saj, dhe ndërhyrjet ligjore të jenë të plota e të koordinuara, mendim të cilin e ndau edhe socialisti tjetër Bashkim Fino./abcnews.al

te.jpg
in a09:37 | 03/02/2020

20 vjeçari, Sudesh Amman është autori i sulmit në Londër, i cili u vra nga policia ditën e djeshme. Sipas autoriteteve, i riu kishte rreth një javë që ishte liruar nga burgu, pasi kishte vuajtur gjysmën e dënimit prej tre vitesh për vepra terroriste.

20-vjeçari ishte nën mbikëqyrjen e policisë në kohën e sulmit, për të cilën policia beson se është një incident terrorist i lidhur me islamistët.

Nga sulmi në Londër 3 persona mbetën të plagosur dhe për fat të mirë janë jashtë rrezikut për jetën.

Amman u deklarua fajtor në nëntor të vitit 2018 për posedim të dokumenteve me informacione terroriste dhe për shpërndarje të botimeve terroriste. Ai u arrestua në veri të Londrës në maj të 2018-ës, me dyshimin se planifikonte një sulm terrorist.

/abcnews.al

Tu-160-strategic-bomber-of-Russian-Air-Force-8-780x405-1.jpg
in a07:47 | 03/02/2020

Qendra e rajonit Al-Bab e cila ndodhet në rajonin e operacionit “Eufratit Shield” të Sirisë, është goditur nga një avion luftarak rus.

Sipas informacionit të shpërndarë nga Observatori i Opozitës, një avion luftarak rus që kishte zbritur nga baza ajrore “Haimimim” në perëndim të vendit ka synuar tre pika në qendër të rajonit Al-Bab.

Bombat goditën ish-tregun e perimeve, Xhaminë Sheikh Dush si dhe një vend përtej “Xhamisë së Madhe” që u rivendos së fundmi nga Turqia. Gjatë sulmit një civil mbeti i plagosur./abcnews.al

kosove-1280x761.jpg
in a13:55 | 09/01/2020

Shqiptarët nga Kosova që punojnë në bazën ushtarake amerikane Al Asad në Irak, një nga dy bazat që u godit nga raketat iraniane, konfirmuan se janë shëndoshë e mirë. F.G 41- vjeç, nga Ferizaj, punëtor i kompanisë amerikane – KBR inc tha për mediat në Kosovë se rreth 200 punëtorë nga Kosova, Maqedonia Veriore, Bosnja e Hercegovina punojnë në këtë bazë dhe që nga ora 21:30 e mbrëmjes së të martës kanë qenë të strehuar në bunkere. Ai ka thënë se janë në gjendje gadishmërie, të veshur me jelekë anti-plumb.

Baza ku punojnë ata është disa kilometra larg Bagdatit. Irani sulmoi dy baza amerikane në Irak në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e komandantit të forcave Al Qus, gjeneralit, Qasem Soleimani. Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se institucionet e Kosovës po i përcjellin më me vëmendje këto zhvillime që prekin edhe jetën e qytetarëve të Kosovës të cilët punojnë përkrah trupave amerikane në këto baza. Qeveria qëndron përkrah SHBA-së, në ofrimin e paqes dhe sigurisë ne botë, tha Haradinaj duke e konsideruar sulmin akt të rëndë agresioni ndaj SHBA-së.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dënoi sulmet raketore iraniane kundër forcave amerikane dhe aleatëve të vendosura në Irak që janë të fokusuara në mposhtjen e ISIS. Ai nënvizoi se Kosova është anëtar zyrtar i Koalicionit dhe i bëri thirrje Iranit që të dekurajojë dhunën. Presidenti i Kosovës theksoi se Kosova mbetet në mbështetje të SHBA-së dhe familjes atlantike në këtë kohë trazirash.

Ndërkohë Maqedonia e Veriut ka thënë se për momentin nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar për praninë e organizatave joqeveritare në vendet që lidhen me Iranin, pasi Maqedonia Veriore nuk është në interes të tyre. Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska tha se marrëdhëniet diplomatike të Maqedonisë me Iranin janë shumë modeste dhe se vendi nuk ka çështje të hapur me Iranin. Ministrja maqedonase e Mbrojtjes theksoi gjithashtu se nuk duhet të përjashtohet rreziku i radikalizimit nga strukturat islamike që kthehen nga frontet e ndryshme./abcnews.al

a007a219-ad9a-4eff-8a36-af61f5d7258c-1280x720.jpg
in a09:57 | 09/01/2020

I ftuar në ABC e mëngjesit” me Enkel Demin, ish – kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi ka folur për përplasjen mes SHBA-së dhe Iranit.

“Shqipëria është më e gatshme për të dëgjuar këshillat e SHBA-së. Jemi aleatë të mirë të amerikës, te ne amerikanët kanë gjetur një zgjidhje për çështjen e muxhahedinëve. Duhet theksuar se nuk janë terroristë. Kur kemi marrë përsipër pranimin e tyre kemi marrë përsipër edhe përgjegjësitë. Edhe ata vetë janë të përgatitur, kanë një sistem mbrojtës”, u shpreh Klosi.

Më tej ai theksoi se Iranianët treguan që i kanë mundësitë për të sulmuar.

“Iranianët e bënë detyrën, treguan se i kanë mundësitë për të sulmuar. Të dy palët treguan që nuk është kollaj të përplasesh, ky ishte qëllimi i të dyja deklaratave që u bënë nga ana e SHBA-ve dhe Iranit”, u shpreh Klosi.

Çfarë ndodhi

Në fjalimin e tij pas sulmit me raketa ndaj dy bazave ushtarake amerikane në Irak, lideri suprem i Iranit Ali Khamenei, krahas akuzave ndaj SHBA-ve, duket t’i jetë referuar edhe Shqipëria duke e “nxirë” vendin tonë në sytë e iranianëve.

Ajatollah Khamenei foli për “një vend shumë te vogël, por shumë i keq europian, ku amerikanët bashkepunojne me tradhtarët e Iranit kundër Republikës Islamike”, raporton abcnews.al.

Me termin tradhtar, Khamenei i referohet muxhahedinëve të MEK, ndërsa Shqipëria është vendi i vetëm europian, në të cilin ata janë strehuar.

Përplasjet SHBA – Iran, shtohen masat e sigurisë në kampin e muxhahedinëve në Manzë

Nga fjalimi duket se Khamenei i referohet pikërisht Shqipërisë edhe pse nuk e përmend me emër. /abcnews.al

irannn.jpg
So Nila15:40 | 08/01/2020

Ndoshta është sulmi më i egër që Irani ka nisur kundër Shteteve të Bashkuara në katër dekada të konfliktit të fshehtë .

Irani do ta ketë ditur që trupat normalisht janë në gjumë në orët e para të mëngjesit.

Irani gjithashtu do të ketë ditur që SH.B.A. ka një sistem të fortë të mbrojtjes ajrore që do të kishte qenë në gatishmëri të lartë dhe se raketat  e tij mbase do të “tkurreshin” kundër një teknologjie të tillë.

Sulmet e raketave nuk kanë kuptim nëse qëllimi i Teheranit ishte të dëmtonte vërtet trupat amerikane në një mase të madhe – siç disa premtuan se do t’a bënin.

Sulmet e së mërkurës dërguan një mesazh se Irani do të shkelë vijat e kuqe të SHBA dhe do të angazhohej në luftë të drejtpërdrejtë, por ata nuk vranë askënd.

E vetmja gjë e plagosur mund të jetë krenaria ushtarake iraniane që në momentin që ata kishin shpresuar aq shumë nuk morën dot gjak nga kundërshtari i tyre.

Tre shpjegime të mundshme

Gjendja akoma po qetësohet, dhe madje në kohën më të mirë motivet e Iranit mund të jenë të errëta, por ekzistojnë tre shpjegime të mundshme për këtë veprim.

Së pari, Khamenei, Udhëheqësi Suprem i Iranit, nuk është në nivel me atë që ushtria e tij mund të arrijë dhe mbivlerësoi efektivitetin e sulmeve, të cilat më pas dështuan.

Një llogaritje e tillë e gabuar do të ishte befasuese, duke pasur parasysh njohuritë e çështjeve ushtarake iraniane.

Së dyti, goditja e bazave ushtarake gjatë natës me një numër të vogël raketash – do të siguronte devijimin që të dy palët mund të kërkonin përfundimisht.

Kjo do të ishte logjike, duke pasur parasysh që as Teherani dhe as Uashingtoni nuk kanë shumë për të fituar nga një luftë e zgjatur.

Së treti, mund të jetë një taktikë nga Irani për të zhytur SHBA në një siguri të rrëmë.

Kjo do të kërkonte shumë mendjemprehtësi strategjike nga një ndarje e qeverisë në mes të vijave të ashpra dhe krahëve të moderuar, dhe do të nënkuptonte që Teherani ishte relativisht i sigurt se asnjë amerikan nuk do të lëndohej në këtë sulm raketor.

Zyra e Kryeministrit Irakian tha se atij iu dha njoftimi gojor nga Teherani pak para se të ndodhte sulmi.

Rreziku i një veprimi të menjëhershëm

Nëse sulmet në Irak janë me të vërtetë sfera e plotë e reagimit të Iranit, ato mbartin një rrezik tjetër: që administrata Trump mendon se çdo gjë përfundoi me vrasjen e gjeneralit dhe se Irani është zhdukur.

Kjo do të çonte në veprime të mëtejshme joracionale nga Uashingtoni, mbase jo vetëm kundër Iranit por edhe armiqve të tjerë. Do të bëjë që Irani të duket i dobët, gjë që mund të forcojë kundërshtarët e tjerë rajonalë të Teheranit.

Ministri i Jashtëm i Iranit, Javad Zarif, ka dërguar një mesazh të qartë se Irani nuk dëshiron luftë.

Teherani dhe Uashingtoni kanë një gjë të përbashkët: Mungesa e oreksit të tyre për një konflikt të zgjatur dhe të hapur me njeri-tjetrin. Irani ka një ekonomi të dobët dhe kundërshtime të brendshme ndërsa Trump dëshiron rizgjedhjen.

Irani ka bërë reagimin e tij me zë të lartë, publik dhe të zjarrtë ndaj vrasjes befasuese të komandantit të lartë të vendit.

Kjo mund të jetë, ose – ka më shumë të ngjarë – të paralajmërojë një hakmarrje të ngadaltë kundër bazave të tjera, më të buta, nga proxies ose tek forcat e fshehta – hakmarrja që shumica e analistëve e prisnin.

Të dy palët mund të jenë larguar qëllimisht nga një konflikt i gjatë dhe i çrregullt. Megjithatë, ata të dy kanë mësuar se mund të sulmojnë njëri-tjetrin në mënyrë direkte.

Të dy kanë bërë gjëra që ishin ndoshta të paimagjinueshme një javë më parë. Por SHBA dhe Irani duhej të arrinin në një vend shumë më të errët nga sa kishin parë në dekada për të zgjedhur qetësinë./abcnews.al

110430848_raabmarr5.jpg
So Nila08:38 | 08/01/2020

Shefi i diplomacisë britanike, Dominic Raab dënon ashpër  sulmin me raketa balistike nga Irani në bazat ajrore në Irak që strehojnë forcat e koalicionit, përfshirë këtu edhe personelin britanik.

Sekretari i jashtëm i kërkoi Iranit që të mos përsëriste “sulmet e pamatura dhe të rrezikshme” mbi bazat në Irbil dhe al Asad, në perëndim të Bagdadit.

Ministria e Mbrojtjes tha që nuk kishte viktima.

Garda Revolucionare e Iranit tha që sulmi ishte si hakmarrje për vdekjen e gjeneralit Qasem Soleimani të premten.

Ai u vra jashtë aeroportit të Bagdadit në një sulm  të urdhëruar nga Presidenti amerikan Donald Trump.

Raab tha që ai ishte i shqetësuar nga raportet për viktima të mundshme dhe theksoi se nga një luftë në Lindjen e Mesme do të përfitonin vetëm grupet terroriste./abcnews.al

sulme.jpg
in a07:26 | 08/01/2020

Departamenti i Mbrojtjes së SHBA – së ka njoftuar se dy baza ajrore që strehojnë trupat amerikane në Irak janë goditur nga më shumë se një duzinë raketash balistike.

Televizioni shtetëror iranian thotë se sulmi është si një hakmarrje, pasi komandanti i lartë i vendit Qasem Soleimani u vra në një sulm me dron në Bagdad, me urdhër të presidentit amerikan Donald Trump.

Ndërkohë Pentagoni thotë se dy bazat e sumuara ishin në Irbil dhe në Al-Asad, ndërsa menjëherë zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë reagoi për situatën në Irak.

“Ne jemi të vetëdijshëm për raportet e sulmeve ndaj objekteve amerikane në Irak. Presidenti është informuar dhe po monitoron nga afër situatën dhe po këshillohet me ekipin e tij të sigurisë kombëtare,” tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Stephanie Grisham në një deklaratë.

Gjithashtu, për ngjarjen reagoi dhe  Garda Revolucionare e Iranit duke thënë se sulmi ishte si një hakmarrje për vdekjen e Soleimani të premten e kaluar.

“Ne po paralajmërojmë të gjithë aleatët amerikanë, të cilët i dhanë bazat e tyre ushtrisë së saj terroriste, se çdo territor që është pika fillestare e veprimeve agresive kundër Iranit do të jetë në shënjestër,” tha ajo përmes një deklarate të mbartur nga agjensia shtetërore e Iranit.

99-1.jpg
in a09:56 | 29/12/2019

Festa e cila ishte organizuar në shtëpinë e një rabini në New York është kthyer në tragjedi. Autoritetet policore njoftojnë se shtëpia në Monsey, në veri të New York City, ishte duke kremtuar një festë fetare kur sulmuesi hyri brenda. Të paktën pesë persona janë qëlluar me thikë.

I dyshuari është larguar nga vendngjarje, por më vonë u mor në paraburgim, tha policia. Shkaqet e sulmit ende nuk janë bërë të ditura.

Njëri nga viktimat u plagos me thikë të paktën gjashtë herë.

“Shtëpia kishte dhjetëra njerëz”, tha për New York Times, bashkëthemeluesi i OJPAC në rajonin e Hudson Valley, Yossi Gestetner.

Aron Kohn, 65 vjeç, i cili në atë kohë ishte në shtëpinë e rabinit, ka treguar momente nga ngjarja.“Po lutesha për jetën time. Ai filloi të sulmonte njerëzit menjëherë sapo hyri në derë. Ne nuk kishim kohë të reagonim fare”, tregon ai për mediat e huaja.

Sulmi ka ndodhur një ditë pasi policia e qytetit në New York tha se oficerët po rrisnin patrullimet në rrethet hebraike pas kërcënimeve dhe sulmeve antisemitike./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono