Haradinaj: Nuk jemi takuar me palën serbe në Bruksel

schedule12:01 - 18 Janar, 2018

schedule 12:01 - 18 Janar, 2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, deklaroi se delegacioni i Kosovës nuk është takuar për asnjë moment me palën serbe në Bruksel. Madje pala kosovare ka pritur rikthimin e tyre Bruksel, duke u larguar për në Prishtinë vetëm një ditë pas vrasjes së Ivanoviç në veri të Mitrovicës.

Duke komentuar tërheqjen e Beogradit nga dialogu menjëherë pas vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviç në veri të Mitrovicës, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, u shpreh se nuk ishin takuar për asnjë moment në Bruksel
Ai shtoi se delegacioni i Kosovës që po kryesohet nga Avni Arifi u takua vetëm me zyrtarë të BE-së, duke thënë se takimet me palën serbe ishin parashikuar më 16 dhe 17 janar.
Më tej, kreu i ekzekutivit kosovar u shpreh se me kërkesë të BE, delegacioni kosovar priti gjatë gjithë ditës së martë për rikthimin e delegacionit serb, për tu kthyer më pas në Prishtinë një ditë më pas.
Vrasja e e Oliver Ivanoviç e ndodhur zonën veriore të Mitrovicës e cila kontrollohet nga Serbia, është kërkuar të zbardhet sa më shpejt edhe nga institucionet kosovare. Policia e Kosovës bëri të ditur se ka disa prova që ndihmojnë në gjetjen e autorëve të atentatit ndaj politikanit serb./abcnews.al