Fitoi 5-0 me Salernitana, Interi arrin statistikën e veçantë në Serie A

schedule12:40 - 5 Mars, 2022

schedule 12:40 - 5 Mars, 2022

Interi fitoi mbrëmjen e djeshme me rezultat të thellë 5-0 me Salernitana. Një fitore që ishte e merituar nga skuadra e Simone Inzgahit, ku Lautaro Martinez dhe Dzeko ishin herojtë e takimit, ku i pari shënoi 3 herë, ndërsa i dyti shënoi dy golat e fundit.

Me këtë fitore, Interi arrin statistikën e veçantë në Seria A, e cila nuk ndodhte prej më shumë se 6 dekadash. Sipas faqes së statistikave “OPTA Paolo”, Interi është skuadra e parë ku ka arritur të realizojë 10 gola ndaj një skuadre të vetme pa pësuar asnjë gol brenda një sezoni të Serisë A në dy ndeshje direkte.

Kjo ka ndodhur për herë të parë përpara 63 vitesh ku Fiorentina ka fituar 6-0 dhe 4-0 ndaj Torinos në sezonin 1958/1959.Një statistikë e veçantë kjo për skuadrën zikaltër të Simone Inzaghit.

/f.a/abcnews.al