EKSKLUZIVE/ Kosova, Shqipëria dhe Serbia ulen për hapësirën ajrore

schedule09:02 - 31 Janar, 2020

schedule 09:02 - 31 Janar, 2020

Në datat 20 dhe 21 shkurt në Podgoricë do të zhvillohet një takim katër palësh Kosove, Serbi, Mali i Zi dhe Shqipëri për normalizimin e hapesirës ajrore mes këtyre vendeve.

Lajmi është konfirmuar për abcnews.al nga ministri i Infrastrukturës në Kosovë, Pale Lekaj. Që prej vitit 1999 Shqipëria dhe Kosova nuk kanë korridor ajror, pas vendimit për pezullimin e vit në këtë vit.

Ky është takimi i parë rajonal ku Kosova vendos të marrë pjesë në një tryezë ku janë edhe përfaqësues të Serbisë./abcnews.al