Të zhgënjyer nga kultivimi i sherebelës

15:08 | 12/06/2018

Fermerët në Kukës i janë larguar sherëbelës, e cila për dy-tre vite u mboll masivisht dhe po orientohen drejt kulturave të tjera. Kjo për shkak se prodhimi ka mbetur stok në mungesë të tregut të huaj.

Janë stoqet e sherebelës prej më shumë se tre vite. Kuksianët janë të zhgënjyer. E promovuar si një nga bimët medicinale më të kërkuara në tregun e huaj tani qëndron në magazinat e fermerëve.

Shaban Murati është njëri nga ata që ka kultivuar më shumë sherebelën. Por këtë vit, ai hoqi dorë duke e përgjysmuar sipërfaqen në kërkim të mundësive të tjera. Në krah të Shabanit qëndron edhe djali i tij Arlindi. Ka mbaruar financën në Ankara e tani pret të nisë punë në Kanada.

Por për të është shumë e rëndësishme menaxhimi i burimeve që ka secili fermer, e puna në bujqësi nuk është aspak e rëndomtë. Shabani tani ka një vreshtari e pemtari që po e zgjeron çdo ditë. Nuk ia doli dot me sherebelë, por do të kultivojë bimë të tjera medicinale.

Në Kukës një numër i madh i fermerëve për afro tre vite u morën me sherebelën. Tashmë janë në kërkim të një bime tjetër fitimprurëse./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono