Kukës

bore-ne-kukes.jpg
ger ta09:31 | 01/04/2020

Mëngjesi i 1 Prillit e ka  gjetur qytetin e Kukësit të mbuluar nga dëbora.

Uljet drastike të temperaturave në pranverë kanë risjellë dimrin në Kukës duke bërë që vendi të zbardhet nga bora,trashësia e së cilës në qytet ka arritur deri në 5 cm, ndërsa në zonat e larta malore mbi 20 cm.

Reshjet e dendura të borës  nisën të binin të martën në mbrëmje. Aktualisht, reshje bore ka dhe në “Rrugën e Kombit”, ku  mjete borëpastruese po mbajnë situatën nën kontroll duke hedhur kripë për të mbajtur të hapura të dyja korsitë.

Dëbora ka rënë edhe në zonat e thella malore. E gjithë zona furnizohet me energji elektrike, përjashtuar Njesitë Administrative Ujmisht, Bushtricë,Grykëe Çaje qe nuk kanë energji. Ndërkohë po punohet për rikthimin e energjisë. /abcnews.al

car.png
Sid Orela12:51 | 24/03/2020

Një aksident rrugor raportohet të ketë ndodhur në aksin rrugor Kukës-Bicaj në afërsi të lagjes Gostil. Bëhet fjalë për një automjet tip Mercedez-Benz, i cili ka dalë nga rruga dhe është përmbysur.

Pas aksidentit, drejtuesi i mjetit është dërguar në spitalin e Kukësit. Sipas burimeve nga spitali drejtuesi i mjetit ndodhet jashtë rrezikut. Policia ndodhet në vendngjarje duke zbardhur detajet nga ngjarja. Ndërsa drejtuesi i automjetit është shtetasi L.C.

kuksi.png
Sid Orela11:38 | 23/03/2020

Verilindja është mbërthyer nga temperatura të ulëta dhe reshje dëbore.

Në qytetin e Kukësit trashësia e borës është e papërfillshme ndërsa në lartësitë mbi 500 metër varion nga 5 deri 10 apo 15 centimetra. Bora nisi menjëherë pas mesnate, pikërisht kur temperaturat ranë deri në minus një gradë të shoqëruara me erë të fortë.

Nuk raportohet për probleme, gjithsesi në rrugën e kombit dhe rrugët e tjera nacionale, kompanitë sipërmarrësë po përdorin kripë për trajtimin e tyre dhe mbajtjen në qarkullim. Probleme ka vëtëm në disa rrugë rurale të njësivë Grykëcajë, Kalis, Zapod e Shishtavec.

Në rrugët e qytetit, edhe pse është fashë e orarit për liri-dalje të qytetarëve vihen re pak të tillë, që kanë nevojë për blerjet ditore. Ky mot i paqëndruëshëm dhe me reshjë të herëpashërshme dëbore, parashikohet edhe në 24 orët e ardhshme. /abcnews.al/

kukes-koromavirusi.jpg
ger ta15:13 | 25/02/2020

Në shkollat e Kukësit kanë nisur orët sensibilizuese ndaj kronavirusit. Nxënësit mbajnë me vete maska dhe mjete dezinfektuese.

Farmacitë në skajin më të largët në verilindje të vendit, në Has janë boshatisur nga pajisjet kundër gripit. Nuk gjen asnjë maskë, solucion antibakterial,  apo doreza mjekësore.

Kërkesë për maska ka patur edhe nga kosova, por edhe banorë të tjerë që duan ti dërgojnë tek të afëmit në Itali. Të shumtë janë edhe emigrantët e kthyer në nga Italia. Urim Shehu jetonte bashke me familjen ne Piacenza dhe prej dy ditësh ka ardhur ne shtepi.

Më kanë thënë nja dy-tre veta që vjen nga Italia ti, mos po na bie gripin. Nuk e di sa frikë kanë ata, por unë nuk kam frikë”, thotë qytetari.

Në pikën kufitare të morinës, mjekët janë në gadishmëri dhe kontrollojnë cdo pasagjer që hyn në vendin tonë. Udhëtaët nuk e fshehin frikën.

Të martën nga kjo doganë kanë hyrë shtetas nga Italia, Turqia, Japonia dhe India. Pas kontrollit mjekët thanë se asnjëri nuk ka shfaqur probleme.

Të njëjtën gadishmëri ka treguar edhe pala kosovare.  Gjatë 24 orëve të fundit në morinë kanë hyrë 4500 udhëtarë. /abcnews.al

farmacite-kukes.jpg
nev ila12:52 | 25/02/2020

Edhe skaji me i largët i verilindjes në vend , Hasi është boshatisur nga maskat dhe mjetet mbrojtëse kundër gripit.

Në ato pak farmaci të kësaj bashkie nuk ka mbetur asnjë maskë apo solucion antibakterial dizenfektues për duart dhe doreza mjekësore.

Farmacistët thonë se brenda një ditë u shit u gjithë stoku i maskave dhe mjeteve të tjera, e që u blenë nga vetë banorët e Hasit por edhe janë dërguar në Tiranë-Durrës apo edhe Vlorë.

“Kam ardhur të marr dezinfektant. Në shkollë kishim orë edukative për Koronavirusin, na shpjeguan si duhet të kujdesemi për higjenën”.

Një prej banoreve ka dashur të blejë maska për të afërmit e tij në Itali por është kthyer duar bosh.

E njëjta situatë është edhe në farmacitë e Kukësit që janë boshatisur, e duke qenë në kufi me Kosovën ka patur mjaft raste e kërkesa edhe nga qytetarët e Kosovës.

Në shkollat e Kukësit kanë nisur edhe orët sensibilizuese për nxënësit të cilët shprehen se  maska dhe mjete të tjera mbrojtëse si dezinfektant për duar kanë kërkuar ti marrin me vete në shkolla.

Megjithatë edhe nga informacionet në pikat kufitare apo edhe spitalin e Kukësit nuk ka raste të tilla shqetësuese./abcnews.al

masa-kukes.jpg
eri Ida11:59 | 23/02/2020

Përhapja e koronavirusit në vendet fqinje ka nxitur institucionet e sigurisë shëndetësore të shtojnë masat dhe personelin shëndetësor në pikat kufitare.

Gazetari i ABC News, Bujar Muçmata raporton se në Morinë, tashmë janë stacionuar ekipet e njësisë vendore të shendetësisë, e që do të mbulojnë me shërbim 24 orësh këtë pikë të rëndësishme kufitare me nga dy punonjës për çdo turn.

Fatjon Zenelaj, epidemiolog pranë njësisë vendore të shendetësisë Kukës, thotë se situata është nën kontroll, dhe në këtë pikë kufitare ka patur edhe hyrje të personave nga vendet aziatike, por që pas kontrollit dhe verifikimit të dokumentacionit nuk kanë rezultuar të kenë udhëtuar në Kinë apo zonat e rriskuara nga koronavirusi.

“Pas shfaqjeve të rasteve në Itali, Task Forca ka vendosur të dyfishojë personelin në pikat kufitare dhe kjo gjë ka ndodhur. Kontrollet janë të vazhdueshme ndërsa i kushtohet më shumë rëndësi personave që vijnë nga harta e zonave të prekura. Deri tani nuk ka pasur asnjë rast të dyshuar. Ne jemi pajisur nga Ministria e Shëndetësisë me maska, termometrin për matjen e temperaturës në distancë, kemi gati dhomën e karantinës për çdo rast dyshimi, nuk na mungon gjë, kemi infrastrukturën e duhur. Kemi pasur ardhje të personave nga zonat e prekura, por nuk kemi pasur raste që kanë shfaqur koronavirus. Kemi pasur edhe shtetas kinez, por që nuk kanë udhëtuar nga Kina gjatë muajve të fundit”, tha mjeku Zenelaj.

Në Morinë, është ngritur infrastruktura e karantinës për raste që mund të rezultojne pozitive dhe po koordinohet me të gjitha institucionet e tjera shëndetësore në vend. Pika kufitare e Morinit mban numrin më të lartë të hyrje daljeve në shkallë vendi për vetë pozicionin gjeografik me Kosovën por edhe në rajon./abcnews.al

 

basha-ne-kukes.jpg
ger ta17:24 | 13/02/2020

Kreu i PD, Lulzim Basha ishte sot në Kukës në kuadër të fushatës së ndërmarrë së fundmi “Po të dëgjoj”. Nga qyteti verior, Basha theksoi se Kukësi është harruar nga qeveria.

“Në Kukësin e varfëruar e të harruar nga qeveria, të rinjtë kërkojnë mundësi për të punuar, mundësi për të jetuar, mundësi për të zgjedhur. Emigrimi nuk është zgjedhja e tyre, por oferta e vetme e kësaj qeverie për ta. Megjithatë i gjeta me zemrat plot me shpresë dhe me vendosmëri frymëzuese për ta ndryshuar këtë realitet, një orë e më parë. Falemnderit të rinjve dhe të rejave të Kukësit për mikpritjen prekëse, për bisedat dhe për frymëzimin që jeni dhe përcillni! #PotëDëgjoj”, shkruan  kryedemokrati në një postim në Facebook. /abcnews.al

l-basha-1.jpg
So Nila12:10 | 13/02/2020

Lulzim Basha asked Prime Minister Rama to do immediately  early elections and leave the citizens free to decide.

During the meeting with the youth of Kukes, Basha emphasized that not only DP but all Albania owes to Kukes.

According to him, Kukes is the most discriminated city in the country which gives light to the whole of Albania as he remembered to remove the toll on the Nation Road and all the necessary amenities and opportunities.

He urged the young people not to leave the country, but to believe in improving and creating opportunities here. /abcnews.al

l-basha.jpg
Autor E11:09 | 13/02/2020

Kryedemokrati Lulzim Basha i kërkoi kryeministrit Rama që të dërgojë vendin menjëherë në zgjedhje të parakohshme dhe të lerë qytetarët që të vendosin të lirë.

Gjate bashkëbisëdimit me të rinjtë e Kukësit, Basha theksoi se jo vetëm PD por gjithë Shqipëria i ka borxh Kukësit.

Sipas tij, Kukësi është qyteti më i diskriminuar në vend i cili i jep dritë gjithë Shqipërisë, ndërsa rikujtoi heqjen e taksës në rrugën e Kombit, doganën dhe të gjitha lehtësirat e nevojshme dhe mundësi.

Ai i kërkoi të rinjve që të mos largohen e mos të braktisin vendin, por të besojnë në përmirësimin dhe krijimin e mundësive këtu. /abcnews.al

doktor.jpg
So Nila18:43 | 30/01/2020

Pika Doganore e Morinës ka marrë masa për kontrollin e pasagjerëve që vijnë në rrugë tranzit nga aeroporti i Prishtinës drejt Shqipërisë, si një masë e shtuar ndaj përhapjes së koronavirusit.

Përfaqësuesit e Shëndetit Publik të Kukësit, doktor Fation Zeneli bëjnë të ditur për ABC Neës se deri më tani nuk është ndeshur asnjë rast problematik që ka të bëje me virusin vdekjeprurës.

“Kontrollojmë të gjithë sepse Aeroporti i Prishtinës mund të jetë pikë tranzi nga vendet aziatike, pastaj nga Prishtina mund të vijnë me autobus dhe ne kontrollojmë të gjithë autobuzat dhe shoohim pasaportat”, ka thënë për  ABC News, Zeneli.

Sipas Zenelit deri më tani në bazë të kontrolleve të kryera në këtë pike doganore nuk është evidentuar asnjë rast që mund të jetë prekur nga Koronavirusi vdjekjeprurës

“Kemi gjatë gjithë ditës dhe deri në orët e vona të mbrëmjes, kemi pasur kalim nga shtetas nga zonat ku koronavirusi është i shfaqur nga Kina ose Azia që kanë lëviz nga Evropa por gjithçka ka qenë normale, ska pas asnjë proble”, ka thënë ndër të tjera doktori. 

Tashmë që prej përhapjes së virusit në Kinë aeroporti ndërkombëtar i Rinasit, si dhe pikat e tjera doganore në vendin tonë kanë ndërmarrë masa të larta kontrolli për të evidentuar çdo rast me Koronavirus. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono