8 Marsi/Marshim i grave në bulevard, mesazhe kundër dhunës

12:24 | 08/03/201812:240

Dhjetra gra dhe vajza,  marshuan sot në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë. Të  organizuara nga shoqëria civile, ato kanë kërkuar më shumë të drejta për femrat dhe protestuan kundër dhunës ndaj tyre.

8 marsi në Tiranë karakterizohet nga dy panorama kontradiktore: Festë dhe protestë.

Janë gra nga organizata dhe shoqata të ndryshme që janë bërë bashkë në këtë ditë për të renditur arsyet pse duhet të ngrenë zërin në ditën ndërkombëtare të gruas.

Prandaj të gjitha ftohen t’i bashkohen ftesës për marshim

Sfiduan shiun për të bërë ndalesat e parashikuara. Bashkia ishte stacioni i parë.

U  ndeshën nga vështrimi i shumë grave që kishin bërë zgjedhje tjetër në këtë ditë

Barazi dhe dinjitet, mbrojtja, mosdiskriminimi ishin disa nga parrullat që lexoheshin e dëgjoheshin më së shumti përgjatë marshimit në bulevardin Dëshmorët e Kombit, shoqëruar me bilbilfryrëse.

Stacioni i radhës Kryeministria. Kjo e fundit nuk kishte marrë ndonjë masë të vecantë përveç shtimit të disa punonjësve të sigurisë.

Edhe pse shumë gra të tjera kanë zgjedhur të marin apo të japin një dhuratë, këto protestuese edhe në emër të tyre shprehin kërkesat që duhet të kihen në vëmendje nga politkëbërësit.

Protestën e 8 marsit këto dhjetra gra e mbyllën përpara institucionit të Presidencës. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono