Zelensky viziton ushtarët e plagosur në Kharkiv: Faleminderit që mbroni lirinë dhe jetën e popullit ukrainas

schedule17:49 - 6 Dhjetor, 2022

schedule 17:49 - 6 Dhjetor, 2022

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vizitoi ushtarët e plagosur në rajonin verilindor të Kharkiv të martën për të shënuar Ditën e Forcave të Armatosura të vendit.

Videoja e publikuar nga zyra e tij tregonte presidentin duke paraqitur çmime për mjekët luftarakë dhe duke bërë selfie me ushtarët e plagosur, si dhe duke takuar stafin mjekësor.

“Faleminderit shumë që shpëtuat luftëtarët tanë, ndihmuat heronjtë tanë të mbijetojnë. Dhe në këtë ditë, do të doja t’u uroj shëndet njerëzve që mbështesin shëndetin e ushtrisë sonë. Kujdesuni për veten, sepse ju kujdeseni për Ukrainën”, u tha Zelensky mjekëve.

Më pas, ai takoi ushtarët e plagosur, duke i falënderuar ata për heroizmin me të cilin mbroni shtetin ukrainas, pavarësinë dhe integritetin territorial, lirinë dhe jetën e popullit ukrainas. /abcnews.al