Vendimi për Donika Prelën, PD: Konfirmimi se reforma në drejtësi ka dështuar

schedule12:19 - 5 Shkurt, 2019

schedule 12:19 - 5 Shkurt, 2019

Demokratët nuk kishin dyshime.

“Vendimi për mbajtjen në sistemin e drejtësisë të Donika Prelës është konfirmimi se reforma në drejtësi ka dështuar dhe se për të mbrojtur Edi Ramën nga drejtësia e vërtetë përbuzet dhe poshtërohet edhe Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit”.

Janë këta të fundit, deklaron Alibeaj, ata që theksuan se Prela ka shitur prona me çmim 4 herë më të lartë se i ka blerë dhe se me të ardhurat e deklaruara nuk justifikohet as blerja lirë e disa apartamenteve. E jo vetëm kaq.

“Vëzhguesit Ndërkombëtarë gjetën se bashkëshorti i Donika Prelës ka fshehur të ardhurat, ka punuar në të zezë, duke mos paguar taksat për shumë vjet, duke mashtruar shtetin shqiptar, me dyshimin e fortë të pastrimit të parave nga korrupsioni”.    

Por komisioni i Vettingut nuk i hetoi këto fakte, sipas ish-ministrit të Drejtësisë.

“Por mbajti në sistemin e drejtësisë një prokurore shërbëtore të Edi Ramës, me pasuri te pajustifikuara dhe qe i ka shërbyer krimit, nga Emiljano Shullazi tek banda e Avdylajve dhe deri tek shkatërrimi i dosjes se Saimir Tahirit”. 

Vendim ky i marrë në konflikt interesi, sipas demokratëve.

“Nga verifikimi i kamerave të sigurisë të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Komisioni i Vettingut do të kishte zbuluar se Donika Prela është takuar rregullisht me anëtaren e trupit të saj gjykues, Valbona Sanxhaktari në periudhën Nëntor-Dhjetor”.  

Partia Demokratike ka denoncuar faktin se me firmën e Donika Prelës, si drejtuese e prokurorisë së Durrësit, është liruar nga burgu drejtuesi i bandës së Avdyljave, Astrit Avdyli, në makinë e të cilit u gjet një armë pa leje janarin e vitit që shkoi.

Të gjitha informacione që gjendjen në dosjen 339, sipas Alibeajt, ndaj 16 Shkurti është rasti që të mos pranojmë më një drejtësi që i shërben atij që ka më shumë para dhe më shumë pushtet, përfundoi ai./abcnews.al