Unaza e Re, refuzohen grupet e ARRSH për vlerësimin e objekteve

14:26 | 26/11/201814:260

Sot nisi procesi i vlerësimit të objekteve, që preken nga ndërtimi i Unazës së Madhe në Tiranë. Shumë nga banorët nuk kanë lejuar grupet e punës të kryejnë verifikimet në banesat e tyre. ARRSH njoftoi se janë verifikuar vetëm 17 objekte.

Punonjësit e Autoritetit Rrugor Shqiptar, Bashkisë dhe Agjencisë së Legalizimit dhe Urbanizimit të Zonave Informale zbritën në terren për të vlerësuar ndërtimet që preken nga projekti i Unazës së Madhe të Tiranës, por në këtë objekt nuk arritën të mbyllin punë. Banorë të zonës nuk i lejuan të përfundojnë procesin. Ata shprehen se nuk do të lejojnë shembjen e shtëpive të tyre pa i dëmshpërblyer fillimisht me vlerën e tregut. Për të vijuar punën, grupet e punës kërkuan ndihmën e policisë, por me gjithë praninë e uniformave blu ata nuk mundën ta çonin më tej vlerësimin e banesave. Tensioni shoqëroi edhe heqjen e shtyllave të ndriçimit në këtë zonë.

Teksa banorët në ditën e 23 të protestës kërkojnë me ngulm tërheqjen e qeverisë. Autoriteti Rrugor Shqiptar ka reaguar përmes një njoftimi për shtyp ku thotë se inxhinieritë kanë shkuar në ato objekte pronarët e të cilëve kanë kërkuar pranë këtij institucioni të vijohet me procedurë e shpronësimit, por banorë që nuk kanë lidhje me ndërtesat kanë penguar grupet e punës në kryerjen e detyrës. Në segmentin rrugor pallati me shigjeta deri tek sheshi “Shqiponja”, sipas Autoriteti Rrugor Shqiptar u verifikuan 17 objekte ose 31 % e atyre që aktualisht kanë depozituar dokumentat e pronësisë. Procesi do të vijojë ditët e ardhshme me qëllim përgatitjen e vendimit të Këshillit të Ministrave për të procedurat e shpronësimit./abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono